Ważne
  Będzie spotkanie u wojewody śląskiego ws. kopalni...

  Będzie spotkanie u wojewody śląskiego ws. kopalni Kazimierz-Juliusz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Będzie spotkanie u wojewody śląskiego ws. kopalni Kazimierz-Juliusz

  ©wikimedia commons

  Spotkanie poświęcone sytuacji pracowników przeznaczonej do likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu - z udziałem związków zawodowych i pracodawców - zorganizuje we wtorek po południu w Katowicach wojewoda śląski Piotr Litwa.
  Będzie spotkanie u wojewody śląskiego ws. kopalni Kazimierz-Juliusz

  ©wikimedia commons

  O pilne zwołanie takiego spotkania zwróciła się do wojewody w poniedziałek śląsko-dąbrowska "S". - Wojewoda przychylił się do tej prośby, widząc potrzebę dialogu w tej sprawie. Sytuacja jest na tyle nagląca, że przyśpieszył powrót z posiedzenia konwentu wojewodów i spotkanie odbędzie się dziś po południu – poinformowała dyrektor biura wojewody Marta Malik.

  Kazimierz-Juliusz - ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim - ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października.
  Powodem jest wyczerpanie dostępnych złóż. Choć zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) deklaruje, że wszyscy pracownicy kopalni znajdą pracę w innych zakładach, nastroje wśród załogi są złe. Przyczyniły się do tego kłopoty z terminową wypłatą wynagrodzeń, obawy nasila trudna sytuacja całej branży.

  We wtorek przed zakładem wiec organizuje jeden ze związków, a na środę zaplanowano manifestację, organizowaną przez Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy. Górnicy wspierani przez związkowców z innych zakładów z całego regionu mają przemaszerować spod sosnowieckiej kopalni przed siedzibę KHW w Katowicach. Górnicy z Kazimierza-Juliusza chcą gwarancji na piśmie dotyczących ich zatrudnienia, obawiają się też o los zakładowych mieszkań.

  "Nagła decyzja zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego o wygaszeniu wydobycia w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu do końca września, brak gwarancji pracy dla ponad tysiąca pracowników kopalni i obawy o przyszłość ich rodzin mogą doprowadzić do wybuchu konfliktu społecznego na ogromną skalę” – ostrzegł przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz w liście przekazanym w poniedziałek wojewodzie.

  Jego zdaniem sytuacja w kopalni Kazimierz-Juliusz może być początkiem szerokiej fali niepokojów społecznych w całym regionie, związanych z dramatyczną sytuacją w górnictwie. Dlatego – jak podkreślił w liście do wojewody - należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do wybuchu konfliktu i doprowadzić do rozmów, mających na celu wypracowanie trójstronnego porozumienia w sprawie przyszłości pracowników sosnowieckiej kopalni.

  Kazimierz-Juliusz to spółka zależna od Katowickiego Holdingu Węglowego. Jego prezes Roman Łój deklarował podczas piątkowej konferencji prasowej, że wszyscy pracownicy kopalni znajdą pracę w innych zakładach Katowickiego Holdingu Węglowego. Górnicy mają być przenoszeni przede wszystkim do kopalń Mysłowice–Wesoła i Murcki-Staszic, które potrzebują załogi, mają plany rozwojowe i są położone najbliżej Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, gdzie mieszka większość pracowników Kazimierza–Juliusza.

  Łój podkreślił, że likwidacja kopalni jest nieunikniona. Miesięcznie do działalności operacyjnej trzeba dokładać 2-3 mln zł, a większość środków zajmują komornicy.

  Zakład zatrudnia obecnie 1023 pracowników – 751 na dole, 272 na powierzchni.

  Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Należą do niego kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. PAP


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzisiaj pracownik musi być elastyczny=pan do po pysku sługa po dziynk uje

   abo swoja firma =pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   abo e mig racja=niywolnik.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komentarz

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rząd powinien przeznaczyć środki na szkolenia i naukę przedsiębiorczości oraz poruszania się po rynku pracy , nie jest powiedziane że zwalniani górnicy muszą pracować w kopalni , dzisiaj pracownik...rozwiń całość

   Rząd powinien przeznaczyć środki na szkolenia i naukę przedsiębiorczości oraz poruszania się po rynku pracy , nie jest powiedziane że zwalniani górnicy muszą pracować w kopalni , dzisiaj pracownik musi być elastyczny , jak zwalniają pracowników z innych zakładów to sami muszą sobie radzić . Pozdrawiam KOKO.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama