Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Śląskie: zamek pszczyński

Grzegorz Szklarski
Dzisiaj, 6 września, od godz. 11.00 do 15.30 w Sali Lustrzanej zamku w Pszczynie w ramach akcji "Narodowe Czytanie" będzie można usłyszeć fragmenty "Ogniem i mieczem", "Potopu" oraz "Pana Wołodyjowskiego".  Chętni do czytania dzieł noblisty - mile widziani
Dzisiaj, 6 września, od godz. 11.00 do 15.30 w Sali Lustrzanej zamku w Pszczynie w ramach akcji "Narodowe Czytanie" będzie można usłyszeć fragmenty "Ogniem i mieczem", "Potopu" oraz "Pana Wołodyjowskiego". Chętni do czytania dzieł noblisty - mile widziani Tomasz Szklarski
Pszczyński zamek to jedna z wizytówek Śląska. Lubią go turyści, wykorzystywali filmowcy

Chcielibyśmy Was zabrać do miasta, które uważamy za jedno z najładniejszych w naszym województwie.

Proponujemy wycieczkę do Pszczyny. Chyba każdy, kto miał okazję ją odwiedzić, zwrócił uwagę na przepiękne zabytki, którymi udekorowane jest całe miasto. Jeden z obiektów zasługuje na szczególną uwagę - chodzi oczywiście o słynny zamek Hochbergów razem z parkiem. Obecnie ulokowano w nim Muzeum Zamkowe.

Historia pszczyńskiego zamku sięga, w zależności od źródeł, XI lub XII wieku. Początkowo gród pełnił funkcję strażnicy ulokowanej na szlaku handlowym pomiędzy Morawami a Rusią Kijowską, jednakże z upływem czasu stopniowo zmieniał się w przepiękną rezydencję magnacką. Na przestrzeni lat zamek często zmieniał właścicieli i nie sposób wspomnieć o każdym z nich. Warto jednak przytoczyć sylwetki znamienitych rodów, które odegrały największą rolę w historii tego obiektu.

W roku 1548 zamek staje się własnością rodziny Promnitzów i pozostaje częścią ich majątku aż do roku 1765. Podczas ich panowania zamek zostaje przekształcony z gotyckiego dworu w przepiękną renesansową rezydencję, a następnie w trójskrzydłowy pałac barokowy. Rozmach prac i dbałość o szczegóły sprawiły, iż pszczyńska rezydencja była uznawana za jedną z najwspanialszych na Śląsku. Kolejni właściciele wywodzili się z rodu Anhalt-Köthen-Pless i zarządzali dobrami pszczyńskimi do roku 1846. To właśnie za ich panowania powstał park okalający zamek oraz szereg różnych budowli, które możemy podziwiać aż po dziś dzień, między innymi pałac Bażantarnia czy dwór Ludwikówka. Wraz z wygaśnięciem linii Anhalt, pszczyński pałac przeszedł w ręce rodziny Hochbergów, pod rządami których jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. W latach 1870-1876 za sprawą księcia Hansa Heinricha XI, rezydencja zostaje przebudowana i uzyskuje kształt, który możemy podziwiać obecnie.

Historia zamku jest niezwykle barwna i ciekawa, w jego murach gościły postaci znane i wybitne, takie jak kompozytor Georg Philipp Telemann, niemiecki cesarz Wilhelm II, marszałek Paul von Hindenburg czy też księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, znana jako Daisy, uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet ówczesnych czasów.

Wielka historia nie omijała Pszczyny - czasie pierwszej wojny światowej własnie tu mieścił się sztab główny niemieckiej armii. A burzliwa historia rodu Hochbergów posłużyła jako scenariusz filmu i serialu ("Magnat", "Biała wizytówka").

Od roku 1945 zamek pełni funkcję muzeum, a więc każdy zainteresowany ma okazję zobaczyć jego przepiękne wnętrze, które czyni z niego obiekt niezwykły. Na trzech kondygnacjach znajdują się liczne pokoje, w których czas się zatrzymał, a ich przepych niemal każdemu może zawrócić w głowie. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Lustrzana, w której odbywają się liczne koncerty, stanowiące nie lada gratkę dla każdego melomana. W podziemiach ulokowano natomiast zbrojownię, której eksponaty z pewnością zachwycą każdego entuzjastę broni białej. Muzeum Zamkowe w Pszczynie to pozycja obowiązkowa dla osób odwiedzających nasze województwo, zachęcamy Was gorąco do odkrycia jego uroku!

Razem tworzymy SZLAK "Odkryj Śląskie!"

Nasza akcja trwa. Spływa do nas coraz więcej Waszych głosów. Gorąco zachęcam do udziału w akcji - im więcej mieszkańców województwa śląskiego wskaże swój typ, tym ciekawszy i bardziej niepowtarzalny Szlak "Odkryj Śląskie" uda się stworzyć!
Poszukujemy szczególnych miejsc, które stanowią o niezwykłym charakterze naszego województwa, o jego niepowtarzalnej atmosferze, mających decydującą "moc" w tworzeniu niepowtarzalnego klimatu regionu.
Zachęcam do wskazywania wszystkich ciekawych obiektów jakie wpadną Wam do głowy. Mogą to być ciekawe, zabytkowe osiedla, interesujące gmachy i budowle, obiekty sakralne, czy przemysłowe - wszystko, co według Was, jest warte pokazania!
SZLAK "Odkryj Śląskie!" to akcja skierowana głównie do mieszkańców województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że efektów naszego wspólnego przedsięwzięcia - jego skali i wyjątkowości - inne województwa będą mogły Śląskowi pozazdrościć! Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa. Czekamy na Wasze propozycje do umieszczenia na SZLAKU.
Obiekty można dodawać pod pod adresem odkryjslaskie.org/szlak
Tomasz Szklarski, założyciel
portalu odkryjslaskie.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!