Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej: wystąpi nawet Stanisław Tym

KLM
Maria Koterbska w latach 50.
Maria Koterbska w latach 50. wikimedia commons
Jacek Cygan, Jacek Fedorowicz, Anna Guzik-Tylka, Robert Janowski, a nawet Stanisław Tym zaśpiewają w sobotę dla Marii Koterbskiej, słynnej piosenkarki z Bielska-Białej. Wielki jubileusz Marii Koterbskiej rozpocznie się o 19.00. Transmisja na telebimie przed teatrem.

Wielki, jubileuszowy koncert z okazji 90 urodzin piosenkarki, odbędzie się w sobotni wieczór o 19.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Co ciekawe, każdy, kto nie zdobył zaproszenia, będzie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu oglądając transmisję „na żywo” na telebimie umieszczonym na placu przed teatrem.

Maria Koterbska pochodzi z rodziny muzycznej, zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jej mama, Janina z domu Mirowska, była pianistką i nauczycielką córki. Ojciec Władysław Koterbski, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Krakowie, od 1918 roku uczył muzyki i śpiewu w Seminarium Nauczycielskim w Białej, jako dyrygent prowadził chór mieszany i chór męski (Polskie Towarzystwo Śpiewackie). Był również kompozytorem. Wraz żoną byli aktywnymi członkami Towarzystwa Teatru Polskiego (Koterbski pełnił w nim nawet funkcję wiceprezesa).

Chociaż za oficjalny debiut estradowy Marii Koterbskiej uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej wystąpiła w widowisku „Krakowiacy i Górale" Jana N. Kamińskiego, wystawionych 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka. Było to pierwsze przedstawienie na scenie bielskiego teatru po wojnie, przygotowane przez reaktywowana Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.

W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie „Studenci i aktorzy – Warszawie”. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia.

Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) piosenek „Brzydula i rudzielec”, „Mój chłopiec piłkę kopie” i Wrocławska piosenka (muz. Jerzy Harald, sł. Eugenia Wnukowska, 1953). W latach 1952–1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków.

Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda), w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.)

Maria Koterbska, znana z takich przebojów, jak m.in. Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Parasolki lub Serduszko puka w rytmie cza cza, ma w dorobku ponad 1500 utworów. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Swoje 90. urodziny obchodziła 13 września.


*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!