W sobotę odwołany marsz nacjonalistów w Katowicach

  W sobotę odwołany marsz nacjonalistów w Katowicach

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marsz Polskości przygotowywali na najbliższą sobotę członkowie Narodowego Odrodzenia Polski. Hasło marszu: Tu jest Polska. Dzisiaj już wiadomo. Marszu nie będzie. Został odwołany, a nowego terminu jeszcze nie ma.
  13 grudnia ub.r. członkowie NOP demonstrowali we Wrocławiu

  13 grudnia ub.r. członkowie NOP demonstrowali we Wrocławiu ©fot. nop.org.pl

  - Taki marsz to okazja, żeby zasiać niepokój, przecież dla wszystkich jest oczywiste, że Śląsk to jest Polska, do tego nie potrzeba nam żadnej manifestacji - uważa prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

  - Chcemy przypomnieć niektórym, że żyjemy w Polsce i podziękować wszystkim tym, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju regionu - deklaruje Przemysław Wójcik z katowickiej formacji NOP.

  W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej nacjonaliści informują, że inicjatywa zorganizowania marszu wypłynęła oddolnie i cyt. ma na celu ukazanie, że w sercach ludzi tutaj mieszkających, Śląsk to Polska.

  Zapytani, czy marsz jest wymierzony między innymi przeciwko idei Ruchu Autonomii Śląska, odpowiadają, że to pytanie ich nie dziwi, ale marsz nie jest organizowany przeciwko komukolwiek.

  - Ruch Autonomii Śląska deklaruje, że w żaden sposób nie jest zagrożeniem terytorialnym. Zależy nam na złożeniu hołdu i uczczeniu pamięci osób które poświęciły się dla Śląska, czyli powstańcom, górnikom i wielu zwykłym ludziom, którzy tu żyli, żyją i pracują - dodaje Wójcik. - To nie będzie żadna kontra.

  Zdaniem prof. Woźniczki, choćby nie wiadomo jak NOP zaprzeczało, że marsz nie jest wymierzony
  przeciwko komukolwiek, przy takiej okazji zawsze będą się nasuwały rozmaite przypuszczenia.

  - W pewnym sensie Jerzy Gorzelik wywołał wilka z lasu, skoro kiedyś w zdaniu "Ślązak równa się Polak" postawił znak zapytania. Z drugiej strony narosło wokół niego wiele krzywdzących stereotypów i rozmaite organizacje mogą chcieć to wykorzystać. Wszelki fanatyzm jest szkodliwy - dodaje historyk.

  Prof. Woźniczka uważa, że w najbliższym czasie można się spodziewać kolejnych akcji tego typu.

  - Wszelkie mało znane, tzw. kanapowe organizacje o skrajnych poglądach, będą chciały w ten sposób zaistnieć. Obawiam się, że poza wąskim gronem członków Narodowego Odrodzenia Polski nie za bardzo wiadomo, o co im chodzi - uważa prof. Woźniczka.

  Szef RAŚ, który jest także członkiem zarządu województwa śląskiego uważa, że pod hasłami typu uczczenie pamięci powstańców każdy może się podpisać.

  - Mamy różnorodne społeczeństwo, a ze ścierania się wielu racji rodzi się dialog. Jednak zdanie takie jak Tu jest Polska sugeruje drugie dno. Przesłanie marszu, że śląskość równa się polskość jest bałamutne. Śląsk ma różne odcienie, a jego przynależności państwowej nikt nie kwestionuje - mówi dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

  Marsz w sobotę odwołany


  Narodowe Odrodzenie Polski powstało w 1981 roku. Jest to narodowo-radykalna i nacjonalistyczna partia polityczna odwołująca się do nauk Kościoła i wypowiadająca się m.in. przeciwko Unii Europejskiej, oraz wyznająca zasady ideowe nacjonalizmu. W wyborach do sejmików zdobyła 0,2 proc. głosów (w skali kraju). Katowicki Marsz Polskości został zaplanowany na 22 stycznia (sobota). Dzisiaj już wiadomo, że został odwołany. Nowy termin akcji podany zostanie w najbliższym czasie - pisze rzecznik prasowy NOP Dawid Gaszyński.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Niech sobie robią te marsze w Sosnowcu albo w Czeladzi, porąbańcy jedni. Ponoć to też niby Śląsk hahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzelik mo 100% recht

   Hu-Bercik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   "Ślązak równa się Polak" postawił znak zapytania.
   - I Gorzelik Ma oczywiscie racje,
   nie wszyscy sa i musza sie czuc.

   Moi krewni-Slazacy po czeskiej stronie np. nie.
   Moi koledzy-Slazacy w...rozwiń całość

   "Ślązak równa się Polak" postawił znak zapytania.
   - I Gorzelik Ma oczywiscie racje,
   nie wszyscy sa i musza sie czuc.

   Moi krewni-Slazacy po czeskiej stronie np. nie.
   Moi koledzy-Slazacy w Görlitz nie sa.
   A cii w Hamburgu i Gelsenkirchen takze.
   Ale i w Bytomiu, Krapkowicach, Raciborzu,
   Chorzowie tez niekoniecznie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   precz z Woźniczką!!!!!!!!!!!!!

   jadzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   repatryjant p.... będzie uczył ślazaków kim się mają czuć.Brrrr!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sląsk w Rep. Czeskiej też jest polski?

   Jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "jest oczywiste, że Śląsk to jest Polska, do tego nie potrzeba nam żadnej manifestacji - uważa prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego"

   O części Śląska znajdującej się w...rozwiń całość

   "jest oczywiste, że Śląsk to jest Polska, do tego nie potrzeba nam żadnej manifestacji - uważa prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego"

   O części Śląska znajdującej się w Republice Czeskiej to Sz. P. prof. Woźniczka słyszał?
   Lepiej jednak udawać, że nie istnieje żaden czeski Śląsk. Mogło by sie jeszcze okazać, że Śląsk nie jest taki jednoznacznie polski, że jest regionem/krainą/krajem -o złożonej tożsamości i historii- podzielonym poprostu pomiędzy 2 państwa tj. Rzeczpospolitą Polska i Republikę czeską.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polscy nacjonalisci

   silus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Na nacjonalistow polskich jest najlepsza calkowita obojetnosc tzn. nalezy ich traktowac jak powietrze, a jak beda zbyt wiele sie wychylac za granice prawa natychmiast oddac pod sad.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk

   Pucek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Śląsk to Śląsk, nie jest to Polska i Niemcy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do CzłowiekaStąd

   q (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   CzłowiekuStąd: skoro "musisz być trzymany (...)", to złap się sam za co tam chcesz; wszystkim na pewno to wyjdzie na dobre.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @CzłowiekStąd

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   Nie bełkocz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko tak dalej panie G. i panie W.

   CzłowiekStąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Właśnie "kanapowe organizacje" ... RAŚ, nacjonaliści i inne gadziny będą teraz wyłazić z różnych dziur. A dlaczego??? Bo media rozdmuchują już i tak nadęte ego każdego z członków tych organizacji....rozwiń całość

   Właśnie "kanapowe organizacje" ... RAŚ, nacjonaliści i inne gadziny będą teraz wyłazić z różnych dziur. A dlaczego??? Bo media rozdmuchują już i tak nadęte ego każdego z członków tych organizacji. Tylko po co? Za 20 lat zdziwimy się wszyscy jak trzeba będzie nosić opaski na rękawach ubrań. Będą one świadectwem albo śląskości albo polskości w zależności od tego które bojówki akurat będą przy władzy dzięki kretyńskim działaniom marketingowym telewizji, radia, prasy i internetu. Tylko tak dale. Twórzmy nowe podziały społeczne hehehe. Wiecie co z tego wynika. Że mieszkańcy tego kraju, regionu nie wiem jak to nazwać - musimy być krótko trzymani za "ryj" - inaczej budzą się w niektórych chore ambicje zaistnienia na scenie politycznej, wpisania na karty podręczników szkolnych. I to bez względu na to czy ma się rację, czy nie. Ważne że piszą, a co piszą to już drugoplanowa sprawa. I moje dzieci będą musiały uczyć się na historii tych jakże mało znaczących nazwisk. No ale jak się nie nauczą to ... obóz pracy :))))) Bo Gorzelik jako historyk właśnie ma ambicje żeby o nim czytano za 30-40 lat. A nacjonaliści nie wiem z jakich pobudek. Ale czy to ważne. Ważne żeby ludzie nienawidzili się za swoją przynależność narodową. Ważne żeby sąsiad sąsiada opluł, kopną, a na końcu dźgną nożem. Brawo Panie Gorzelik, brawo Panie Wójcik. Jesteście na dobrej drodze, żebyśmy zaczęli się wyrzynać jak w dawnej Jugosławi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hej

   kolęda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Ci Kolędnicy są trochę spóźnieni, już po 3 królach,
   ... poza tym mam nadzieję, że nie zawitają z "dobrą nowiną" do naszych domów ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama