Częstochowa: niewybuchy na Tysiącleciu pod nowym placem

  Częstochowa: niewybuchy na Tysiącleciu pod nowym placem

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niebezpieczne niewybuchy z placu budowy wywieźli wczoraj saperzy. W sumie znaleziono osiem kolejnych pocisków
  1/3
  przejdź do galerii

  Niebezpieczne niewybuchy z placu budowy wywieźli wczoraj saperzy. W sumie znaleziono osiem kolejnych pocisków
  ©Bartłomiej Romanek

  Urząd Miasta wstrzymał wczoraj budowę placu rekreacji na Tysiącleciu. Powodem są liczne niewybuchy, które się tam znajdują.
  Wczoraj po raz drugi w ciągu zaledwie pięciu dni przerwano prace przy budowie nowego placu rekreacji na skrzyżowaniu alei Armii Krajowej i Dekabrystów. Powodem były znów niewybuchy znalezione podczas prac. Za pierwszym razem budowę zatrzymano na kilkanaście godzin. Wczoraj wstrzymano ją do odwołania ze względu na bezpieczeństwo budowlańców i mieszkańców.

  Znaleziono osiem pocisków


  W ubiegły czwartek znaleziono jeden niewybuch o długości 30 cm, pochodzący prawdopodobnie z drugiej wojny światowej. Dzisiaj odkryto tam kolejnych 8 pocisków artyleryjskich z tego samego okresu. - Musieliśmy ewakuować pobliską restaurację, w planach była ewakuacja bloku, ale nie została ona podjęta, bo szybko na miejsce przybyli saperzy, którzy zabezpieczyli niewybuchy - mówi Joanna Lazar, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

  Interwencja saperów zaskoczyła mieszkańców osiedla Tysiąclecie. Chociaż spodziewali się oni, że mogą się tutaj znajdować niewybuchy z drugiej wojny światowej, bo w tym rejonie toczyły się walki, to jednak nikt nie przypuszczał, że skala będzie tak wielka.

  - Trudno w to uwierzyć, że mieszkaliśmy tuż przy prawdziwym polu minowym - mówi pan Józef. - A przecież ludzie codziennie spacerowali tędy z dziećmi i czworonogami. Przyjeżdżało tutaj również wesołe miasteczko z ciężkimi urządzeniami.

  Saperzy rozminują teren


  Na wieść o znalezieniu kolejnych niewybuchów zareagował również Urząd Miasta, który podjął decyzję o całkowitym wstrzymaniu prac przy budowie nowego placu rekreacji, na którym ma się znajdować m.in. plac zabaw dla dzieci i siłownia dla seniorów. Zostaną one wznowione dopiero po specjalistycznym przeszukaniu terenu przez firmę z Brzegu.

  - Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy o zatrudnieniu wyspecjalizowanej firmy. Myśleliśmy o wojsku, ale w jego przypadku musielibyśmy długo czekać, dlatego wybraliśmy prywatną firmę - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta.

  Koszt rozminowania skwerku to minimum 6-7 tysięcy zł. Jak udało się nam dowiedzieć, teren zostanie przeszukany jeszcze w tym tygodniu.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama