Zaatakujemy Nanga Parbat i K2 zimą? Tak, ale nie w...

  Zaatakujemy Nanga Parbat i K2 zimą? Tak, ale nie w najbliższym sezonie. Trzeba odczekać rok

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piotr Snopczyński i Janusz Gołąb podczas wyprawy na K2
  1/2
  przejdź do galerii

  Piotr Snopczyński i Janusz Gołąb podczas wyprawy na K2 ©Polski Himalaizm Zimowy/Artur Małek

  Wyprawę na któryś z niepokonanych jeszcze zimą ośmiotysięczników uda się zorganizować najwcześniej za rok. Teraz jest czas na szukanie pieniędzy.
  Dwa zdobyte latem ośmiotysięczniki (K2 i Broad Peak Middle) i lepszy klimat wokół polskiego himalaizmu - to najbardziej wymierne efekty tegorocznego sezonu letniego w najwyższych górach świata. Wczoraj podczas konferencji prasowej w warszawskim Centrum Olimpijskim Janusz Majer, szef programu "Polskie Himalaje" (poprzednio Polski Himalaizm Zimowy), zdradził też plany na przyszłość. W dalszym ciągu zasadniczym celem pozostaje dokończenie zimowego podboju Himalajów i Karakorum, gdzie do zdobycia pozostały jeszcze o tej porze roku dwa ośmiotysięczniki: K2 i Nanga Parbat.


  - Tyle że do wyprawy na któryś z tych szczytów będziemy przygotowani najwcześniejb w sezonie 2015/2016 - nie zostawia złudzeń Janusz Majer. Jak dodaje, najbliższej zimy żadnej ekspedycji nie będzie.

  - Czekamy do wiosny i wtedy zorganizujemy albo wyprawę eksploracyjną, albo taką, której celem będzie sportowe przejście - wyjaśnia Majer. Szef "Polskich Himalajów" zapowiada bowiem, że celem programu mają być teraz nie tylko dwa niepokonane jeszcze zimą ośmiotysięczniki, ale też trudne drogi na niższych szczytach, których pokonanie może być przepustką do zdobycia prestiżowej w środowisku nagrody Złotego Czekana (w tym roku otrzymał ją m.in. mieszkający w Kanadzie, a pochodzący z Polski Rafał Sławiński). Trzecim wreszcie celem programu ma być wspieranie alpinizmu kobiecego.

  To, ile z tych planów i jak szybko się ziści, zależy oczywiście od pieniędzy. Wczoraj przedstawiciele środowiska rozmawiali z przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a także władzami resortu sportu i turystki. Te zapewniły o finansowaniu programu, ale środki publiczne to zbyt mało do zorganizowania zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik.

  - Musimy teraz pozyskać dużego sponsora - przyznaje Janusz Majer.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kogo to teraz

   edik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   interesuje po tych wpadkach!! (tragediach).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama