Zimerman chwali NOSPR. Otwarcie 1 października - odliczanie...

  Zimerman chwali NOSPR. Otwarcie 1 października - odliczanie trwa

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uruchomiono fontannę przed nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. A my już odliczamy dni do otwarcia gmachu.
  Zimerman chwali NOSPR. Otwarcie 1 października - odliczanie trwa
  Wyszlifowana bryła antracytu ukryta w szkatułce - tak podsumowała nowy gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach minister kultury Małgorzata Omilanowska.

  Uroczyste otwarcie siedziby NOSPR odbędzie się w środę, 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Mieniący się odcieniami ciemnej czerwieni gmach powstał na terenie dawnego placu drzewnego kopalni Katowice, obok Spodka (plac Wojciecha Kilara 1). To pierwsza z trzech budowli tzw. strefy kultury (obok Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego), która zostanie otwarta dla publiczności.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Otwarcie NOSPR 1 października 2014 roku. Jest już program uroczystości


  Magiczny moment


  Koncert otwarcia NOSPR-u uświetni wybitny pianista Krystian Zimerman, urodzony w Zabrzu. - Powiedział mi, że ani Londyn, ani Paryż, ani Rzym, ani żadna inna stolica europejska nie mają takiej sali. To niezwykle miłe - mówi architekt gmachu, katowiczanin Tomasz Konior.

  Muzyk miał na myśli nie tylko jej kształt i wystrój, ale również perfekcyjną akustykę sali koncertowej (w gmachu jest również sala kameralna). Nad nią z polskimi architektami pracowała japońska Nagata Acoustics, jedna z najlepszych na świecie firm zajmujących się akustyką sal koncertowych. - Dokładnie pamiętam moment, gdy poczułem, że ta sala już nie należy do nas, architektów i budowniczych, ale do muzyków. Było to 4 września o godz. 13. Orkiestra z dyrygentem Alexandrem Liebreichem ćwiczyła koncert fortepianowy Brahmsa. Krystian Zimerman wszedł cicho na estradę, odsłonił fortepian i zaczął grać. To był magiczny moment - wspomina Tomasz Konior.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Siedziba NOSPR w Katowicach O dźwięk zadba Nagata Acoustics WIDEO


  Przejrzysta sala


  Idealna akustyka to szczęście, ale i wyzwanie dla orkiestry. - Ta sala jest bardzo przejrzysta, to znaczy, że słyszy się doskonale wszystko i wszystkich - mówi dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent orkiestry, Alexander Liebreich. - To sprawia, że na orkiestrze spoczywa wielka odpowiedzialność, żaden muzyk nie może sobie pozwolić na "schowanie się", musi grać idealnie - dodaje dyrygent.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama