Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ratować się przed trąbą powietrzną

Michał Wroński
Z Arturem Surowieckim ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz, rozmawia Michał Wroński

Czy można było przewidzieć pojawienie się trąby powietrznej o takiej sile?

Trąby powietrznej nie sposób zapowiedzieć na dzień lub dwa przed jej wystąpieniem. Dopiero na mniej więcej 20 - 30 minut przed tornadem na podstawie charakterystycznych objawów można precyzyjnie określić obszar, nad którym takie zjawisko się pojawi.

Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Każda ciemna, potężna chmura burzowa niesie ze sobą ryzyko silnych zjawisk burzowych. Zaniepokoić powinniśmy się szczególnie wtedy, kiedy część podstawy takiej ciemnej, a czasem niemal czarnej z zielonkawą poświatą chmury, zaczyna się obniżać i wykonywać ruch wirowy. Najpierw pojawia się niewielki lejek kondensacyjny, który w zależności od panujących warunków atmosferycznych zaczyna się rozrastać i w końcu dotyka ziemi, zaczynając siać spustoszenie. Gdy zobaczymy takie zjawisko, należy natychmiast uciekać. Najgorzej jest wtedy, gdy trąba powietrzna nie przesuwa się na prawo lub lewo, a stoi w miejscu i powiększa się. Oznacza to, że żywioł pędzi prosto na nas.

Gdzie szukać ratunku ?

Dobrym schronieniem jest piwnica. Najlepiej żywioł przeczekać pod ścianą nośną budynku. Jeśli w domu nie ma piwnicy, należy się schronić w pomieszczeniu na parterze, w którym nie ma żadnych okien i znajduje się w środku budynku. Zwykle jest to łazienka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!