Częstochowa: Szkodniki niszczą piękne kasztanowce w Parku...

  Częstochowa: Szkodniki niszczą piękne kasztanowce w Parku Jasnogórskim [ZDJĘCIA]

  JS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Szkodniki niszczą piękne kasztanowce w Parku Jasnogórskim [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii
  Szrotówek kasztanownicaczek znów zaatakował ze zdwojona siłą. Niszczy kasztanowce. W parkach podjasnogórskich usychają gałęzie drzew. Ten motyl, szkodnik pojawił się po raz pierwszy w Europie, w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Macedonii.
  W Polsce, w naszym regionie, dał się mocno we znaki kasztanowcom już przed pięcioma laty. Miniony rok był spojniejszy. W tym roku szkodnik zaatakował ze zdwojoną siłą. Naukowcy nie wiedzą gdzie jest macierzyste środowisko szrotówka. Owad nie ma naturalnych wrogów w przyrodzie. Szybko się rozmnaża, w sezonie wykluwają się trzy pokolenia.

  I pożerają liście kasztanowców. W naszym mieście tym pięknym drzewom, m.in.
  pod Jasną Górą mocno dał się we znaki ten szkodnik. Podobnie w parku w Złotym Potoku. Ze szrotówkiem bardzo trudno jest walczyć. Skuteczną metodą są zastrzyki środka owadobójczego w pień. Ten sposób opracowano w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Naukowcy z instytutu twierdzą, że szrotówek jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców w Europie. Drzewa łatwiej poddają się chorobom i uszkodzeniom mechanicznym.


  Zastrzyk jest skuteczną ochroną przez dwa lata. Kosztuje od 60 do 150 zł od jednego drzewa. W Częstochowie nie będzie jednak stosowana ta metoda. Drzewa muszą same i z pomocą ptaków walczyć ze szkodnikiem.
Nie ma pieniędzy w miejskiej kasie na takie zabiegi. Ze szrotówkiem walczymy spalając zakażone, opadłe liście kasztanowców, owijając pnie folią nasączaną środkami owadobójczymi. Powinny też pomóc ptaki żywiące się owadami i ich larwami np. sikorki. Naukowcy z krakowskiej Akademii Rolniczej uważają, że to są dobre sposoby.

  
Pewne efekty przynoszą też opryski drzew. Ale są to drogie metody. W Warszawie, w Łazienkach już kończy się akcja „szczepień” kasztanowców. W Częstochowie postawiono na zmagania ptaki kontra szrotówek i porządki.
Codzienne zamiatanie i niszczenie opadłych liści, w których gnieżdżą się larwy i poczwarki ogranicza rozmnażanie owada. Sposób tani i podwójnie korzystny bo zapewnia porządek w mieście tam gdzie rosną kasztanowce.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama