Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Parkitce będzie jednak działał po 30 września

J. Strzelczyk, P. Ciastek
Pacjenci nie zostaną pozostawieni bez opieki
Pacjenci nie zostaną pozostawieni bez opieki Janusz Strzelczyk
Spółka lekarzy "Parkitka" będzie mogła organizować dyżury, ale musi rozszerzyć działalność. Wojewoda wyraził na to zgodę.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie od 1 października nie zamknie drzwi przed pacjentami. A taka groźba zawisła nad lecznicą po decyzji wojewody, nakazującej zaprzestanie działalności spółki lekarskiej "Parkitka", która zapewnia dyżury lekarzy w tym szpitalu. Służby kontrolne wojewody uznały, że spółka "Parkitka" nie może świadczyć usług dla tego szpitala, ponieważ nie prowadzi działalności szpitalnej. Spółka została uznana za firmę pośrednictwa pracy.

Spółka dostała 60 dni na zaprzestanie działalności. Termin upływał z końcem września. Od tego momentu szpital nie miałby obsady dyżurów i nie mógłby prowadzić na wielu oddziałach opieki medycznej. Okazało się, że wyjściem z sytuacji jest rozszerzenie działalności spółki o dodatkowe poradnie. Spółka poprosiła wojewodę o pół roku na dostosowanie do nowych wymagań - poinformowała doktor Grażyna Cebula-Kubat, członek zarządu spółki. Wojewoda wyraził zgodę. Spółka otrzymała formalną zgodę na wydłużenie okresu dostosowawczego do wymagań prawnych, co oznacza, że wypowiedzenie umowy na dyżury może zostać wycofane i w październiku pacjenci jedynego na północy województwa szpitala specjalistycznego będą mieli opiekę. Pracownicy placówki także odetchnęli z ulgą.

"Parkitka" zabezpiecza około 85 procent dyżurów w WSS. Zatrudnia 172 lekarzy, w tym 104 lekarzy jest jej udziałowcami. Dyrekcja zaproponowała lekarzom ze spółki podpisywanie umów na dyżury indywidualnie. Ogłoszono nawet nowy konkurs.
W ubiegłym roku szpital przez dwa miesiące szukał chętnych do takiej formy dyżurów.

- Formę indywidualnych umów może zakwestionować ZUS - uważa Maciej Nowiński, przewodniczący Zarządu Regionu Śląskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Bo wtedy są dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą.

Zgłosiło się tylko kilka firm zainteresowanych pojedynczymi dyżurami w tygodniu. Pełną obsadę zagwarantowała dopiero spółka. Szpital na Parkitce leczy około 50 tysięcy pacjentów rocznie i udziela każdego roku około 140 tysięcy porad medycznych.


*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera