Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne porachunki nad grobem bliskiego [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Przepisy bardzo dokładnie określają, komu należy się zachowek po bliskim zmarłym, a kto nie powinien liczyć na jakikolwiek grosz
Przepisy bardzo dokładnie określają, komu należy się zachowek po bliskim zmarłym, a kto nie powinien liczyć na jakikolwiek grosz 123rf
Kto może żądać zachowku w przypadku zapisu testamentowego. Zawiera on rozrządzenie majątkiem tylko jednej zmarłej osoby.

Nie bez powodu mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na fotografii, a i tak nie zawsze. Wszelkie urazy, niesnaski i konflikty między krewnymi ujawniają się szczególnie wtedy, gdy ktoś w rodzinie umiera i zostawia po sobie choćby najskromniejszy majątek. Oto problem, z jakim przyszło się zmierzyć naszej Czytelniczce (dane personalne do wiadomości redakcji).

- Niedawno zmarł mój wujek, który był kawalerem i nie pozostawił po sobie żadnego potomstwa - informuje pani Dorota. - Zostawił natomiast testament własnoręcznie napisany z podaną konkretną datą i własnoręcznym podpisem. Zapisał mi w tym testamencie mieszkanie. Ale ten wujek miał też trzy siostry. Dwie z nich zgadzają się z tym spisanym testamentem, natomiast jedna chce otrzymać jedną trzecią wartości zapisanego mieszkania lub zachowek. Chciałabym wiedzieć, czy cokolwiek jej się należy? A jeżeli tak, to jak należy załatwić tę sprawę?

- Jeżeli zmarły pozostawił testament i do spadku powołał osobę spoza kręgu spadkobierców ustawowych, przepisy określają, komu należy się zachowek, a komu nie - mówi mecenas Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic, którego poprosiliśmy o wyjaśnienie szczegółów tej sprawy, tym bardziej że podobne sytuacje pojawiają się w wielu polskich rodzinach.
Mecenas Zaremba zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę.- Przy spisywaniu testamentu niekoniecznie muszą być świadkowie, ale należy go sporządzić tak, aby był ważny. Nieważny np. będzie testament, którego treść została sporządzona w formie wydruku komputerowego - wyjaśnia.

Kiedy testament jest ważny [PRAWNIK PODPOWIADA]

Czytelnicy często pytają: czy testament sporządzony odręcznie i bez świadków jest ważny?
Testament sporządzony odręcznie przez testatora należy do grupy testamentów zwykłych (holograficzny) - wyjaśnia mecenas Sławomir Zaremba. - Istotne jest to, by został sporządzony osobiście, ręką testatora i przez niego podpisany. Jest to bezwzględny wymóg jego ważności. Nieważny będzie testament, którego treść została sporządzona w formie wydruku komputerowego, nawet jeżeli testator złoży na nim własnoręczny podpis. Musimy pamiętać, że testament zawiera rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci JEDNEJ OSOBY. Nieważny będzie zatem testament sporządzony przez dwie osoby łącznie (np. przez oboje rodziców w jednym dokumencie). Każde z rodziców czy dziadków powinno sporządzić odrębny testament, w którym zawrze swoją wolę w zakresie rozrządzenia majątkiem na wypadek jego śmierci. Uczestnictwo świadków podczas sporządzania testamentu nie jest wymogiem mającym wpływ na jego ważność, ale może być pomocne w sytuacji, gdy ktoś będzie podważał autentyczność testamentu lub stan psychiczny testatora w chwili spisywania ostatniej woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!