Dla uczczenia wolności na Żywiecczyźnie zasadzą arystokratę...

  Dla uczczenia wolności na Żywiecczyźnie zasadzą arystokratę wśród drzew [ZDJĘCIA]

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dla uczczenia wolności na Żywiecczyźnie zasadzą arystokratę wśród drzew [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Starostwo Powiatowe Żywiec

  Z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego trwa akcja sadzenia "Dębów Wolności". Pojawią się one także na Żywiecczyźnie.
  "Dęby Wolności", upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, są sadzone w całej Polsce. To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych, które w tym roku obchodzą jubileusz 90-lecia powstania. Akcja sadzenia "Dębów Wolności" realizowana w 2014 roku odwołuje się wprost do spontanicznego sadzenia "Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928.
  W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby - uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci - jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym województwie takie dęby można spotkać już w Wiśle oraz w Katowicach. Niedługo pojawią się również na Żywiecczyźnie.

  Nieoficjalnie mówi się, że Bronisław Komorowski najprawdopodobniej posadzi u nas takie dęby w Węgierskiej Górce oraz Żywcu. Natomiast już teraz wiadomo, że w innych częściach naszego powiatu, za aprobatą prezydenta, zasadzonych zostanie kilkadziesiąt innych dębów. Przy każdym z nich znajdzie się okolicznościowa tabliczka.

  - Po uzyskaniu aprobaty pana prezydenta wystąpiliśmy z pismami do różnych instytucji. Odpowiedziało na ten czas 19 z nich - opowiada nadleśniczy Marian Knapek z Nadleśnictwa Węgierska Górka, który koordynuję akcję na naszym terenie.

  Dęby zasadzone zostaną m.in. naprzeciw nowej siedziby Urzędu Gminy Czernichów, przy Sanktuarium Matki Boskiej Rychwałdzkiej, czy w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu.

  Sadzonki wraz z okolicznościową tabliczką i listem od prezydenta zostały odebrane przez przedstawiciel środowisk samorządowców, leśników, organizacji pozarządowych, a także duchowieństwa podczas uroczystości, która w środę odbyła się w Starostwie Powiatowym w Żywcu.

  - Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w tę inicjatywę z całego serca dziękuję. Ufam, że szum liści, które wyrosną na tych drzewach, wróżyć będzie Polsce, całej wspólnocie jej obywateli, dobrą, pomyślną przyszłość - napisał w liście Bronisław Komorowski.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama