Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedź prezydenta Sosnowca na oświadczenie Katowickiego Holdingu Węglowego

AD/mat. pras.
Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski w liście otwartym ustosunkował się do oświadczenia Katowickiego Holdingu Węglowego w sprawie likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. KHW zarzucało prezydentowi mówienie nieprawdy. Oto treść oświadczenia prezydenta Kazimierza Górskiego:

W odpowiedzi na oświadczenie Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., w którym stwierdza się, że „Zarząd KHW S.A. nigdy nie otrzymał kredytu przeznaczonego na inwestycje w kopalni „ Kazimierz – Juliusz” Sp. z o. o.” informuję:

Z oświadczenia Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. wynika, że nigdy nie było planowanych pieniędzy na rozszerzenie wydobycia kopalni Kazimierz-Juliusz, mimo iż w 2012 roku dokonano emisji obligacji na kwotę 1 miliarda i 25 milionów złotych. Jak zapewniał prezes KHW S.A. Roman Łój w wypowiedzi dla periodyku „Nasz Holding” (4/2012): „Celem obligacji jest wzmocnienie podstaw finansowych i przyszłości firmy. W warunkach polskich węgiel będzie jeszcze potrzebny przez wiele lat. A węgiel mamy, chociaż zalega on głęboko. Żeby po niego sięgnąć, musimy zainwestować ogromne środki. Obligacje będą w tym pomocne.”

Należy zatem wnioskować, że wszyscy zostaliśmy wprowadzeni w błąd, nie tylko środowiska górnicze. Skoro bowiem nie było pieniędzy na inwestycje, to po co były rozpoczynane negocjacje z Jaworznem odnośnie możliwości korzystania ze złóż byłej kopalni Jan Kanty i przygotowania do tej inwestycji? Wspomniane negocjacje, przypominam, podjęliśmy na wniosek zarządu kopalni Kazimierz Juliusz i Katowickiego Holdingu Węglowego. W związku z tym po oświadczeniu Holdingu należy zadać pytanie, czy rozmowy Sosnowca z Jaworznem i cała dyskusja w mediach na temat rozszerzenia wydobycia KWK Kazimierz Juliusz o pola kopalni Jan Kanty były tylko pustym frazesem? W jaki sposób zostały zatem rozdysponowane środki z emisji obligacji?

W swoim oświadczeniu proszę Zarząd KHW S.A. o udostępnienie informacji na temat aktualnego zadłużenia kopalni Kazimierz-Juliusz. Jest to niezbędne, ponieważ tylko podczas jednej masówki, która odbyła się 5 września padały rozbieżne kwoty na temat zadłużenia. Mówiło się o 32 mln, 82 mln a nawet o 115 mln złotych. Kwestią niezwykle istotną jest także sposób zamknięcia sosnowieckiej kopalni, który do tej pory nie jest znany. Domagamy się od KHW S.A. jasnej informacji na temat przygotowań, jakie zostały podjęte w celu przeprowadzenia likwidacji ostatniej kopalni w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.

Niezależnie od tego ufam, że wszyscy mamy jeden cel – nakreślić przyszłość górników i dzielnicy po zakończeniu działalności zakładu, wokół którego zbudowano sosnowieckie dzielnice Juliusz i Kazimierz. W związku z tym kolejny raz apeluję, podobnie jak podczas spotkania z ministrem Jerzym Pietrewiczem, o powołanie zespołu złożonego z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, rządu, wojewody, Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. oraz samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera