Ważne
  Komary będą nas kąsać nawet do zimy

  Komary będą nas kąsać nawet do zimy

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wysokie jak na wrzesień temperatury sprzyjają komarom. Im bliżej zimy, tym te owady będą nam coraz bardziej dokuczać,
  W Polsce występuje około 40 gatunków komarów

  W Polsce występuje około 40 gatunków komarów ©Krzysztof Lokaj

  Wrzesień z plagą komarów kojarzy się rzadko, jednak w tym roku owady nie odpuszczają. Co gorsza opryski nie mają sensu, bo deszcze na bieżąco zmywają środek owadobójczy. W Bieruniu ostatni oprysk miał zostać przeprowadzony w sobotę, przed dożynkami, z planów jednak się wycofano. - Pogoda nie pozwoliła na oprysk dorosłych osobników komarów, z kolei prowadzony przez nas monitoring miejsc wylęgania nie wykazał problemu z larwami - tłumaczy Leonard Lisewski, z firmy Inserat, który zwalczaniem komarów zajmuje się zawodowo. Co gorsza, jak przekonuje, dopóki temperatura będzie się utrzymywać powyżej 14 stopni Celsjusza, komary będą nam dokuczały, a czym bliżej zimy, tym intensywniej.

  - Komary też wiedzą, że zbliża się zima, dlatego muszą do tego czasu złożyć jak najwięcej jaj na przyszłość, do tego jest im potrzebna krew, dlatego w okresie jesiennym atakują intensywniej niż np. w sierpniu - wyjaśnia Lisewski.

  W Polsce występuje około 40 gatunków komarów, jednak nie wszystkie atakują ludzi. - Krwiopijne to około osiem z nich. Różnią się budową, ale i intensywnością kąsania - tłumaczy Lisewski.

  W tym roku dawały nam się jednak bardziej we znaki niż w latach poprzednich. Na od-komarzanie niektóre gminy zdecydowały się po raz pierwszy od powodzi w 2010 r. Jak np. Chełm Śląski, Imielin czy Lędziny. A jedno odkomarzanie to koszt nawet 10 tysięcy złotych.

  W Bieruniu od czerwca prowadzony jest monitoring wylęgania komarów. To nic innego jak badanie próbek wody i określanie w nich obecności życia biologicznego. - Jeśli jest do 10 larw na 1000 ml wody, wówczas nie ma potrzeby prowadzenia odkomarzania, bo natura sobie z nimi poradzi - mówi Leonard Lisewski. Problem zaczyna się, kiedy liczba jaj przekracza 10.
  Dlatego miasto na opryski zdecydowało się w tym roku aż trzykrotnie. A monitoring prowadzony jest aż w 10 miejscach. Regularnie, od kilku lat, akcje prowadzone są też w Chy-biu. Miasto wydaje na nie 30 tys. zł rocznie.
  - Liczba komarów znacznie się zmniejszyła. Gdybyśmy odstąpili od akcji, znowu byłoby ciężko - mówi Elżbieta Dubiań-ska-Przemyk, wójt Chybia. Bo komary dają się we znaki głównie gminom położonym nad#zbiornikami wodnymi, czyli Goczałkowicom, Pszczynie czy Bieruniowi.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zioła i maciejka

   Jagoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   moja recepta na komary rozsiewam w ogrodzie zioła(można w donicach na balkonie, oknie): miętę, rozmaryn, bazylię, lawendę i maciejkę ale znam też inne sposoby można pomalować okiennice na niebiesko...rozwiń całość

   moja recepta na komary rozsiewam w ogrodzie zioła(można w donicach na balkonie, oknie): miętę, rozmaryn, bazylię, lawendę i maciejkę ale znam też inne sposoby można pomalować okiennice na niebiesko ( jak w krajach południowych, twierdzą bowiem, iż chłodna barwa odstrasza insekty) lub zaopatrzyć się w środek przeciw komarom i insektom. Ja mam PREPARAT MUGGA w spayu który można również stosować u dzieci powyżej 3 roku życia. Środek o odstraszającym działaniu przeciwko komarom, muchom, meszkom, kleszczom i innym. Mugga zakupiłam w e-sklepie na www.sztucer.pl działa do 6 godzin, polecam.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama