Podpalił swoją rodzinę. Czy uniknie kary? Poczekajmy...

  Podpalił swoją rodzinę. Czy uniknie kary? Poczekajmy...

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dariusz P.

  Dariusz P. ©arc

  Dariusz P. już dwa razy był uznawany za niepoczytalnego. Czy nie odpowie za śmierć czworga swoich dzieci i żony? Dowiemy się za miesiąc.
  Dariusz P.

  Dariusz P. ©arc

  Dariusz P., podejrzany o wywołanie pożaru domu, w którym zginęła jego żona i czwórka ich dzieci, od kilku dni przebywa w zakładzie psychiatrycznym przy Areszcie Śledczym we Wrocławiu. O tym, czy mężczyzna był poczytalny w momencie przestępstwa, zdecyduje miesięczna obserwacja, zlecona przez prokuraturę. Na czym polega taka obserwacja?

  - Jest jak w normalnym szpitalu: rano lekarze prowadzą obchód po salach, które są 2-, 3- lub 4-osobowe i rozmawiają z pacjentami - wyjaśnia kpt. Krzysztof Anders, rzecznik Aresztu Śledczego we Wrocławiu.

  Lekarze przyglądają się też pacjentom w ciągu dnia. Obserwują np., czy osadzeni, w tym Dariusz P., korzystają z dostępnych rozrywek, np. biblioteki i świetlicy. Dla lekarzy ważne może się okazać, w jakie gry planszowe gra pacjent i czy wychodzi na spacery.
  - Osoby, które przebywają na obserwacji, mają takie przywileje jak inni osadzeni: prawo do widzeń, mogą dostawać paczki i listy oraz dzwonić do rodziny - dodaje Krzysztof Anders.

  Prof. Piotr Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że prokuratorzy wysyłają na obserwacje psychiatryczne autorów najpoważniejszych, najbardziej drastycznych zbrodni - prawie zawsze zabójców. Wyniki takich badań, wykonywanych przez biegłych psychologów i psychiatrów, są zazwyczaj wiążące w dalszym postępowaniu karnym, a efekty badań bywają różne. - Uznanie całkowitej niepoczytalności oznacza, że sprawca w ogóle nie może odpowiadać karnie. Wówczas prokuratura wnosi do sądu nie o ukaranie sprawcy, a o zastosowanie środka zabezpieczającego. To oznacza osadzenie w zakładzie psychiatrycznym zamkniętym, bo taki osobnik może być niebezpieczny dla otoczenia - wyjaśnia Kruszyński.

  Przymusowe osadzenie w szpitalu psychiatrycznym osoby, która popełniła czyn zabroniony, ale została uniewinniona ze względu na dokonanie go w stanie zniesionej poczytalności, w terminologii prawnej nazywa się detencją. Inaczej się dzieje w przypadku, gdy psychiatrzy orzekną częściową niepoczytalność albo działanie w afekcie, czyli pod wpływem wielkiego wzburzenia. - Takie okoliczności sąd może wziąć pod uwagę i ewentualnie złagodzić karę, ale nie musi - dodaje nasz ekspert.

  Przypomnijmy, że Dariusz P. już dwa razy był uznawany za niepoczytalnego.

  - Od 2011 roku prowadziliśmy postępowanie przeciw Dariuszowi P. w związku z przywłaszczeniem powierzonego mu mienia w leasing. Chodziło o przywłaszczenie trzech myjni samochodowych i odkurzacza o łącznej wartości 85 tys. zł i zbycie tego majątku osobie trzeciej - mówi prokurator Izabela Dydowicz z jastrzębskiej prokuratury.

  Śledztwo w tej sprawie zakończyło się 12 czerwca ubiegłego roku. Dwa tygodnie później jastrzębska prokuratura umorzyła też postępowanie w sprawie popełnienia innego przestępstwa przez Dariusza P. Chodziło o usunięcie mienia spod egzekucji komorniczej. Sprawa miała związek z zadłużeniem Dariusza P. W obydwu sprawach Dariusz P. został wysłany na obserwację psychiatryczną, na podstawie której biegli orzekli jego niepoczytalność. Jeśli okaże się, że i tym razem biegli tak orzekną, nie będzie to pierwsza sytuacja, w której sprawca uniknie odpowiedzialności karnej. Podobnie zakończyła się sprawa zabójstwa w Rybniku byłego ministra Eugeniusza Wróbla. Winny śmierci, jego syn Grzegorz W., został uznany za niepoczytalnego i nie trafił do więzienia.

  Do szpitala psychiatrycznego trafił też Krzysztof W. z rybnickiej dzielnicy Boguszowice, który próbował zastrzelić sześć osób. Biegli w tym przypadku uznali jednak, że był poczytalny.
  (WSPÓŁPRACA: JACK)


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale bzbury

   tyski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No super, teraz goście , którzy już zostali uznani za niepoczytalnych mogą bezkarnie zabijać (np. mogą wynająć się jako płatni mordercy). Ten świat zmierzo do samounicestwienia. Instrukcja jak...rozwiń całość

   No super, teraz goście , którzy już zostali uznani za niepoczytalnych mogą bezkarnie zabijać (np. mogą wynająć się jako płatni mordercy). Ten świat zmierzo do samounicestwienia. Instrukcja jak pozbyć się niechcianej rodziny: zabij rodzina, udawej wariata nojwyzyj zamknom cie kaj bydzie światlica, biblioteka (tam tyż trocha poudawej wariata np czytajac książka do gory nogami). A swojom drogom jak wiysz jak podpolić skutecznie swoja chałpa z miyszkańcami albo poćwiartkować swojego ojca to musisz być cholernie poczytalny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak samo!

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   będzie tak samo jak z ojcobójcą z Rybnika ale ten miał plecy matkę .!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama