Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszukać emeryta [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Cwaniacy szukają wiekowych klientów i mącą im w głowach. Kto będzie spłacał kredyt zaciągnięty przez 90-letnią babcię?

Do redakcji DZ zgłaszają się Czytelnicy sygnalizujący, że starsi ludzie coraz częściej są ofiarami handlowych, usługowych, a nawet pożyczkowych manipulacji.

Kiedyś opisywaliśmy skrajną sytuację: starszy pan został zmuszony do kupienia pieca gazowego, choć w domu, w którym mieszkał, w ogóle nie było gazu. Ale handlowi oszuści przekonali go, że gaz będzie doprowadzony, a oni - z polecenia administracji budynków mieszkalnych - sprzedają piece, które mają być montowane lada dzień.

- Wystarczyło zadzwonić do administracji, aby się dowiedzieć, że taka inwestycja w starej kamienicy w ogóle nie jest planowana - mówił syn starszego pana. - Ale mój ojciec ma prawie 90 lat, więc łatwo nim manipulować. Podpisał umowę sprzedaży pieca, choć wcale jej nie przeczytał. Zobowiązał się do zapłaty kilkuset złotych za urządzenie, którego nie potrzebował. Kłopot spadł na mnie. Boję się zostawiać ojca samego w domu, ale przecież nie zamknę go na klucz - dodaje Czytelnik.

Podobny problem musi teraz rozwiązać nasza Czytelniczka z Gliwic. - Moja babcia ma 88 lat. Sąsiadka namówiła ją, by zawarła umowę pożyczki. Firma oferująca szybkie kredyty udzieliła jej takiego, a nikomu nie przeszkadzało to, że babcia jest osobą niesamodzielną i ma poważne problemy z postrzeganiem rzeczywistości - mówi pani Katarzyna.

Dodaje, że nawet nie wie, na jakie warunki zgodziła się babcia i czy nie była to pożyczka pod zastaw jej mieszkania, którego jest właścicielką.

- Czy taka umowa jest wiążąca i co można zrobić w zaistniałej sytuacji? - pyta teraz przerażona gliwiczanka.

Co mówią przepisy?

O udzielenie odpowiedzi na pytania postawione przez Czytelniczkę poprosiliśmy Federację Konsumentów. Oto co można zrobić w zaistniałej sytuacji. Warto wiedzieć, że starsza osoba, która nie jest ubezwłasnowolniona, ma możliwość swobodnego zawierania wszelkiego rodzaju umów. Nie oznacza to jednak, że każdy taki kontrakt będzie wiążący. Jeżeli wykażemy, że babcia w chwili zawierania u-mowy znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podejmowanie decyzji, to taki kontrakt będzie nieważny. Musimy jednak pamiętać, że wykazanie tej okoliczności może być trudne. Być może konieczne okaże się wszczęcie postępowania sądowego i uzyskanie stosownej ekspertyzy biegłego.

Odrębną kwestią jest jednak to, że udzielenie pożyczki osobie, która ze względu na stan zdrowia ma trudności z pełną i rzetelną oceną warunków umowy, jest działaniem nieety-cznym i zasługującym na pełne potępienie! Warto również podkreślić, że praktyka taka stoi w oczywistej sprzeczności ze standardami wyznaczonymi w Kodeksie Etyki Bankowej.

W zaistniałej sytuacji konsumentka powinna w pierwszej kolejności złożyć reklamację w banku lub w firmie udzielającej pożyczki. Jeśli okaże się to niewystarczające, stosownej nieodpłatnej pomocy prawnej może w takiej sprawie udzielić najbliższy oddział Federacji Konsumentów. Odrębną kwestią pozostaje jednak rozważenie możliwości ubezwłasnowolnienia starszej osoby. Działanie to nie ma przecież na celu poniżanie lub ośmieszanie kogokolwiek, a jedynie ochronę jej praw i interesów. A (JJ)

Ekspert podpowiada

Takie działania są nieetyczne - stwierdza Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice

Oto niektóre przepisy odnoszące się do opisanych sytuacji:
Zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania - podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby zainteresowane pomocą mogą się zwrócić do katowickiego oddziału Federacji Konsumentów przy ul. Mickiewicza 4. Dyżury są pełnione w poniedziałki (godz. 12.30-16.30), wtorki (g. 12-15), środy (g. 12-16), czwartki (g. 15-18), piątki (g. 8-14). Poradnic-two jest bezpłatne i dotyczy różnych dziedzin naszego życia. Można skorzystać z porady telefonicznie (32 206 85 84), osobiście (konsument przychodzi do oddziału), pisemnie (ul. Mickiewicza 4, 40-092 Katowice).


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

============06 Zdjęcie Podpis 8.5(42540877)============
b Doprowadzenie kogoś do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem jest w Polsce karalne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera