Cieszyn: Przez siedem dni będą czytać książki nieprzerwanie....

  Cieszyn: Przez siedem dni będą czytać książki nieprzerwanie. Po co?

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwie drewniane huśtawki i piaskownica. Tak obecnie wygląda plac zabaw. Ma się to zmienić
  1/2
  przejdź do galerii

  Dwie drewniane huśtawki i piaskownica. Tak obecnie wygląda plac zabaw. Ma się to zmienić ©arc Stowarzyszenie "Być razem"

  113 godzin i 15 minut - tyle wynosi aktualny rekord Guinnessa w czytaniu na głos. W Cieszynie chcą pobić ten wynik. Ale to niejedyny cel.
  Dwie drewniane huśtawki i piaskownica - tak wygląda plac zabaw przy Domu Matki i Dziecka "Słonecznik" w Cieszynie, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem".

  - Ciężko nawet to miejsce nazwać placem zabaw, dlatego marzy się nam taki z prawdziwego zdarzenia - przyznaje Ewa Kocot-Dawid, kierowniczka placówki.

  Jest szansa, że już niebawem tak właśnie się stanie.
  Członkowie stowarzyszenia w nietypowy sposób postanowili zdobyć pieniądze na ten cel - już w najbliższą niedzielę podjęta zostanie próba pobicia rekordu Guinnessa w czytaniu na głos. Dotychczasowy wynosi 113 godzin oraz 15 minut i został ustanowiony sześć lat temu przez Deepaka Sharma Baja-gaina. W Cieszynie zamierzają czytać bez przerwy przez siedem dni, czyli 168 godzin. Organizatorzy chcą zgromadzić łącznie 1008 osób, które będą czytać jedna po drugiej, każda zaledwie przez 10 minut.

  - To pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w województwie śląskim, ale i w Polsce - podkreślają pomysłodawcy.
  W akcji będą mogli wziąć udział wszyscy ci, którzy wpłacą na konto stowarzyszenia odpowiednią sumę pieniędzy i wpiszą się na specjalną stronę wydarzenia, gdzie zaznaczą godzinę, kiedy będą czytać. Opłata wynosi 500 zł dla chcących czytać w "pierwszej dziesiątce" i "ostatniej dziesiątce". Pozostałe osoby wystarczy, jeśli wpłacą zaledwie 10 zł. Początkowo zapisy miały być przyjmowane tylko do dziś, ale już wiadomo, że będzie można to robić przez cały czas trwania akcji. Wszystko dlatego, że ciągle zgłosiło się zbyt mało chętnych, a na liście jest wiele wolnych miejsc. Wiadomo już, kto rozpocznie czytanie, na razie nie ma chętnych na skończenie maratonu. Swój udział zadeklarowały nie tylko osoby prywatne, ale i organizacje, samorządowcy, firmy czy szkoły.

  - Z każdym dniem chętnych jest coraz więcej - zauważa jednak Ewa Kocot-Dawid.

  Wielkie czytanie rozpocznie się w niedzielę o godz. 12.00 na dziedzińcu przy Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
  Fragmenty jakich książek będzie można usłyszeć w tym czasie?

  - Najprzeróżniejsze - mówi krótko kierowniczka Domu Matki i Dziecka "Słonecznik". O tym będą mogli zdecydować sami uczestnicy wydarzenia. W trakcie imprezy odbywać się będą także zajęcia i warsztaty dla najmłodszych, będzie można również zasięgnąć opinii logopedy.

  W całej akcji nie chodzi jednak tylko o czytanie i jego popularyzację, pobicie rekordu, zbiórkę funduszy, ale także o zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci i osób w trudnej sytuacji życiowej.

  - Inspirowanie społeczności lokalnej do działań niosących pomoc tym, którzy nie znajdują miejsca w społeczeństwie, są w krańcowych sytuacjach socjalnych, społecznych i zawodowych, pomocy rodzinom, dyskryminowanym dzieciom, kobietom i mężczyznom, ofiarom przemocy w rodzinie - podkreślają organizatorzy akcji.

  Takim właśnie osobom pomaga od lat Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem" w Cieszynie. Nad Olzą działa kilka jego placówek, które udzielają wsparcia nie tylko osobom ze Śląska Cieszyńskiego. Jedną z nich jest Dom Matki i Dziecka "Słonecznik". Placówka została stworzona dla kobiet w ciąży oraz mam samotnie wychowujących swoje dzieci.
  - Obecnie w domu przebywa czternaście osób. To pięć mam oraz ich dzieci - mówi Ewa Kocot-Dawid.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama