Cieszyn: najlepsi z najlepszych pokazani na Rynku [ZDJĘCIA]

  Cieszyn: najlepsi z najlepszych pokazani na Rynku [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cieszyn: najlepsi z najlepszych pokazani na Rynku [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii
  Legioniści i uczestnicy walk o granice odrodzonej Rzeczpospolitej zostali zaprezentowani na cieszyńskim Rynku. Wystawa plenerowa „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości” przykula uwagę wielu cieszyniaków.
  W piątkowe popołudnie na cieszyńskim Rynku odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości”, zorganizowanej w ramach Obchodów 100-lecia Wymarszu Legionu Śląskiego. Na 20 planszach przedstawione są 23 postaci. To jednak nie tylko legioniści, ale również uczestnicy walk o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, żołnierze i konspiratorzy z okresu II wojny światowej oraz bohaterowie podziemia niepodległościowego z lat 1945-1947.

  - Wystawa jest pierwszą próbą zestawienia najbardziej zasłużonych w bojach o niepodległą Ojczyznę Polaków wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego – wyjaśniają przedstawiciele Książnicy Cieszyńskiej, która przygotowała wystawę.

  Na planszach znaleźli się Bernard Adamecki, Władysław Babiński, Franciszek Barteczek, Karol Emeryk Błaszczyk, Jan Cholewa, Leon Derlich, Henryk Flame, Rudolf Halama, Paweł Heczko, Adolf Juzof, Gwido Langer, Jan Łysek, Tadeusz Michejda, Władysław Michejda, Jan Mrózek, Paweł Musioł, Paweł Niemiec, Adolf Pilch, Józef Płonka, Jan Raszka, Ludwik Skrzypek, Jerzy Szczurek, Ludwik Zych.
  - Wywodzili się z różnych środowisk. Byli wśród nich katolicy i ewangelicy. Odmiennie przebiegały ich ścieżki edukacyjne. Różnie wkraczali w dorosłość i różnie kończyło się ich życie, bywało, że w sposób najtragiczniejszy z możliwych. Dzieliło ich dużo, ale łączyło to, że wszyscy pochodzili ze Śląska Cieszyńskiego i byli bohaterami wojen o niepodległość Polski, gotowymi odpowiedzieć na każde wezwanie Ojczyzny – wyjaśnia Wojciech Święs z Ksiażnicy Cieszyńskiej.

  Wystawa jest próbą ożywienia prezentowanych na niej postaci. Biogramy nie mają typowo encyklopedycznej formy. Właściwa narracja przeplata się w nich z fragmentami materiałów źródłowych – wspomnień, raportów, opinii, opracowań. Kiedy tylko istnieje taka możliwość, głos oddawany jest samym bohaterom ekspozycji. I tak Karol Błaszczyk może opowiedzieć o tym, co powinno cechować dobrego agenta wywiadu, Jan Raszka wyjaśnić, dlaczego będąc wykładowcą akademickim i uznanym artystą zdecydował się wstąpić do Legionów, a Paweł Musioł powtórzyć słowa, które skierował do żony, zanim wyprowadzono go na egzekucję .

  - Wystawa prezentuje sylwetki najlepszych z najlepszych. Bo Śląsk Cieszyński dał historii nie tylko wspaniałe dokonania w dziedzinie kultury, ale również żołnierzy, którzy odegrali pierwszoplanowe role w dziejach swojego narodu – podkreśla Święs.
  Wystawa „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości” jest hołdem dla ich bohaterskich czynów i nieraz tragicznej śmierci oraz dla wartości, jakimi kierowali się w życiu.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zenuja rodzaj "historiografii".

   b.smutny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   3/4 zaklamana. Ciszyn kiedys byl Europa. Teraz tylko prowincjalnym gniazdem szowinistycznego "patriotyzmu", no i z 99 filiam róznych dziwaczynch "wyzszych uczelni".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   asz mje dźwigo

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   bjoło koszula i czerwony binder.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama