Po co nam odwrócona hipoteka. Kto skorzysta na odwróconej...

  Po co nam odwrócona hipoteka. Kto skorzysta na odwróconej hipotece

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po co nam odwrócona hipoteka. Kto skorzysta na odwróconej hipotece

  ©123RF

  Masz dom na Jurze, mieszkanie w Katowicach, ziemię w Wiśle? Nie zaznasz biedy na starość. Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym.
  Po co nam odwrócona hipoteka. Kto skorzysta na odwróconej hipotece

  ©123RF

  Bank wypłaci klientowi jednorazowo lub przez określony w umowie czas świadczenie pieniężne zabezpieczone hipoteką pod zastaw nieruchomości. W tym drugim przypadku różnicę pomiędzy kwotą, jaką otrzymasz, a wartością nieruchomości dostaną twoi spadkobiercy. Jeśli jednak np. wartość domu zmaleje, to bank weźmie swoje z pozostałej części majątku.

  Uwolnisz kapitał zamrożony w domu


  Większość mieszkańców województwa śląskiego ma jakąś nieruchomość: mieszkanie, dom, domek letniskowy, działkę.
  Ci, którzy potrzebują gotówki na leczenie, studia wnuka czy choćby chcą na starość zwiedzić świat, będą mogli realizować marzenia, nie pogarszając sobie komfortu życia. Temu ma służyć odwrócony kredyt hipoteczny, bezpieczniejszy od obecnie oferowanych na rynku rent w zamian za mieszkanie. Ale czy bank będzie zainteresowany naszą nieruchomością? Jak ją wyceni i jakie pobierze odsetki? Tego, póki co, nie wiadomo, bo banki dopiero będą nad ofertą pracować. Marcin Krasoń, analityk Home Broker, podkreśla, że trochę potrwa, zanim banki przygotują oferty kredytu odwróconego.

  - Odwrócona hipoteka to nowość na polskim rynku. Ma umożliwić właścicielom mieszkania uwolnienie zamrożonego w nim kapitału. Właściciel otrzyma pieniądze w zamian za to, że po jego śmierci bank przejmie mieszkanie, chyba że spadkobiercy zdecydują się je wykupić - mówi Krasoń.

  Dzisiaj seniorzy są raczej bez szans na taki kredyt


  Ustawa teraz trafi do Senatu. Ma wejść w życie 30 dni po jej ogłoszeniu. Krystyna Skowrońska, posłanka PO, która rekomendowała ustawę Sejmowi, podkreślała, że to jest "nowy, bezpieczny produkt kredytowy, który można uzyskać bez badania zdolności kredytowej. Dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku". Dodała, że obecnie osoby powyżej 65. roku życia mają trudności z dostępem do kredytów bankowych na większe sumy.

  Teoretycznie odwrócona hipoteka ma być produktem dla seniorów. Jednak ustawa nie precyzuje minimalnego wieku osób, które mogą z niej skorzystać. To banki będą mogły zdecydować, o jakich klientów chcą zabiegać. Jednak czy będą zainteresowane oferowaniem tego rodzaju produktu?

  Odwrócony kredyt dla singla i małżonków


  Umowa odwróconego kredytu hipotecznego może być zawarta przez osobę samotną i przez małżonków. W tej drugiej sytuacji, po śmierci jednej osoby, pieniądze będą wypłacane dalej. Są i obostrzenia, np. dbanie o mieszkanie - jego stan nie będzie mógł ulec pogorszeniu. Trzeba będzie też lokal ubezpieczać od zdarzeń losowych.

  Kto udzieli nam takiego kredytu? To jest precyzyjnie opisane w ustawie: tylko banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgra-niczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w państwach macierzystych.

  Spadkobierców raczej nie ukrzywdzą


  Nowa ustawa chroni także prawa spadkobierców kredytobiorcy. Będą mieli rok na spłatę kredytu, jeśli będą chcieli zachować nieruchomość. Na własność banku przejdzie ona dopiero po upływie tego okresu. Jeżeli zaś wartość nieruchomości (domu, mieszkania, ziemi) przekroczy sumę należności wobec banku, ten wypłaci nadwyżkę spadkobiercom.

  Banki oferujące taki kredyt będą zobowiązane do udzielania niezwykle szczegółowych informacji na specjalnym formularzu. Kredytobiorcy, głównie seniorzy, będą mogli odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 30 dni.

  Nowe przepisy to rewolucja. Firmy oferujące obecnie dożywotnie renty za mieszkanie nie mają państwowych gwarancji. To może być niebezpieczne. Mieszkanie można po prostu stracić np. za 500 zł miesięcznie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów znalazł w umowach mnóstwo zakazanych zapisów. Stosowało je pięć z siedmiu działających w kraju firm.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto skorzysta na odwróconej hipotece?

   luke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No jak to kto skorzysta. Banki i różnej maści cwaniaki. Bo na pewno nie zwykli ludzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z sufitu te dane bierzecie?

   pytek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak się polega wyłącznie na opiniach polityków, to takie bzdury w tekście, że głowa mała. Proszę popytać emerytów, którzy pytają w bankach o kredyty, to słyszą tak atrakcyjne propozycje, jak 30tysi...rozwiń całość

   Jak się polega wyłącznie na opiniach polityków, to takie bzdury w tekście, że głowa mała. Proszę popytać emerytów, którzy pytają w bankach o kredyty, to słyszą tak atrakcyjne propozycje, jak 30tysi za szeregówkę sprzed 30lat!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie każdy jest tak głupi i to kupi.

   Tyn istny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Państwo którego reprezentantem jest aktualnie już niewydolny ZUS szuka alternatywy w postaci bata na spadkobierców.
   Przecież od dawna wiadomo że większość z nas pogodzi się z stratą Ojca czy Matki...rozwiń całość

   Państwo którego reprezentantem jest aktualnie już niewydolny ZUS szuka alternatywy w postaci bata na spadkobierców.
   Przecież od dawna wiadomo że większość z nas pogodzi się z stratą Ojca czy Matki lecz nie pogodzi się z utratą ojcowizny.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama