Katowice: 48 dłużników KZGM sprząta strychy, maluje klatki,...

  Katowice: 48 dłużników KZGM sprząta strychy, maluje klatki, żeby spłacić czynsz

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Program oddłużania Katowice

  Program oddłużania Katowice

  Program oddłużania w mieszkaniach komunalnych w Katowicach działa od początku roku. 48 dłużników KZGM sprząta strychy albo maluje klatki, żeby spłacić zaległy czynsz. Godzina ich pracy wyceniana jest na 10 zł
  Program oddłużania Katowice

  Program oddłużania Katowice

  14 najemców odpracowuje obecnie długi wobec KZGM, a od początku roku przez uruchomiony w 2013 program oddłużania przewinęło się 34 dłużników.

  - Jestem trochę zdziwiony niewielka liczbą, bo zainteresowanie programem było duże. Na naszej stronie internetowej jego założenia przeglądało ponad 1500 osób, ale widać większość traci zainteresowanie. Część osób natomiast się nie kwalifikuje, bo aby wziąć udział w programie trzeba płacić bieżące opłaty - wyjaśnia Marcin Gawlik, zastępca dyrektora w Katowickim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej.


  Zarządzenie prezydenta Katowic w sprawie uruchomienia programu weszło w życie w styczniu tego roku. Dzięki niemu najemca lub użytkownik lokalu mieszkalnego zarządzanego przez KZGM, który zalega z opłatami z uwagi na trudną sytuację życiową, ma możliwość spłaty swojego zobowiązania wobec zakładu poprzez odpracowanie długu. Konkretne prace dłużnikom zleca KZGM.

  - Sporo osób zajmuje się pracami porządkowymi, na przykład sprzątaniem strychów i piwnic ze śmieci, myciem lamperii czy czyszczeniem pustostanów. Są też prace konserwatorskie i drobne, jak malowanie - wylicza Gawlik. Zakład za godzinę pracy liczy 10 zł. Rozliczenie następuje w ramach karty pracy: jest dług co miesiąc pomniejszany jest o iloczyn liczby przepracowanych godzin i stawki 10 zł. - Dłużnicy mogą odpracować maksymalnie 15 tys. zł, czyli 1500 godzin - mówi Gawlik.

  - Na początek ustalamy, że najemca odpracuje na przykład 1000 zł, czyli 100 godzin, dajemy mu zadanie do wykonania zaplanowane właśnie na ten czas, jeśli się wywiąże, otrzymuje kolejne - tłumaczy. Jeśli praca nie zostanie wykonana, umowa zostaje zerwana. Mimo na razie małej popularności, KZGM nie zamierza rezygnować z inicjatywy (podobna realizowana jest między innymi w Sosnowcu).

  - Wiele z tych osób, które podpisują z nami umowę, to osoby długotrwale bezrobotne. Podjęcie pracy przywraca im wiarę w siebie, a odpracowując dług odzyskują godność, to ich aktywizuje - znów wierzą, że mogą się do czegoś przydać - tłumaczy Gawlik. Jak twierdzi, efekty ich pracy często są zaskakująco dobre.

  W sumie w Katowicach zadłużonych jest 10 tys. 709 należących do gminy mieszkań. Suma długów zbliża się już do 103 mln zł. W zarządzie KZGM mieszkań jest 17 tys. 923, z tego w stosunku do 4300 lokali zadłużenie przekracza wysokość trzymiesięcznego czynszu. Średnia stawka czynszowa za mieszkanie w zasobach zakładu to ok. 5,25 zł za m kw.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama