Zdobywcy Broad Peak na otwarciu wystawy "Himalaje,...

  Zdobywcy Broad Peak na otwarciu wystawy "Himalaje, Karakorum...." w Kopalni Guido

  OSZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek, 22 września o godz. 13:00 w Kopalni Guido w Zabrzu odbędzie się organizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego, Fundację „TWÓJ EVEREST’ oraz Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu wernisaż wystawy Bogdana Jankowskiego "HIMALAJE, KARAKORUM - OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR".
  Wystawa została przygotowana przez Polski Związek Alpinizmu z okazji przypadającego w roku 2013 110-lecia zorganizowanego alpinizmu polskiego.

  Na otwarcie wernisażu prelekcję poświęconą niedawnemu letniemu zdobyciu Broad Peak i planowanych wyprawach Polskiego Himalaizmu Zimowego wygłoszą Kacper Tekeli, himalaista i uczestnik letniej wyprawy na Broad Peak 2014, oraz Janusz Majer, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015, organizator wypraw na Broad Peak i K2. Spodziewamy się także przybycia kolejnych światowej sławy himalaistów.

  Wystawa składa się z 55 zdjęć, na których autor starał się pokazać piękno gór wysokich, ale również część historii polskiego alpinizmu. Polskie środowisko alpinistyczne jest znane w świecie jako LODOWI WOJOWNICY. Spośród 14 ośmiotysięczników zimą do tej pory zostało zdobytych 12, w tym aż 10 przez Polaków.

  Nowatorskim rozwiązaniem są towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór.

  Zdjęcia najwyższych gór świata zostaną zaprezentowane w przekopie głównym na poziomie 320m. Wystawa będzie dostępna przez miesiąc (od 23 września do 20 października) dla wszystkich zwiedzających poziom 320, zarówno przy okazji zwiedzania naszej kopalni, jak i zjazdów do pubu w Hali Pomp.

  Wystawa została przygotowana przez Polski Związek Alpinizmu z okazji przypadającego w roku 2013 110-lecia zorganizowanego alpinizmu polskiego. Organizatorami wystawy są Muzeum Górnictwa Węglowego, Fundacja "TWÓJ EVEREST" oraz Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama