Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i na jakich zasadach może się starać o wypłatę zawieszonej emerytury?

Monika Krężel
W tym roku weszły w życie przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę. Jednak żeby skorzystać z tego prawa emeryt musi złożyć wniosek. Bez tego pisma, ZUS nie wypłaci emerytury.

Nasz Czytelnik ma wątpliwości dotyczące wypłat zawieszonych emerytur. - Nabyłem prawa emerytalne w październiku 2008 roku, skończyłem wtedy 50 lat, byłem górnikiem. Dostałem decyzję, że przyznano mi emeryturę, ale ona została zawieszona, bo dalej pracowałem - wyjaśnia nasz Czytelnik. - Pracę skończyłem w sierpniu 2013 roku i dopiero wtedy rozwiązałem stosunek pracy z pracodawcą. Przez ten okres, od 2008 roku cały czas pracowałem i nie pobierałem emerytury. Czy powinienem wystąpić o wypłatę zawieszonej emerytury? - pyta.

Przypominamy raz jeszcze, kto i na jakich warunkach ma prawo do starania się o wypłatę zawieszonej emerytury. Informacje pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Joanna Biniecka, rzeczniczka oddziału ZUS w Sosnowcu:
W odpowiedzi na pytanie Czytelnika wyjaśniamy, że o ile w 2008 roku została wydana decyzja przyznająca prawo do świadczenia, a jedynie została zawieszona jej wypłata z uwagi na nierozwiązany stosunek pracy, to już w 2009 roku ubezpieczony powinien był otrzymać pismo informujące o możliwości pobierania emerytury oraz dalszego kontynuowania zatrudnienia.
Obecnie oczywiście można zgłosić wniosek o wypłatę emerytur zawieszonych w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku jednak należy pamiętać, że w przypadku osoby, która nie ukończyła powszechnego wieku emerytalnego konieczne będzie przedłożenie zaświadczenia z zakładu lub zakładów pracy o osiągniętych przychodach celem rozliczenia czy przychód powodował ograniczenie lub całkowite zawieszenie wypłaty ustalonego świadczenia.

Z uwagi na ograniczone dane zawarte w pytaniu Czytelnika ostateczną decyzję w zakresie ewentualnej wypłaty podejmie właściwy oddział ZUS.

Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?
Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Złóż wniosek!
ZUS wyda decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury po złożeniu wniosku przez emeryta. Wniosek, podpisany przez emeryta, musi zawierać:
1. imię i nazwisko oraz adres zamieszkania emeryta,
2. numer emerytury
3. informację, że wniosek dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami,
4. nazwę i adres oddziału ZUS.
Wskazane jest zawarcie we wniosku dodatkowych informacji, np. że aktualnie sprawa znajduje się w sądzie okręgowym albo że odwołanie zostało wycofane z sądu.
Nie ma konieczności składania takiego wniosku osobiście można go wysłać pocztą. A te osoby, które są użytkownikami PUE (Platformy Usług Elektronicznych ZUS) mogą wniosek wysłać drogą elektroniczną, przez PUE.

Wypłata odsetek
Do kwoty wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, liczone do dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 19 lutego 2014 r.
Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo o nich nie orzekł, będą mogły zgłosić wniosek o wypłatę tych odsetek. W takim przypadku odsetki będą przysługiwały:
1. do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;
2. do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.
W celu uzyskania odsetek konieczne jest zgłoszenie przez emeryta wniosku, który należy złożyć w placówce ZUS. We wniosku należy wskazać, że dotyczy on wypłaty odsetek.

Zarobki emeryta a kwota wypłaty zawieszonej emerytury
Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury, zobowiązane są przedłożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu, uzyskanego w 2011 i w 2012 roku (o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej). Przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury ZUS dokona rozliczenia emerytury za te lata.
Dotyczy to osób, które do dnia 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Co ze sprawami, które są w sądzie?
1. Sprawy, w których oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postępowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy.
2. Sprawy, w których emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS, odmawiającej wypłaty emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd - wskutek cofnięcia przez emeryta odwołania - postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

W jakim czasie ZUS wyda decyzję?
Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni. Jeżeli dla wydania decyzji zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, 60 dni liczy się od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta.


*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!