Raków wiceliderem, ale na stadion musi czekać

  Raków wiceliderem, ale na stadion musi czekać

  Bartomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Drugoligowy Raków Częstochowa świetnie rozpoczął nowy sezon i walczy o awans do pierwszej ligi. Niestety, jego stadion nie spełnia wymogów wyższej ligi.
  Raków wiceliderem, ale na stadion musi czekać

  ©KrzysztofKłusek

  W sobotę Raków Częstochowa w doskonałym stylu rozgromił Puszczę Niepołomice i przesunął się na pozycję wicelidera drugiej ligi. Podopieczni Jerzego Brzęczka mają realne szanse na awans do pierwszej ligi. Niestety, wraz z każdą strzeloną bramką i rosnącą radością fanów narasta również problem związany ze stanem stadionu. Obiekt nie spełnia wymogów, aby rozgrywać na nim spotkania w pierwszej lidze.

  Klub chce się rozwijać


  Zarząd Rakowa opracował wieloletnią strategię, która zakłada awans w ciągu kilku najbliższych lat do T-Mobile Ekstraklasy. Najlepiej, gdyby stulecie klubu (rok 2021) było już świętowane w najwyższej klasie rozgrywkowej.


  Do rozwoju klubu potrzebna jest jednak rozbudowa bazy. Stadion przy ulicy Lima-nowskiego jest tak przestarzały, że bez modernizacji nie spełnia on nawet warunków do gry w pierwszej lidze. Dlatego Raków przedstawił władzom miasta własny pomysł na rozwiązanie problemu.

  Zarząd zaproponował, aby całkiem nowy stadion wybudować za kilkadziesiąt milionów złotych w dzielnicy Lisiniec. Obecny obiekt po modernizacji mógłby pełnić rolę ośrodka treningowego.

  Niestety, Częstochowa nie ma pieniędzy na budowę nowego stadionu. Trudno będzie również w najbliższych latach pozyskać na to jakiekolwiek środki zewnętrzne. Częstochowa jest jedynym miastem w Polsce tej wielkości, które nie wybudowało stadionu z prawdziwego zdarzenia.

  Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu zapewnia, że władze miasta kibicują postawie piłkarzy i jeśli uda się wywalczyć awans, to piłkarze nie będą musieli rozgrywać swoich spotkań na boiskach w Sosnowcu czy w Gliwicach. - Właśnie rozmawiamy na temat modernizacji stadionu, które podniesie stopień bezpieczeństwa podczas organizacji imprez masowych - mówi Wierny i dodaje: - Jeżeli Raków awansuje, to znajdziemy środki na modernizację stadionu tak, aby spełniał on odpowiednie wymogi. Nie ma obaw, żeby Raków rozgrywał swoje mecze w innym mieście.

  Jak znaleźć pieniądze?


  Koszt dostosowania stadionu przy Limanowskiego do wymogów pierwszej ligi jest jednak niebagatelny. Obiekt musi zgodnie z wymogami posiadać 2000 miejsc siedzących, w tym 500 pod dachem, oraz sztuczne oświetlenie o mocy co najmniej 1200 luksów. Według wstępnych szacunków, kosztowałoby to co najmniej 13 milionów złotych. To kilka razy mniej niż nowy stadion, ale nie wiadomo, czy kolejne remonty stadionu nie wygenerują jeszcze większych wydatków.

  Urząd Miasta nie chce jeszcze deklarować, jakie środki zostaną przeznaczone w najbliższym budżecie na modernizację lub budowę nowego stadionu. Także zarząd klubu wypowiada się ostrożnie, twierdząc, że sprawa wyjaśni się w październiku. (wsp. AH)


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama