Ważne
  Opla z Gliwic kupujemy. Sprzedaż Astry jest rekordowa

  Opla z Gliwic kupujemy. Sprzedaż Astry jest rekordowa

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Opel sprzedał w naszym kraju o 5000 samochodów więcej niż rok temu. To zasługa produkowanego w Gliwicach modelu Astra.
  W sierpniu sprzedaż opla na polskim rynku wyniosła 1835 samochodów osobowych i małych dostawczych

  W sierpniu sprzedaż opla na polskim rynku wyniosła 1835 samochodów osobowych i małych dostawczych ©ARC/MIKOŁAJ SUCHAN

  Od stycznia do sierpnia sprzedano w polskich salonach ponad 18 tys. opli. To o 5 tysięcy nowych wozów więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Sukces wzrostu sprzedaży jest tym większy, że większość z tych pojazdów zostaje w naszym kraju, w przeciwieństwie do innych marek, po które tłumnie przybywają nasi zachodni sąsiedzi. Dlaczego to sukces? Bo auto kupione w Polsce, ale rejestrowane i eksploatowane w innym kraju, daje tylko pozornie dobre wyniki finansowe. Tracą ubezpieczyciele, mechanicy, stacje kontroli pojazdów czy sklepy z częściami samochodowymi.

  Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w sierpniu sprzedaż Opla na polskim rynku wyniosła dokładnie 1835 samochodów osobowych i małych dostawczych.


  - To rekordowy sierpień pod względem sprzedaży od 2007 roku - mówi Wojciech Osoś, rzecznik General Motors Poland.
  Dobre wyniki notuje nie tylko producent astry. Od początku roku zarejestrowano w Polsce ponad 220 tys. nowych samochodów, czyli o 16 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

  Czy świetne wyniki sprzedaży marki Opel będą miały wpływ na pracę gliwickiej fabryki? Niestety, niewielkie, bo sprzedaż krajowa to tylko część całej produkcji.

  - Astra jest przede wszystkim eksportowana, więc nie będzie to miało wpływu np. na zatrudnienie - tłumaczy Osoś. - Produkcja gliwickiej fabryki jest częścią globalnego rynku i dobrze odpowiada na to zapotrzebowanie - dodaje.
  Dobre wyniki nie zaszkodzą na pewno decyzji o produkcji kolejnej, V już generacji astry, która w przyszłym roku zjedzie z gliwickich taśm produkcyjnych. Krajowe wyniki Opla są ewenementem na naszym podwórku, bo mimo że sprzedaż rośnie, to duży wpływ na taką sytuację mają klienci… z zagranicy. Rafał Poradka ze Związku Dealerów Samochodów uważa, że 20 proc. wszystkich sprzedanych samochodów w Polsce trafia na reeksport, czyli są kupowane u nas, ale przez klientów z zagranicy.

  - Wzrost sprzedaży nowych samochodów to dobra wiadomość, ale reeksport to psucie rynku. Auto jest kupowane w Polsce, ale użytkowane jest w innym kraju, traci więc serwis, mechanicy, kuleje też sprzedaż części - uważa Poradka. - Rynek się poszerza, ale nie pogłębia - podsumowuje.

  Instytut Samar szacuje, że w 2013 roku takich pojazdów było ok. 40 tys. Jak jednak podkreślają eksperci, skala reeksportu może być nawet trzykrotnie wyższa. Michał Hadyś, analityk z Samaru, wylicza, że największe różnice w cenach dotyczą marek najliczniej reprezentowanych w Niemczech. W przypadku najtańszych modeli na rynku, na przykład Skody Citigo, jej cena w Polsce i w Niemczech różni się kilkunastoma tysiącami złotych. Podstawowa odmiana trzydrzwiowej skody kosztuje w Polsce 35 tys. zł, a w Niemczech w przeliczeniu na złotówki 43 tys.

  Im droższy samochód, tym różnice są większe.

  - Sztandarowym przykładem jest golf w wersji Comfortline z silnikiem Diesla o mocy 105 KM. W Polsce jest tańszy niż w Niemczech o prawie 19 tys. zł - napisał w raporcie Hadyś.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mały szczegół !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   "kosztuje w Polsce 35 tys. zł, a w Niemczech w przeliczeniu na złotówki 43 tys. "
   a może tak jeszcze podacie dla pełnego obrazu ile zarobi Niemiec a ile POlak

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dejcie niskie raty

   opa alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   to pudzie jesce lepi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama