Wybory w Rybniku: Izabeli Kloc pomogła batalia z Fudalim w...

  Wybory w Rybniku: Izabeli Kloc pomogła batalia z Fudalim w tle

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory w Rybniku: Izabeli Kloc pomogła batalia z Fudalim w tle
  Oprócz brawurowej kampanii, Izabeli Kloc w zwycięstwie pomogła... zielona sukienka. Czy wygrana do Senatu zapowiada kolejne sukcesy PiS?
  Wybory w Rybniku: Izabeli Kloc pomogła batalia z Fudalim w tle
  Trzy do zera dla Prawa i Sprawiedliwości - to bilans niedzielnych wyborów uzupełniających do Senatu w województwach: śląskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Wszędzie wygrali kandydaci głównej partii opozycyjnej.

  CZYTAJ KONIECZNIE PIERWSZY WYWIAD ZE ZWYCIĘŻCZYNIĄ WYBORÓW i SYLWETKĘ:
  IZABELA KLOC NOWYM SENATOREM: PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WYGRYWA


  Wyborcy dalej od Brukseli


  Czy świadczy to o zmianie trendów i jest znakiem zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach samorządowych i parlamentarnych?

  - Sukcesy europejskie premiera Donalda Tuska nie miały znaczenia dla wyborców, zwłaszcza w województwie śląskim, gdzie premier zjawił się tuż przed wyborami, co nie przeniosło się na głosy dla kandydata PO. Nie zadziałała też magia Elżbiety Bieńkowskiej, popularnej Ślązaczki, która na ostatniej prostej wsparła posła Marka Krząkałę. Oznacza to, że dla wyborców liczą się sprawy mniej odległe niż Bruksela - ocenia dr Łukasz Mężyk, komentator polityczny portalu 300polityka.pl.

  Poza tym wygląda na to, że elektorat PO właściwie zbojkotował wybory. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Może z lenistwa, a może po prostu pokazał politykom żółtą kartkę?

  - Można mówić o druzgocącej porażce Platformy, bo w tych wyborach nie wzięli udziału kandydaci PSL oraz Ruchu Autonomii Śląska, co przecież dla kandydata PO było ogromnym ułatwieniem - wyjaśnia dr Mężyk.

  Co dalej? Czy PO uda się odzyskać utracone poparcie? Wiele w tej sprawie zależy od nowej premier Ewy Kopacz. Rok pod jej kierownictwem będzie decydujący dla szans Platformy. Można wiele stracić. Zwłaszcza w województwie śląskim.
  - Z drugiej jednak strony nowa premier i nowy rząd są szansą na nowe otwarcie - uważa dr Mężyk.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Wyniki wyborów do senatu. Izabela Kloc senatorem z Rybnika i Mikołowa [WYNIKI WYBORÓW] Wybory Rybnik


  Wszystko zdarzyć się może


  Donald Tusk był chyba najczęściej odwiedzającym Śląsk premierem, zdając sobie sprawę, że poparcie Ślązaków ma decydujący wpływ na wynik wyborów. Trudno powiedzieć, jak ułożą się kontakty władz regionalnych z nową szefową rządu.

  CZYTAJ KOMENTARZ: Twaróg po wyborach w Rybniku: Zróbcie coś z PKW, użyjcie nawet ruskich serwerów

  PiS ma też sporo do zrobienia, by utrzymać się na fali wznoszącej. O dziwo, choć śląska PO ma sporo za uszami, to PiS nie dobija przeciwnika. Czy decyduje regionalna lojalność? Bardziej brak zdecydowanego lidera PiS w regionie, bo w tym wypadku o rząd dusz walczą posłowie Grzegorz Tobiszowski, szef okręgu katowickiego, i Wojciech Szarama, lider struktur regionalnych. Nie ma jednak w szeregach PiS w naszym regionie tak wpływowego polityka jak Joachim Brudziński albo Mariusz Błaszczak.

  Zwycięstwo w Rybniku nie oznacza zwycięstwa w całym kraju. Poprzedni sukces w wyborach uzupełniających, gdy rywalizację wygrał Bolesław Piecha, nie przełożył się na wynik w eurowyborach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale to musiał być cios dla publicystów DZ Jak to pis od ,,poloków" zwycięża na ŚLĄSKU

   SMOLORZ,BUZEK,PLURA.......GORZELIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Przecież ,,autonomia",,jo nie polok,, Poloki raus" o prezesie Kaczyńskim ,,mały szamanek"
   ,,INO JORG INO AUTONOMIA" I CO PANOWIE SMOLORZ I SPÓŁKA ŚLĄZACY TEGO NI KUPUJĄ JORG GORZELIK W OGÓLE...rozwiń całość

   Przecież ,,autonomia",,jo nie polok,, Poloki raus" o prezesie Kaczyńskim ,,mały szamanek"
   ,,INO JORG INO AUTONOMIA" I CO PANOWIE SMOLORZ I SPÓŁKA ŚLĄZACY TEGO NI KUPUJĄ JORG GORZELIK W OGÓLE SIĘ NIE LICZY NA ŚLĄSKU
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Agato! LITOSCI Bienkowska NIE JEST SLAZACZKA!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   prosze nie wprowadzac czytajacych CELOWO W BLAD!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A dla całej Polski Bieńkowska

   Obserwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ślązaczką jest! Musisz wszystkim wytłumaczyć, że na Ślązaczkę jest: za mądra, za ładna, za bogata, za dużo odnosi sukcesów i bezczelnie podszywa się pod Ślązaków... A w ogóle nie ma prawa mieszkać...rozwiń całość

   Ślązaczką jest! Musisz wszystkim wytłumaczyć, że na Ślązaczkę jest: za mądra, za ładna, za bogata, za dużo odnosi sukcesów i bezczelnie podszywa się pod Ślązaków... A w ogóle nie ma prawa mieszkać w Mysłowicach! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naprawdę?

   ecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Mądra"? Być może. W jaki jednak sposób tej swojej "mądrości" uzyła, by pomóc swym rzekomym ziomkom? Przykład pierwszy z brzegu - linia kojekowa z Katowic na Kraków, przebiegająca przez jej...rozwiń całość

   "Mądra"? Być może. W jaki jednak sposób tej swojej "mądrości" uzyła, by pomóc swym rzekomym ziomkom? Przykład pierwszy z brzegu - linia kojekowa z Katowic na Kraków, przebiegająca przez jej "rodzinne" jakoby Mysłowice. Ta twoja "mądrość" to po dla mnie cwaniactwo partyjnego czynownika.
   "Ładna"? Ha, ha, co za argument.. Kwestia guystu. Dla mnie to wysztafirowana Barbie.
   "Bogata"? Genialne. Na dobrze płatnych, partyjnych posadkach każdy, kto nie jest nałogowym hazardzistą czy zakupoholikiem zdołałby przecież coś na boku odłożyć. Ile można w końcu żreć?
   "Za dużo donosi sukcesów"? No, litości... Odnosi, a jakże, dzięki swym niewysłowionym kompetencjom, nie zaś partyjnemu ubarwieniu i twardym łokciom w wewnętrznych przepychankach. Prawda? Poza tym - jakie to, do cholery, sukcesy?
   "Bezczelnie podszywa się pod Ślązaków" - fakt. Tu trafiłeś w sedno. Jak nigdzie indziej.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama