Ważne
  NOSPR 12 dni do otwarcia: Jeszcze zanim powstał, gmach NOSPR...

  NOSPR 12 dni do otwarcia: Jeszcze zanim powstał, gmach NOSPR zdobył prestiżową nagrodę w Londynie

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa siedziba NOSPR

  Nowa siedziba NOSPR ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Gmach NOSPR jest zbudowany jak matrioszka. Każdy element jest tutaj podporządkowany akustyce: sufit, plafon, ściany.
  Nowa siedziba NOSPR

  Nowa siedziba NOSPR ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Gmach NOSPR, którego oficjalne otwarcie nastąpi 1 października, zdążył zdobyć nagrodę na European Commercial Property Awards 2010 w Londynie... jeszcze zanim powstał! Dostał ją w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej.

  Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się na początku 2011 roku. Po niespełna dwóch latach prac, przy których uwijało się kilkaset osób - a gdy prace przeniosły się do wnętrz, 500 - zatknięto wiechę.


  Nowa siedziba orkiestry (pl. Wojciecha Kilara 1) to specyficzny budynek, w którym właściwie każdy szczegół podporządkowany jest akustyce. Aby całkowicie odizolować znajdujące się w gmachu dwie sale - wielką i kameralną - od dźwięków z zewnątrz, zbudowano go niczym figurki matrioszki. Z zewnątrz widzimy budynek pierścienia. W jego wnętrzu mamy sporych rozmiarów atrium oraz dwie sale. Każda z nich to dodatkowo "pudło w pudle".

  Budynek wewnętrzny - z Wielką Salą Koncertową - jest wyższy od budynku pierścienia, ma ok. 28 metrów. Nad salą zamontowano 11 stalowych dźwigarów, każdy o długości 31,5 metra i wadze 22 ton. Do nich "doczepiono" sufit podwieszany oraz plafon. Ale sufit w Wielkiej Sali Koncertowej nie jest zwykłym podwieszanym sufitem, a sufitem akustycznym. Jego specyficzna stalowa konstrukcja jest mocno pofalowana, aby jak najlepiej odbijać dźwięk w kierunku poszczególnych części widowni.

  Ściśle określone zadanie ma też plafon w kształcie wycinka sfery. Znajduje się bezpośrednio nad estradą i też ma odbijać dźwięki emitowane ze sceny, ale w kierunku muzyków. Pofalowane, również aby odbijać dźwięki, są też ściany w sali koncertowej. Nietypowe, znajdujące się na nich odciski powstały przy użyciu gumowych szalunków. Odciski szalunków, tyle że drewnianych, zobaczymy także na zewnętrznych ścianach sali koncertowej (widać je z atrium). Te ściany są z betonu architektonicznego barwionego na czarno ze śladami tysięcy drewnianych deseczek o grubości 3, 7 i 10 cm.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama