Kaja Mirecka-Ploss obchodziła 90. urodziny W Rudzie Śląskiej

  Kaja Mirecka-Ploss obchodziła 90. urodziny W Rudzie Śląskiej

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kaja Mirecka-Ploss obchodziła 90. urodziny W Rudzie Śląskiej
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Michał Nowak

  Działaczka społeczna, pisarka, aktorka, śpiewaczka, projektantka mody - życiorys Kai Mireckiej-Ploss jest materiałem na dziesiątki książek. Dziś, w Międzynarodowym Instytucie Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, pani Kaja obchodziła swoje 90. urodziny i została uhonorowana odznaką "Kamrata Rudzkiego" przez prezydent Grażynę Dziedzic.
  Kaja Mirecka-Ploss jest wykonawczynią testamentu Jana Karskiego oraz twórczynią instytutu jego imienia w Rudzie Śląskiej. Prezydent miasta wręczyła solenizantce na początku spotkania kwiaty, po czym uhonorowała ją odznaczeniem dla osób zasłużonych dla miasta Ruda Śląska.

  Kaja Mirecka-Ploss skończyła dziś 90 lat. Urodziny obchodziła w rodzinnym Nakle Śląskim [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  - Dzięki tobie instytut Karskiego jest w Rudzie Śląskiej, tu obchodzisz swoje dziewięćdziesiąte urodziny, jesteś dla naszego miasta bardzo ważna i chcemy cię uhonorować odznaczeniem Kamrata Rudzkiego - powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

  - Niech to odznaczenie będzie potwierdzeniem, że ma pani w Rudzie Śląskiej 138 tysięcy kamratów, czyli przyjaciół – dodał Andrzej Piotrowski, jeden z fundatorów Instytutu Karskiego.

  Na sali obecni byli przedstawiciele władz miasta, władz wojewódzkich, instytucji kulturalnych, jak również przyjaciele bohaterki dzisiejszej uroczystości. Kaja Mirecka-Ploss opowiadała zebranym na sali o swoim życiu, czasach w niewoli, związkach małżeńskich, a przede wszystkim o przyjaźni z Janem Karskim. Z wyznań bohaterki emanowała szczerość godna podziwu.

  - Jan Karski był bardzo inny od tego, jak go opisują w książkach. To był człowiek, który miał ogromne poczucie winy za wiele rzeczy, ale był też bardzo dumny - mówiła Mirecka-Ploss.

  Opowieści o barwnym życiu bohaterki mogłyby zapełnić dziesiątki książek. Dzisiejsza uroczystość posłużyła zresztą promocji jednej z takich powieści - "Jan Karski. Człowiek, któremu powiedziałam prawdę", która jest drugą książka autorstwa Mireckiej-Ploss. Bohaterka opowiada w niej o swojej przyjaźni z Janem Karskim, którego zdołała poznać w życiu jak nikt inny.

  Kaja Mirecka-Ploss podczas uroczystości niejednokrotnie była nagradzana brawami na stojąco. Pod koniec pojawił się tort z życzeniami, a uczestnicy spotkania zaśpiewali sto lat.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama