Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka miłość w okolicy, czyli śląskie małżeństwa pod lupą [ANALIZA]

Agata Pustułka
Małżeństwo Anny Dziewit i Macina Mellera. Ślązaczki i Ślązaka z wyboru oraz... z Warszawy
Małżeństwo Anny Dziewit i Macina Mellera. Ślązaczki i Ślązaka z wyboru oraz... z Warszawy
Najchętniej szukamy współmałżonków w obrębie województwa, a nawet miasta. Śląskie może się poszczycić najwyższym odsetkiem regionalnych związków w kraju

Mieszkańcy województwa śląskiego albo są... leniwi, albo po prostu nasze dziewczyny są tak piękne, zaś mężczyźni przystojni, że to w naszym regionie najczęściej szukamy swoich drugich połówek, rezygnując z matrymonialnych wojaży. Poza tym jest nas tak dużo, że mamy w czym wybierać.

Okazuje się, że w ponad 87 proc. przypadków współmałżonkowie pochodzą z województwa śląskiego. To najlepszy wynik w kraju, choć jeszcze w latach 90. liderem była Wielkopolska, która teraz spadła na drugie miejsce. W tej klasyfikacji regionalnej wierności na trzecim miejscu uplasowało się województwo małopolskie, gdzie też męża i żony szuka się jak nabliżej domu.
Tendencja szukania partnerów blisko domu utrzymuje się od dwóch dekad, ale ogólny odsetek małżeństw wśród osób zamieszkujących to samo województwo w Polsce spada. Ma to związek z nierównomiernym rozwojem poszczególnych regionów i wyludnianiem się tych biedniejszych.

Partnerzy blisko domu i bliscy kulturowo

Obowi ązuje zasada, że im biedniejszy region tym częściej wyjeżdża się w celach matrymonialnych w Polskę. Co oczywiste, im więcej w danym województwie mieszkańców tym więcej związków lokalnych.

- Zdecydowanie preferowane są małżeństwa pomiędzy osobami zamieszkującymi relatywnie blisko (do 5 km pomiędzy miejscami zamieszkiwania przyszłych małżonków), zaś jedynie 5,8 proc. badanych par dzielił dystans przestrzeni równy 100 km lub więcej - mówi dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który zbadał regionalne zależności małżeńskie.
Jeśli mieszkańcy województwa śląskiego szukają żony lub męża poza regionem to najczęściej znajdują ich też niezbyt daleko, bo w opolskim, małopolskim i świętokrzyskim, czyli województwach ościennych, ale też bliskich kulturowo. Sporo pań i panów zapuszcza się też na Dolny Śląsk.

To tendecja typowana dla całego kraju, z której wyłamuje się jedynie Warszawa, jedno z nielicznych miast w Polsce, które odnotowuje stały wzrost ludności. W stolicy mamy wielkie małżeńskie wymieszanie regionalne.

Co decyduje o wyborze małżonka niemal w sąsiedztwie? Przede wszystkim wygoda. Jak zbadał dr Szukalski "najważniejszym środowiskiem pozyskania partnera matrymonialnego okazują się wspólni znajomi, dzięki którym zaistniała możliwość zetknięcia się ze sobą".

Śląskie serca za granicą też biją mocno

Z drugiej jednak strony cały czas na wysokim poziomie utrzymuje się liczba małżeństw mieszanych z obcokrajowcami. Polki od lat najchętniej wybierają Niemców oraz Brytyjczyków, zaś Polacy - zapuszczając się na kresy i szukają krasawic z Ukrainy, Rosji i Białorusi W sumie takich małżeństw jest zawieranych rocznie niemal 4 tysiące.

Polki coraz chętniej wychodzą też za mąż za mieszkańców krajów Afryki: Tunezji, Nigerii oraz Egiptu. Panowie preferują związki z Ormiankami, Japonkami oraz obywatelkami Filipin.

- Podejrzewać należy, iż wraz z większą mobilnością międzynarodową, a w przyszłości i z większym napływem do Polski imigrantów, rosnąć będzie w nadchodzących latach liczba małżeństw zawieranych z osobami pochodzącymi z naprawdę dalekich regionów Europy i świata - twierdzi dr Szukalski.

Ale rozwodów niestety przybywa

W ciągu minionej dekady cały czas odnotowywany jest wzrost rozwodów w Polsce , co za tym idzie także w województwie śląskim. Jeśli w 1990 roku Główny Urząd Statystyczny odnotowywał w naszym regionie 5,6 tys. rozwodów, to teraz ich liczba przekracza 8 tysięcy rocznie.

Jednocześnie w województwie śląskim mamy najwięcej orzekanych separacji - na 1000 małżeństw aż 17,5 proc. Na drugim miejscu znajduje się województwo łódzkie (16,6 proc.) Na wojewódzkiej mapie rozwodów drugie miejsce zajmuje ... Częstochowa. Pierwsze są Katowice.


*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka miłość w okolicy, czyli śląskie małżeństwa pod lupą [ANALIZA] - Dziennik Zachodni