Manifestacja przeciw "cygańskiej przestępczości" w Zabrzu....

  Manifestacja przeciw "cygańskiej przestępczości" w Zabrzu. Organizatorzy staną przed sądem [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Manifestacja przeciw "cygańskiej przestępczości" w Zabrzu. Organizatorzy staną przed sądem [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii
  Grudniowa manifestacja zorganizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski w Zabrzu pod hasłem „Nie!!! Dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu” będzie miała swój finał w sądzie. Prokuratura oskarża pięciu mężczyzn o publiczne nawoływanie do nienawiści oraz znieważenie Romów.
  Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód skierowała do Sądu Rejonowego w Zabrzu akt oskarżenia dotyczący pięciu mężczyznom podejrzanym o przestępstwa z artykułów 256 i 257 Kodeksu Karnego, tj. o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych oraz publiczne znieważanie grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej.

  Sprawa dotyczy zorganizowanej 21 grudnia 2013 roku manifestacji pod hasłem „Nie!!!
  Dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu”. Manifestację zorganizowało Narodowe Odrodzenie Polski i sympatyzujące z nim środowiska. Na placu przy pomniku Pstrowskiego w Zabrzu zebrało się wówczas około stu osób. Wznosili hasła, wygłaszali przemowy przez megafon. To wtedy miało dojść do publicznego znieważenia Romów.

  - Damian K. jako organizator demonstracji przywitał zgromadzone osoby i podczas przemawiania do nich przez megafon znieważył grupę ludności romskiej z powodu jej przynależności etnicznej nazywając ją „pasożytami” - informuje prok. Michał Szułczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

  Damian K. został już przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do winy twierdząc, iż nie pamięta aby podczas manifestacji użył obraźliwych określeń.

  Czterech pozostałych mężczyzn to zabrzanie w wieku od 27 do 34 lat. Są podejrzani o podobne przestępstwa, ale dopuścić mieli się ich w internecie. Śledczy analizując zapisy z forów internetowych i portali społecznościowych towarzyszące zamieszaniu przed manifestacją ustalili dane czterech osób, których komentarze wyczerpywały znamiona przestępstwa.

  - W większości tłumaczyli się, że dokonane wpisy były nieprzemyślane. Trzech z oskarżonych wyraziło skruchę i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze - informuje prok. Szułczyński.

  Podejrzanym grozi kara od grzywny do nawet 3 lat więzienia.

  Przypomnijmy, że manifestacja odbyła się mimo sprzeciwu władz. Najpierw prezydent Zabrza, a później wojewoda nie wyrazili zgody na przeprowadzenie demonstracji twierdząc, iż może ona właśnie nawoływać do nienawiści i zagrażać porządkowi publicznemu.

  Organizatorzy nie zgadzali się z tą decyzją. Twierdzili, iż ich hasła nie są rasistowskie, a wymierzają je jedynie w zjawisko "cygańskiej przestępczości". Postanowili więc spróbować obejść prawo.

  O wyznaczonej godzinie pojawili się na miejscu, ale twierdzili, iż nie jest to jedna manifestacja, a kilka mniejszych, liczących poniżej 15 osób. Takie wystąpienia nie wymagają zgłoszenia.

  W trakcie manifestacji poza okrzykami nie doszło do poważniejszych zakłóceń porządku. Duże siły policji sprawnie doprowadziły do rozejścia się protestujących. Część z nich została wylegitymowana. Dodatkowe patrole pilnowały również porządku na pobliskiej ulicy Buchenwaldczyków, którą najliczniej zamieszkuje zabrzańska społeczność romska.

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przeterminowane

   Damian K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Chciał bym jedynie powiedzieć że ten artykuł jest delikatnie przeterminowany ponieważ wyrok nakazowy sąd w Zabrzu wydał w połowie sierpnia skazując mnie na rok ograniczenia wolności czyli pracę...rozwiń całość

   Chciał bym jedynie powiedzieć że ten artykuł jest delikatnie przeterminowany ponieważ wyrok nakazowy sąd w Zabrzu wydał w połowie sierpnia skazując mnie na rok ograniczenia wolności czyli pracę społeczne po 30h miesięcznie od tego wyroku się oczywiście odwołałem no i zobaczymy co będzie dalej. Ale prawda jest taka że żaden niezawisły sąd mnie nie skaże ponieważ żadnego przestępstwa nie było a ponoć w Polsce istnieje domniemanie niewinności :)
   Pozdrowienia z Zabrza :) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sąsiedztwo

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   jestem sasiadka Cyganow. Horrroooorrrr! tak jak juz ktoś napisal policja nie robi nic ABSOLUTNIE NIC! jeżdża bez prawa jazdy, na zielonum czerwonym po prostu jak chcą. pod nosem komendy policji. O...rozwiń całość

   jestem sasiadka Cyganow. Horrroooorrrr! tak jak juz ktoś napisal policja nie robi nic ABSOLUTNIE NIC! jeżdża bez prawa jazdy, na zielonum czerwonym po prostu jak chcą. pod nosem komendy policji. O co? I nic!!! jestesmy w tym kraju po to , aby mogli nas okradać, oszukować i żyć na nasz koszt. Jak Cyganie kupili dom za 450000 zł to nikt nie pyta skąd miel;i pienioądze. A nikt u tego dziadostwa nie pracuje. niech Polak kupi taki dom i nie pracuje nigdzie. Zobaczycie co zrobi skarbowy!!!!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polok = ciawa

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Różnica miyndzy cygonym a polokym
   je yno tako że tyn piyrszy mo zbronocono cera.
   Hindenburg miasto Adiego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DM, mosz recht, Cygon z natury podobny jes

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 18

   Do ślonzoka. Lyńie i ciarachy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaroń

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   sandmanku,
   przeca niydowno zescie nom osprawiali,
   zescie tyz ponos Slonzok,
   to tak niy fajnie sr ac do swojigo gniozda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   afo gorolenLyńie i ciarachy. z batumi lwuwsskigo

   cygan to kultura nit to co polkSSwulce ruchuf narotowo bandyckich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a ślonzok zawsze normalny bo gorszy i kraś i zabijać maczetom ani dilerzyć niychce bo uczciwy roboty u niymca nauczony niy cfaniactwa i kombinołotrosstfa polackigo narodowego pat ridioty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolę cyganów

   na śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

   niż polskich narodowców

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj..

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Nie byłoby tej manifestacji gdyby policja reagowała własciwie na rozbój cyganeri.Oni mogą nas czepiać na ulicy,ublizać i okradać a my nie mamy prawa nawet zamanifestowac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto zna? kto widział?

   żywiciel pasożytów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   czy ktoś widział cygana jak jedzie do pracy rano np w autobusie o godzinie 6, albo 7??? Albo zna jakiegoś, który pracuje np w tej samej firmie?? A może jakieś nauczyciela, policjanta, kasjera,...rozwiń całość

   czy ktoś widział cygana jak jedzie do pracy rano np w autobusie o godzinie 6, albo 7??? Albo zna jakiegoś, który pracuje np w tej samej firmie?? A może jakieś nauczyciela, policjanta, kasjera, lekarza, kierowcę itp ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Ja nie i chyba nikt nie widział

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znalezione na Wiki

   oppiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Wikipedia:
   Pasożytnictwo, parazytyzm – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w...rozwiń całość

   Wikipedia:
   Pasożytnictwo, parazytyzm – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Termin ten stosowany jest w biologii – w odniesieniu do dwóch organizmów różnych gatunków – oraz w socjologii, gdzie pasożytnictwem nazywany jest próżniaczy tryb życia osoby zdolnej do pracy.
   Osobnik, który czerpie korzyści z pasożytnictwa nazywany jest pasożytem, a ten, który ponosi szkody żywicielem, a czasami gospodarzem.
   Pasożytnictwo przynosi bezpośrednią korzyść jedynie pasożytowi; żywicielowi związek ten przynosi wyłącznie.
   Pasożyt może doprowadzić organizm żywiciela do wyniszczenia, a nawet śmierci.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No Polak

   Polak mały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

   Niech przed szacownym sądem udowodnią, że są pracowici :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Udowodnij, że Cyganie są pożyteczni...

   Fakty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 3

   Kiedy chodziłem do podstawówki, mieliśmy kilku Cyganów i to z rodziny królewskiej. Jeden z nich okradł pracownika szkoły i terroryzował uczniów kradnąc im pieniądze na "komitet". Mogę podać imię i...rozwiń całość

   Kiedy chodziłem do podstawówki, mieliśmy kilku Cyganów i to z rodziny królewskiej. Jeden z nich okradł pracownika szkoły i terroryzował uczniów kradnąc im pieniądze na "komitet". Mogę podać imię i nazwisko. W pewnej dzielnicy mojego ukochanego miasta nie uchował się żaden jubiler, bądź inny sklep z droższymi przedmiotami, bo Cyganie, stanowiący tam bardzo dużą część mieszkańców, przychodzili z bronią i nikt nawet nie stawiał oporu. Z innego źródła wiem, że posiadają oni broń maszynową, dlatego żaden gang im nie podskoczy a POlicja też się ich boi zaczepiać. Na cmentarzu komunalnym mają swój własny teren, gdzie sobie świętują, gdy prawdziwi chrześcijanie i nie tylko, chcą spokojnie, w zadumie spędzić czas przy grobach swoich bliskich. Wiosną mają jakieś święto i łażą po ulicach hałasując w niedzielę - grają żenująco słabo i wydaje im się, że ktoś rzuci im jeszcze pieniądze. Jakbym mieszkał na 10-tym piętrze to bym rzucił 5 złotych... i trafił do kryminału nieumyślnie uderzając takiego w pusty łeb. Nikt nigdy nie wezwał policji, która jakoś czepia się ulicznych grajków, którzy zawsze pięknie grają i to w głośnym centrum w tygodniu a nie na terenie spokojnego osiedla w niedzielę. Ciągle żebrzą i grają głośno w tramwajach i sam byłem świadkiem próby kradzieży - jak jeszcze raz wlezą, doniosę do MPK lub jakiś służb. Te fakty przemawiają za tym, że narodowcy powinni się skupić właśnie na Cyganach, bo tu znajdą poparcie praktycznie wszystkich Polaków. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

   Nie żadna nienawiść etniczna,po prostu nie lubimy ich dla tego że są uciążliwi,kradną,oszukują i są bezczelni.Chodzą po sklepach i sprzedają te swoje"piekne perfumy"Jak się im mówi grzecznie"nie...rozwiń całość

   Nie żadna nienawiść etniczna,po prostu nie lubimy ich dla tego że są uciążliwi,kradną,oszukują i są bezczelni.Chodzą po sklepach i sprzedają te swoje"piekne perfumy"Jak się im mówi grzecznie"nie dziękuję" to oni tego nie rozumieją i dalej natarczywie je wciskają.Jak im stanowczo odmówisz to rzucają obelgami i przeklinaja.Rzucają klątwy.
   To nie z powodu koloru skóry ich niecierpimyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bieżące uzupełnienie informacji polskatimes o publikacje wieczorne zebrane z portali krajowych:

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   • "Dr Fedyszak-Radziejowska o fecie na cześć Tuska: ten sukces był szyty na miarę naszych kompleksów" (...) Czułam się upokorzona fetą zgotowaną Donaldowi Tuskowi z okazji uzyskania posady w...rozwiń całość

   • "Dr Fedyszak-Radziejowska o fecie na cześć Tuska: ten sukces był szyty na miarę naszych kompleksów" (...) Czułam się upokorzona fetą zgotowaną Donaldowi Tuskowi z okazji uzyskania posady w Brukseli. Chciałabym dożyć czasów, w których taki sukces byłby traktowany jako normalność, a nie jako nadzwyczajne wydarzenie. Ten sukces był medialnie szyty na miarę naszych kompleksów (...)

   • "Pietrzak: Historia Polski jest zwalczana przez rządzących. Władza jej nienawidzi”
   • "Steinmeier krytykuje Komorowskiego za „krótkowzroczne i niebezpieczne” porównania historyczne”
   • "Nowy rząd premier E. Kopacz - czyli jaka piękna katastrofa”
   • "Zmiana premiera na Kopacz będzie niczym efekt wiosek potiomkinowskich”
   • "Nowa premierka w teatrzyku absurdu kolegi Donalda”
   • "Ziemkiewicz: Kopacz to Pani Nikt. Jest wyłącznie przedłużeniem Donalda Tuska”
   • "Nowa unijna komisarz uważa UE za bandę złodziei? ”
   • "Kolejny unijny absurd. Po wielu latach ustalono jak spuszczać wodę w toalecie!”
   • "Miłość może wytrzymać presję polityki.” Tusk ostrzega: „Nie żegnam się, do zobaczenia”
   • "Szpital wyjaśnia i prostuje: Pacjentka wcale nie czekała na zabieg 14 lat! Raptem 11”
   • "Rząd będzie wrażliwy społecznie? Po 10/04 Kopacz też była wrażliwa?”
   • "Sławomir Nowak wraca do gry? Poseł ma znów pilnie działać w Sejmie”
   • "Łoziński: Niesiołowski to ignorant”
   • "Gargas: Komorowski jak ognia boi się afery marszałkowej”
   • "Prof. Legutko: Kopacz powinna zostać lekarzem”
   • "PSL w rządzie = klęska. Sawicki zawalił sprawę rekompensat trzy razy”
   • "Tusk Travel”: dygnitarze latali z klasą. 25 mln zł rocznie na bilety! Czas na „Kopacz Tour”? ”
   • "Odpowiedzialni za dostawy gazu do Polski plotą durnoty, jak Sawicki”
   • "Dwugłos na pożegnanie Tuska. Sakiewicz: „Zrobił wiele złego”. Gugała: „To człowiek sukcesu”
   • "Tuskowi zrzedła mina… Premier bezlitośnie wygwizdany przez kibiców”
   • "Czy przy zakupie Pendolino też były łapówki? ”
   • "Korupcja w polskich kontraktach kolejowych”
   • "Producent Pendolino oskarżony o łapówkarstwo m.in. w Polsce. Oskarża prokuratura brytyjska”
   • "Krystyna Pawłowicz o Ewie Kopacz: Charakterystyczne jest to zdjęcie, kiedy stoi przed premierem z pochyloną głową”
   • "Michalkiewicz: Kto wierzy Tuskowi, ten sam sobie szkodzi”
   • "Cheney krytykuje Obamę. „Zademonstrował brak wiary w siłę Ameryki”
   • "Demonizowany prezydent miał rację. Historia przyzna stosowne miejsce George’owi W. Bushowi”
   • "Opłakiwaliśmy - i nadal opłakujemy - ludzi, którym życie zostało odebrane”. Pamięć o 11 września w USA i Polsce”
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama