Wszyscy jemy polskie jabłka: Śląskie też opanował jabłkowy...

  Wszyscy jemy polskie jabłka: Śląskie też opanował jabłkowy patriotyzm

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy niedoceniane w ostatnich latach jabłka staną się znów owocem narodowym? W 2002 każdy z nas zjadał 37 kg, teraz - 17 kg
  Wszyscy jemy polskie jabłka: Śląskie też opanował jabłkowy patriotyzm
  Dziś nie trzeba umierać za Polskę. Wystarczy jeść jabłka! Polskie jabłkowe pospolite ruszenie już przynosi pozytywne skutki. Rośnie konsumpcja jabłek. W Urzędzie Miasta w Radlinie przez tydzień poprzedzający dożynki otwarte było stoisko z jabłkami, którymi każdy, kto chciał, mógł się częstować. W ten sposób władze wsparły również obchody tegorocznego Dnia Wolności i Solidarności 31 sierpnia. To jeden z licznych przykładów. Jabłka chce też od 9 września rozdawać swoim pasażerom InterCity.

  Żeby uratować polskich sadowników przed jabłkowym embargo Rosji, każdy z nas musi zjeść... 30 kg jabłek rocznie. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zachęca sadowników do przekazywania owoców organizacjom charytatywnym oraz oferuje pomoc przy wypełnianiu wniosków o pomoc z UE w związku ze stratami, jakie powodują owocowe sankcje.

  Eksportujemy więcej jabłek niż Chiny


  W woj. śląskim produkujemy przede wszystkim jabłka deserowe, czyli przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji. Choć nie jesteśmy regionem rolniczym, i tak zajmujemy szóste miejsce w kraju, jeśli chodzi o ilość plonów. W Polsce potentatem są województwa mazowieckie i łódzkie. Wśród kilkudziesięciu odmian jabłek w pierwszej trójce znajdują się idaredy, jonagoldy i szampiony, ale cały czas powstają nowe mutacje, które choćby łatwiej przechowywać.

  - Zbiory jabłek zaczną się 15- 20 września. Sprzedaż na rynki międzynarodowe potrwa od stycznia do marca i to będzie decydujący moment dla przyszłości sadowników - mówi Andrzej Wieczorek ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

  W skali UE jesteśmy potentatem jabłkowym, w światowym eksporcie wyprzedziliśmy nawet Chiny, ale sami jemy coraz mniej jabłek. W 2002 roku statystyczny Polak zjadał 37,3 kg jabłek rocznie, a teraz 16,9 kg. Nasze owoce mają egzotyczną konkurencję (kiwi, banany). W krajach Europy Zachodniej konsumpcja jabłek jest wyższa.

  - Anglicy mawiają, że jedzenie dwóch jabłek dziennie może ograniczyć nasze wizyty u lekarza do... zera. Te owoce nie tylko dają nam duży zastrzyk witamin, ale też chronią przed zawałem i ułatwiają odchudzanie - twierdzi Mirosław Szemla, prezes stowarzyszenia Bio-Polska z Bielska-Białej, które promuje zdrową żywność oraz zachęca do jedzenia jabłek.

  Jak pokazuje życie, każdy powód jest dobry. Tym razem jemy jabłka na przekór prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Z jabłkami w dłoni sfotografowali się piłkarze Ruchu Radzionków oraz futboliści amerykańscy z drużyny Pretorians Skoczów. Portal internetowy "Mam z Podbe-skidzia" na Facebooku zamieszcza zdjęcia z rodzinnego gryzienia naszych narodowych owoców.

  Świeży owoc, sok, a może alkoholowy cydr?


  Pracownia badań ARC Rynek i Opinia przeprowadziła w sierpniu ankietę, z której wynika, że jabłka jedzą u nas niemal wszyscy - spośród badanych aż 94 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy spożywało ten owoc. Najchętniej sięgamy po jabłka surowe (83 proc.) oraz sok jabłkowy (74 proc.). W jabłkach badani najbardziej cenią ich polskość (67 proc.), dostępność (66 proc.) oraz zawartość witamin (65 proc.). Wysoki odsetek osób (80 proc.) wie też, że cydr to napój alkoholowy, ale zaledwie 32 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku choć raz go spróbowało. A jakie jabłka lubimy najbardziej? Niezmiennie papierówki prosto z drzewa. Preferowane są też: antonówka, lobo, jonagold i malinówka.

  - Przez wiele lat jabłka były dominującym owocem ogólno-dostępnym. Być może dlatego były trochę niedoceniane. I dla-tego też spożycie jabłek w Polsce z roku na rok spada, choć nadal są popularne. Reakcja na embargo Rosji na polskie jabłka wpisuje się w trend doceniania rodzimej żywności, produktów lokalnych. Ten trend, po czasach, kiedy to duża część społeczeństwa uważała, że tylko to, co zachodnie jest wartościowe, jest coraz bardziej znaczący. Być może akcja jedzenia jabłek spowoduje, że owoc ten ponownie stanie się owocem narodowym - podsumowuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
  Wsp. CIS


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jabłkowy kac

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dzisiaj nam każą jeść jabłka jutro kartofle a pojutrze kupować jeszcze jakieś inne niechciane towary a wszystko po zawyżonych cenach . Powinniśmy zbojkotować takie apele bo obecna sytuacja jest...rozwiń całość

   Dzisiaj nam każą jeść jabłka jutro kartofle a pojutrze kupować jeszcze jakieś inne niechciane towary a wszystko po zawyżonych cenach . Powinniśmy zbojkotować takie apele bo obecna sytuacja jest wynikiem głupoty i naiwności rodzimych polityków którzy urodzili kolejny gospodarczy bubel i teraz mają pełną rzić strachu.
   Wystarczy pojechać do Czech tam nikt nikomu nie każe niczego kupować bo tam najpierw dbają o swoje interesy a nie ukraińskich oligarchów którzy może teraz kupią zamiast broni polskie jabłka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jednego podciepa pamientom

   ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   na zdjęciu jak podskakuwoł koło Kliczki i terraz mom jabonka na siła żreć?nigdy!!!! i pisu tys!!

   Zdjęcie autora komentarza
   Jedzmy jabłka, na chwałę tych polskich polityków co je sadzili na Majdanie.

   gestskoczka

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Jedzmy jabłka, by popierać amerykańskie inreresy, jedzmy jabłka, bo amerykańscy "przyjaciele" wolą nam sprzedać swój przestarzały złom wojskowy niż kupować od nas jabłka.

   Jedzmy jabłka by popierać...rozwiń całość

   Jedzmy jabłka, by popierać amerykańskie inreresy, jedzmy jabłka, bo amerykańscy "przyjaciele" wolą nam sprzedać swój przestarzały złom wojskowy niż kupować od nas jabłka.

   Jedzmy jabłka by popierać tych polskich polityków, co nie patrzą na realia geopolityczne, wolą w oparach swoich chorych ambicji służyć bezkrytycznie Wielkiemu Bratu zza Wielkiej Wody.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   joanka

   cena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy w artykule jest podana cena czy mi umknęło? Tu w Katowicach prócz marketów ceny dochodzą do ponad 3 złotych. Za tyle, to sobie jabłka podarujemy zamiast je zjadać na zdrowie.
   Ktoś zarabia ale...rozwiń całość

   Czy w artykule jest podana cena czy mi umknęło? Tu w Katowicach prócz marketów ceny dochodzą do ponad 3 złotych. Za tyle, to sobie jabłka podarujemy zamiast je zjadać na zdrowie.
   Ktoś zarabia ale ani producent, ani konsument.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No ja...

   hm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   teros jusz wiym, czymu patologio z PL jabole chleje , dynaturat ekologiczny, plyny do spryskiwaczy szyb-- czysty patriotyzm !!!! :-)))))))))))))))))))))))))))))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a teraz czas na swinskie mieso z afrrykanskim wirusem

   loda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Smacznego jablka tylko nie zaduzo bo bedzie w bzuszku jabol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a teraz czas na swinskie mieso z afrrykanskim wirusem

   loda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Smacznego jablka tylko nie zaduzo bo bedzie w bzuszku jabol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko jablka!

   Agnieszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Powinnismy stawiac na wiele produktow polskiego pochodzenia, nie tylko jablka! Poprawiloby to z pewnoscia forme naszej ekonomii narodowej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak wszystkich jablek nie zjecie to zrobcie poljaki przetfory na zime VEKI!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   wasze kultowe dzemy i powidla ! Na pradzie z polskich elektrowni wyprodukowanym z wegla od Wladimira Putina hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @otto (gość)

   czerwono,zielono,biały . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Aleś ty dowciapny ,kupuj w Lidlu tam są nie kultowe .
   Ps.I znowu czopek ? na zdrowie .Tyś jest emeryt górniczy ? pasuje ci emerytura od "poljaków" w młodym wieku?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiem ci tak! Jak czytam te brednie o jakichs jablokach to jest

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   mi z** wszelkiej masci zmyslonych przecietniakow organizujacym takie akcje,bioracym udzial w takich akcjach i popierajacych takie akcje. Pojaki znowu robia wlasne spoleczenstwo w ciula bo sie...rozwiń całość

   mi z** wszelkiej masci zmyslonych przecietniakow organizujacym takie akcje,bioracym udzial w takich akcjach i popierajacych takie akcje. Pojaki znowu robia wlasne spoleczenstwo w ciula bo sie daje! Dalczego nie powie sie ludzia jakie beda faktyczne straty machania kijkiem samobijkiem Wladimirowi Putinowi ??? Bo wybory ida? Bo takie rzeczowe ekonomiczne podsumowanie wielomialiardowych star i podanie ich do wiadomosci publicznej nie jest na reke PO ,PIS czy SLD??? Ci cho sza a wygrani po wyborach snofu bonknom o zaciskaniu pasa spoleczenstwu??? Prze tego Putina ,wroga poljakof! hehe Bedzie tak Macierz bankrut bo ten Putttin im embargo zropil! hehe al was wy wiekowi nieudacznicy Putin to zbawca ,bo to na jego plecy bedziecie mogli zrzucic wszystkie wasze niepowodzenia. I w ta nute graja media. Putin czysccem na polskie ulomnosci hehezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypad na marsa

   nos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   ucz sie histori bo jak putin wpadnie na pomysl zrewidowania ukladow jaltanskich to sie dopiero bedzie dzialo,gurny slonsk ponad wszystko i wtedy ty mozesz wyladowac na marsie albo innym zadupiu...rozwiń całość

   ucz sie histori bo jak putin wpadnie na pomysl zrewidowania ukladow jaltanskich to sie dopiero bedzie dzialo,gurny slonsk ponad wszystko i wtedy ty mozesz wyladowac na marsie albo innym zadupiu polskim i zrec jablka.Oberschlesien Horni Slensko Gurny Slonsk zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama