Bilans Tuska na Śląsku: więcej słów niż czynów. Metropolia i...

  Bilans Tuska na Śląsku: więcej słów niż czynów. Metropolia i język śląski utkwiły w Sejmie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiadukt w Mszanie: formalnie rzecz biorąc sukces, bo w końcu po nim jeździmy. Tyle że jest symbolem porażki, czyli wielokrotnego przesuwania terminu

  Wiadukt w Mszanie: formalnie rzecz biorąc sukces, bo w końcu po nim jeździmy. Tyle że jest symbolem porażki, czyli wielokrotnego przesuwania terminu ukończenia budowy ©Michał Gąsior

  Tusk odchodzi i czas na ocenę jego zaangażowania w sprawy regionu. Można je określić jednym zdaniem: padło więcej miłych słów, ale zdecydowanych czynów zabrakło. Premier jako Kaszub miał wrażliwość na sprawy śląskiej tożsamości, ale by ją dopieścić, zrobił niewiele. Największa szansa rozwojowa dla regionu, czyli uchwalenie ustawy metropolitalnej, została z premedytacją wyrzucona do kosza, bo premier nie chciał takiej rewolucji.
  Wiadukt w Mszanie: formalnie rzecz biorąc sukces, bo w końcu po nim jeździmy. Tyle że jest symbolem porażki, czyli wielokrotnego przesuwania terminu

  Wiadukt w Mszanie: formalnie rzecz biorąc sukces, bo w końcu po nim jeździmy. Tyle że jest symbolem porażki, czyli wielokrotnego przesuwania terminu ukończenia budowy ©Michał Gąsior

  Polityka regionalna


  Przez ostatnie lata wierzyłem, że jest zobowiązanie całej Polski wobec Śląska, który przez dziesięciolecia dawał dużo. Dużo więcej niż dostawał. Nie mam wątpliwości, że najbliższe lata to będzie czas Śląska - tę optymistyczną opinię premier Donald Tusk wypowiedział na pożegnanie, gdy już jako szef Rady Europejskiej przyjechał do Rybnika, by wesprzeć kandydata PO w wyborach uzupełniających do Senatu. Jak wiadomo, "efekt Tuska" nie zadziałał i wygrała kandydatka PiS.

  - Zdawał sobie sprawę z tego, czym jest Śląsk dla PO. Widać to było przed ostatnimi eurowyborami, gdy wkroczył w sam środek górniczego sporu, co ostatecznie zaowocowało korzystnym dla Platformy wynikiem - twierdzi dr Tomasz Słupik, politolog z UŚ.
  Oczywiście trudno wymagać od premiera specjalnego traktowania jakiegoś województwa. Cała PO "wisiała" na Tusku, a nikt ze Śląska nie miał specjalnego dostępu do jego ucha.

  Co Tusk zrobił złego i co mógł zrobić, a nie zrobił?

  • Nie zdecydował się na wprowadzenie ustawy metropolitalnej.
  • Nie protestował, gdy Michał Boni, wtedy minister administracji i cyfryzacji, nie zostawił na pomyśle śląskich posłów suchej nitki. Dopiero w drugiej kadencji, po wielu mękach, projekt udało się wprowadzić do Sejmu, ale utknął w zamrażarce i raczej stamtąd już nie wyjdzie, choć utworzenie metropolii jest szansą dla wyludniającego się regionu. Milczeniem Tusk zareagował też na próby nadania językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Tzw. ustawa posła Marka Plury wciąż tkwi w sejmowej komisji. Można uznać, że miał na głowie znacznie ważniejsze sprawy, ale z pewnością zielone światło z jego strony zostałoby odczytane jako gest w stronę śląskiego elektoratu.
  • Dla wielu niezrozumiałe było odpuszczenie przez PO górnictwa i oddanie resortu gospodarki w ręce PSL.
  • Dopiero w drugiej kadencji udało się do resortu "wcisnąć" w roli wiceministra Tomasza Tomczykiewicza, szefa śląskich struktur PO, a i tak PSL próbuje go marginalizować.
  • Wciąż padały obietnice dotyczące powstania tak potrzebnego z punktu widzenia województwa śląskiego oddzielnego ministerstwa energetyki, ale mają być zrealizowane po kolejnych wyborach. Śląska energetyka wciąż czeka na modernizację. Zbyt małe budżetowe wsparcie, nawet przy unijnych ograniczeniach, dla przemysłu. Jednocześnie zahamowanie przekształceń własnościowych w spółkach górniczych oraz odłożenie w czasie wejścia "Węglokoksu" na giełdę. Dokładnie nie wiadomo także, w jakim kierunku pójdzie restrukturyzacja górnictwa i energetyki, zaś rok wyborczy nie sprzyja podejmowaniu śmiałych decyzji.
  • Na Tuska spadają też niestety winy śląskiej PO, ale w końcu to szef jest odpowiedzialny za firmę.
  • Niekorzystne dla wizerunku PO były wpadki personalne, o czym świadczą np. kompromitujące przepychanki w śląskim oddziale NFZ, bo lokalne struktury partii nie miały żadnego przebicia, by na fotelu dyrektora posadzić profesjonalistę. Choć budżet śląskiego NFZ jest drugi po mazowieckim w kraju, to trzeba było "wycieczek" związkowców do Warszawy, którzy musieli upominać się o należne nam pieniądze. Skandaliczny był w 2011 r. podział 600 mln zł z rezerwy finansowej funduszu. Dostaliśmy ochłap w postaci 15 mln zł (Mazowsze - 500 mln zł).
  • Brak kompleksowej wizji Śląska, co zresztą jest zarzutem wobec wszystkich ugrupowań, bo poważnie nie można też traktować planu prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, widzącego Śląsk jako drugą Bawarię.
  • Jednak od PO, która wprowadziła ze Śląska najwięcej posłów, wyborcy spodziewali się więcej.
  • Polityka kadrowa oparta na zasadzie BMW - bierni, mierni, ale wierni, co mści się, gdy trzeba obsadzić wymagające wiedzy i odwagi stanowiska.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W DZIKIM SRAMACKIM KrAJU DZKICH PANUF BANANUF

   777 busek z peru jak tusek a rzondzi szlachta nadafio onr n0p łyse hindussy ewropy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W DZIKIM SRAMACKIM KrAJU DZKICH PANUF BANANUF PRZETRWAJOM INO NADAFY I TARZANY SSAND MANY

   Zgadzasz się z opinią. +8 / -4
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   777 A KASA INO DO B00SA GOROLLLOWAŃCA...rozwiń całość

   W DZIKIM SRAMACKIM KrAJU DZKICH PANUF BANANUF PRZETRWAJOM INO NADAFY I TARZANY SSAND MANY

   Zgadzasz się z opinią. +8 / -4
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   777 A KASA INO DO B00SA GOROLLLOWAŃCA DO GOROLA BRD =EURO.NIYNAWIŚĆ VOLKSNADVULCA KUPIĆ (gość) • 26.02.14, 22:42:55

   Slonzoki, dejcie na nich pozor, bo gorole ani miyndzy sobom niy poradzom, zrom sie jak psy Już oceniłeś tę opinię.+10 / -2 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tyta (gość) • 23.02.14, 19:49:50

   sam taki mly wyciong z polckij bojki,
   co mi roz czasu moj dobry Freund
   Pavel ze Ostravy poslol

   Hej Slonzoki popatrzcie se kto nos pouczo!
   Polok, po naszemu zwany Gorolem - król wadzenia się i bajzlu!
   A tera fakty z historiji Gorolstwa!
   W 966 roku Gorolstwo przełazi na chrześcijaństwo.
   W 984 roku po śmierci Otto II książe Gorolstwa Mieszko I napada na tereny Saksonii i Brandenburgii.
   W 986 roku Mieszko I dostaje w tyłek od wdowy po Otto II – Theophanu i w w roku 987 uznaje zwierznictwo cesarskie.
   W 1002 roku następuje konflit między cesarstwem i Gorolem Bolkiem Chrobrym, bo Bolek chce Łużyce i część Saksonii.
   W 1003 roku Bolek samozwańczo obejmuje władzę w Czechach
   W 1007 roku Bolek stara się zdobyć Magdeburg.
   W 1015 roku wybroł się Bolek do Kijowa z ogniem i mieczem.
   W 1025 roku zostaje ponoć koronwany na króla Polski i umiero!
   Po śmierci Bolka Chrobrego królem zostaje Mieszko II Lambert, ale po siedmiu latach mo tego dość i zrzeko sie tej pierońskiej korony.
   Gorole się wadzą przez 55 lat, by w końcu w 1076 ukoronować Bolka Smiałego na trzeciego króla Polski.
   Ale ino na trzy roki, bo Gorolstwo lubi się wadzić. W 1079 roku Bolek Smiały już nie jest królem!
   Teraz Gorolstwo wadzi sie 111 lat! W 1290 roku wybiero swojego czwortego króla – Przemysława I, ale inno na rok! Bo w roku 1291 wybiero Wacława II króla Czech na swojego króla.
   Wacek z Czech wprowadza spokój do Polski na 15 lat.
   Po śmierci Wacława II Gorole zaś się wadzą, ale po 15 latach udaje im się wybrać nowego króla – Władysława Łokietka. Ten rządzi 13 lat, a jego następcą jest przez następne 37 lat Kazik Wielki co się Slonska zrzekł.
   Następnym królem Polski jest Ludwik z Węgier – pół Gorol po matce, pół Węgier, który rządzi Gorolstwem 12 lat. Po jego śmierci Gorole wadzą się zaś, ale po dwóch latach wybierają Jadzia Andegawńska na królowa, która poślubio Litwina Władka II Jagiełło, który od 1386 rządzi Gorolstwem.

   Teraz zaczoł się złoty czas Gorolstwa, bo Gorole byli rządzeni przez obcych!
   Następne pokolenia władców Gorolstwa to synowie Litwinki –Zośki Holoszańskiej, dziołchy z rodziny Habsburgów – Elki Rakuszanki lub Włoszki – Bona Sforza, oraz ojców Litwinów.
   Przez dwa roki rządził Gorolstwem – Francuz Heniek Walezy
   Ostatnio z Jagiellonów – Anka łożeniono z Węgrem Stefkiem Batorym i oni rzondzili Gorolstwem.
   Po ich śmierci Gorolstwem rządzili Szwedzi z rodu Wazów.
   Po śmierci ostatniego obcego władcy, do władzy w 1669 roku dorwały się w końcu Gorole!
   W przeciągu 125 lat udało się Gorolom zrujnować wszystko co inni budowali przez prawie 300 lat!
   Polska zniknęła na 123 lata z map świata!
   Słowa Bismarcka są gorzkie, ale jakie prawdziwe!
   „Chcesz Gorola skrzywdzić? Dej mu sie somemu rządzić!”
   Also ponod 1000 letnia historia i taki jest wynik:
   60 lat rzondzenia królów Piastów
   55 lat rzondzenia Goroli
   Reszta to wadzenie się i gorolski bajzel, albo porządek i dobrobyt pod obcom władzom.
   Jak Gorolstwo dalej bedzie pluć na Slonzoków, to opublikuja dolsze fakty z gorolskiej „wspaniałej historii”!.
   Gorole! Wybór należy do Was! Chcecie poznać dalszą Prawdę o sobie?!STALY ROSDUPC SARMATY PANA ŚWIATA i NADWAARIATA CO TEGO NIY WIDZI BO ZA MONTRY BO ŁYSS0 INTELEKTUALL ISSTAzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież wszelkie przepisy i zasady, to "Gorolskie AFOwynalazki", PRAFDA?

   PROWDA BO POLAKOFCE 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Prof. Czapiński: Polsce wystarczy już ta dawka przemocy i eskalacja nienawiści (© Archiwum Polskapresse) O tym, dlaczego nie potrafimy wspólnie świętować 11 listopada, dlaczego Polacy są tak...rozwiń całość

   Prof. Czapiński: Polsce wystarczy już ta dawka przemocy i eskalacja nienawiści (© Archiwum Polskapresse) O tym, dlaczego nie potrafimy wspólnie świętować 11 listopada, dlaczego Polacy są tak podzieleni, oraz o podziałach historycznych z prof. Januszem Czapińskim rozmawia Ewelina Nowakowska Zniszczenia na kwotę 120 tys. zł, 72 osoby zatrzymane, 12 rannych policjantów, protest strony rosyjskiej związany z incydentami przy ambasadzie Rosji w Warszawie - to bilans strat w związku z poniedziałkowym Marszem Niepodległości. Tak wygląda współczesny patriotyzm? Różne grupy społeczne w Polsce pod pojęciem - miłość Ojczyzny - widzą różne treści. Z punktu widzenia uczestników pochodu zorganizowanego przez prezydenta, to, co działo się późnym wieczorem w pochodzie niepodległości, było antypatriotyzmem. Natomiast z punktu widzenia narodowców - czyszczeniem wspólnoty. To znaczy? Część Polaków pod pojęciem patriotyzmu rozumie budowanie wspólnoty, inna grupa - czyszczenie wspólnoty. Jeśli mielibyśmy szukać jakiejś analogii w historii Polski, to w przeciwieństwie do wielu komentatorów, historyków, którzy zajmują się dwudziestoleciem międzywojennym, nieco głębiej szukałbym przyczyn i źródeł powyższych motywów. Moim zdaniem to, czego byliśmy świadkami 11. listopada br., tak naprawdę niewiele różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia w czasach sarmackich. Proszę wyjaśnić. Różnica polega na tym, że w od końca XIV do drugiej połowy XVIII w., to magnaci tworzyli koteryjne środowiska, broniące partykularnych interesów, co w rezultacie przyczyniło się do rozbiorów Polski. Polska nie była zwartym i jednorodnym państwem. Królowie powoływani byli w wolnej elekcji. Wolna elekcja osłabiała pozycję króla w państwie. Tron stawał się przetargiem między stronnictwami politycznymi. Królowie często realizowali bardzo sprzeczne interesy różnych grup oligarchów, którzy posiadali majątki ziemskie o powierzchni niemal jednej czwartej czy jednej piątej dzisiejszego terytorium Polski. To były oddzielne księstwa, bardzo rzadko połączone jakimś wspólnym interesem. Gdy pojawiał się wróg wewnętrzny, to większość magnatów w odparciu tego wroga nie miało na uwadze dobra wspólnego naszego kraju, a własny interes. Zatem jak ten dyskurs ma się do obecnego stanu rzeczy? Polacy nie tworzą jednorodnego i skonsolidowanego społeczeństwa. Trudno też mówić o podziale na większość - mniejszość. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapytaliście kiedyś.....

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ..Polaków, czy zadowoleni są z tego tuskowego rządu, na który niejeden z was głosował? Czy zapytaliście któregoś z Polaków, dlaczego zbierają puszki aluminiowe? Czy zapytaliście Polaków, dlaczego...rozwiń całość

   ..Polaków, czy zadowoleni są z tego tuskowego rządu, na który niejeden z was głosował? Czy zapytaliście któregoś z Polaków, dlaczego zbierają puszki aluminiowe? Czy zapytaliście Polaków, dlaczego chodzą do MOPSu, bo sędzia z Gliwic wydał taki, a nie inny wyrok, chociaż miał niepodważalne dowody, by ten Polak żył, jak człowiek? Czy zapytaliście któregoś z Polaków, skąd ten sędzia był ? Czy zapytaliście Polaków, dlaczego wyjeżdżają z Polski i ze "Śląska"? Czy zapytaliście Polaków, dlaczego większość z nich już nie chodzi na jakiekolwiek wybory? Czy zapytaliście Polaków, jaki mają stosunek do "Ślązaków"? Czy zapytaliście Polaków, dlaczego niejeden z nich pracuje od 6.00 do 18.00, albo dłużej, prawie dziennie...? Czy zapytaliście Polaków ile naprawdę zarabiają? NIe, najlepiej na "polactwo" narzekać i obrażąć, bo co potrafi "naród śląski"? Nic, oprócz opluwania wszystkich dookoła, użalania się nad sobą, okradania, kombinowania, "brania na zeszyt" , niszczenia swego dziedzictwa: elewacji kościelnych, kapliczek przydrożnych, czy innych budowli. Przecież wszelkie przepisy i zasady, to "gorolskie wynalazki", prawda?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a sam Śląsk to siedlisko patologii.POLACKI Bo TO SSiem HITLEROFCOM NALERZY

   Bo dla nich Ślązak, to albo ukryta opcja niemiecka, albo głupcy i leniwcy,BO KRAS i CYGANIĆ NIYCHCOM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1


   to wszystko jest downo wiadome

   Zgadzasz się z opinią. +21 / -3
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   MP (gość) • 11.09.14, 08:07:27

   Bilans dokonań Tuska i jego ekipy na Śląsku.

   Otóż doskonale...rozwiń całość


   to wszystko jest downo wiadome

   Zgadzasz się z opinią. +21 / -3
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   MP (gość) • 11.09.14, 08:07:27

   Bilans dokonań Tuska i jego ekipy na Śląsku.

   Otóż doskonale wpisują się oni w obraz i kierunki działania pozostałych partii. Śląsk i Ślązacy są marginalizowani, a przypomina się sobie o nich jedynie na krótko przed kolejnymi wyborami. Wtedy tabuny polityków różnej maści smaruje gęby czarną pastą do butów, fotografując się na tle kopalnianych szybów, przedzierzgając się jak wieprz w "Samych Swoich" na dzika.

   Tak naprawdę chodzi im tylko o głosy, bo na pewno nie o rozwiązanie prawdziwych problemów tej ziemi. Bo dla nich Ślązak, to albo ukryta opcja niemiecka, albo głupcy i leniwcy, a sam Śląsk to siedlisko patologii.

   Zapamiętajcie sobie słowa liderów PO i PiS o Ślązakach, kiedy pochylicie się nad kartką do głosowania. Zagłosujecie znowu na tych, którzy od lat mydlą nam oczy słodko brzmiącą "gorolską godkom?" zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze by było opisać przyczyny upadku Huty{ Jedność}=Som jeszcze ludzie, co f to wierzom?

   POlityka neokolonialno na łokolo.Nima komu wierzic policyjo i sondy na łubogich słurzom elycie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1


   Dobrze by było opisać przyczyny upadku Huty Jedność

   Zgadzasz się z opinią. +12 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Adic (gość) • 11.09.14, 08:42:15

   Jak to rząd (m.in z SLD za czasów...rozwiń całość


   Dobrze by było opisać przyczyny upadku Huty Jedność

   Zgadzasz się z opinią. +12 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Adic (gość) • 11.09.14, 08:42:15

   Jak to rząd (m.in z SLD za czasów Millera) układali się z zachodnimi firmami by "zlikwidować" tą bardzo konkurencyjną fabrykę, jak zarżnięto ją politycznie a potem grano załogą, te fikcyjne plany ratowania, impotencja władz centralnych, ministerstwa.
   Proszę sobie przypomnieć kto był wtedy ministrem gospodarki !
   Dużo by o tym pisać ale tak niestety wygląda zarządzanie a raczej brak pomysłu i kradzież nadziei.

   Bes cyganiynio Polok niy mo sie dobrze.

   Zgadzasz się z opinią. +3 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   chrobok (gość) • 11.09.14, 10:34:25

   (cytat ze artykulu Katarzyny Śleziony):……….W Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej KSSE podpisano w ostatnim czasie umowy z 23 firmami. Zainwestują łącznie 900 milionów złotych i zatrudnią na samym początku tysiąc pracowników….
   Bomboniynie i picowanie, to polcko metoda robjynio ludziom wody z mozgu.
   Tak zalatwjyli “nieznani” – mozno Marjanie – Huta w Siymianowicach, tak sie nudluje od lot na tymat polonczynia na lotnisko, I tak dali, I tak dali.
   Som jeszcze ludzie, co f to wierzom? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dac zygarek komu

   Stan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   POlityka neokolonialno na łokolo.Nima komu wierzic policyjo i sondy do łubogich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   emertów jego rząd okradł z deputatu,razem ze związkowcami

   czyli odszedł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   szef gangu,niech spada daaaaaaaaaaleko od Śląska i niech tu nidgyyyyyyyyyyyyyy nie przyjeżdża razem z tym ciupasem z PSL-u

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slask

   pedro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Co za Narod ,tylko narzekania ,i plucie jeden na drugiego ,tyle co jest zrobione ,nawet za1000lat byscie nie wybudowali i bez pomocy calej Uni ,ale tylko narzekania ,wyzywania ,ze malo zarabiacie...rozwiń całość

   Co za Narod ,tylko narzekania ,i plucie jeden na drugiego ,tyle co jest zrobione ,nawet za1000lat byscie nie wybudowali i bez pomocy calej Uni ,ale tylko narzekania ,wyzywania ,ze malo zarabiacie ,Niemcy 60lat sami doszli do tego dobrobytu ludzie tam tez sa niezadowoleni z zarobkow ,jak zarobisz 1400€netto malo kto ma takie zarobki --i to jest prawda .a czynsz jest od 400-800€,a za co zyc...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matoły do szkoły !

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   A debile z Dziennika Zachodniego dalej swoje:
   woj. tzw „śląskie” = Śląsk !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niych sie rzondzi w polsce fto chce...nawet kartofel...

   Piynton... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Ale my bydymy sie Slonskym rzondzic sami - Slonzoki...!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dac zegarek komu

   Stan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Jestesmy swiadkami neokonioalizmu w wlasnym domu po raz enty.POuczaja rozkradaja i wspieraja bankowosc w rajach podatkowych a prawo sciga ubogich

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama