Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sklepach śląskie parówki prawie bez mięsa

Agata Pustułka
To stara prawda, że od najmłodszych lat najlepiej smakują obiadki domowe
To stara prawda, że od najmłodszych lat najlepiej smakują obiadki domowe fot. 123rf
Ile jest parówki w parówce? Sprawdziła to katowicka Inspekcja Handlowa, która ze zgrozą odkryła, że w jednej z partii paróweczek drobiowych było tylko 14 proc. mięsa z kurcząt, ale za to aż 57 proc. MOM, czyli mięsa oddzielonego mechanicznie, od kości, które zgodnie z przepisami mięsem nie jest.

Nie lepiej było, gdy inspektorzy postanowili zbadać tajemnicze wnętrze pasztetowej. I tu znów niespodzianka: tłuszcz drobny, woda, skórki drobiowe, MOM i na szarym końcu skromniutka wątroba drobiowa.

MOM do swoich produktów dodają też renomowane firmy produkujące żywność dla niemowlaków np. Gerber.
Ponieważ informacja o tym wywołał lawinę komentarzy Gerber wydał nawet w tej sprawie komunikat, w którym możemy przeczytać, że MOM, wchodzący w skład dwóch wyrobów Gerbera Indyka i Kurczaka, znalazł się tam tylko dlatego, by zapewnić obiadkom właściwą tj. kremową i jednolitą konsystencję.

- Producent ma bezwzględny obowiązek poinformowania konsumentów na etykiecie ile w mięsie jest mięsa, czyli musi zaznaczyć poziom MOM w danym produkcie. Niestety żadne przepisy nie określają dopuszczalnej granicy normy, czyli ile MOM może znajdować się w składzie - wyjaśnia Katarzyna Kielar, rzeczniczka PIH w Katowicach.

MOM budzi ogromne kontrowersje, bo choć jest jak najbardziej zgodne z unijnym prawem jest bezwartościowe. Dodawanie MOM to dla producentów żyła złota. Dzięki wypełniaczom mogą produkować więcej i taniej.
- Produkty te, obecne na polskim rynku od 2003 roku, spełniają rygorystyczne wymagania stawiane żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, a pełna informacja dotycząca składu oraz udziału procentowego składników, zawarta jest na etykiecie produktu - zapewnia Gerber.
Rodzice nie zawsze wiedzą co to jest MOM, a reklamy zapewniają, że kupując produkty dla niemowląt, karmimy je najlepszym dostępnym pokarmem.

- Po tym jak się dowiedziałam o dodawaniu wypełniacza miałam mieszane uczucia i zaraz pobiegłam do kuchni ugotować prawdziwy rosołek - mówi Beata Sulej z Chorzowa, której najmłodsze dziecko, dwuletni Norbert i tak rzadko jadł jedzonko ze słoika, bo woli domowe obiady.

Co się dzieje z żywnością?

Rozmowa z epidemiologiem dr Zbigniewem Halatem, szefem Stowarzyszenia Ochrony zdrowia Konsumentów

Ostatnio nie ma dnia, abyśmy nie dowiadywali się, o sprzedawanej w sklepach skażonej żywności, albo produktach zagrażających zdrowiu. Skąd ten nagły wysyp?
Codziennie jemy żywność w której przekroczone są jakieś normy. A winę za to ponoszą służby odpowiedzialne za jej badanie. Myśli pan, że dioksyny w mięsie z Niemiec to odosobniony przypadek? Niemcy po prostu uważają się, za su-pereuropejsczyków i dlatego takie sprawy nagłaśniają.

Chce pan powiedzieć, że żywność jest złej jakości?
A pan uważa że jest inaczej? Dziesięć lat temu Główny Ins-pektor Sanitarny nie miał pojęcia, co to są dioksyny. Kiedy mu o nich mówiłem robił wielkie oczy. Sprzedawane są produkty modyfikowane genetycznie, nikt regularnie nie bada żywności importowanej. Dopiero od dwóch lat w Puławach działa specjalne laboratorium, które jest w stanie wskazać nieporzą-dane substancje w produktach żywnościowych. Ale co z tego, skoro odpowiedzialność zawodowa inspektorów sanitarnych jest niewystarczająca. CIS

Czym jest MOM?

MOM - mięso odkostnio-ne mechanicznie, czyli produkt uzyskiwany poprzez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po ich oddzieleniu od tu-szy, lub z tusz drobiowych.
Do wytworzenia MOM nie można używać łap, skór szyi i głów drobiowych oraz kości głowy, mózgu, ogonów, kości udowych, goleni kości strzałkowych, barkowych, promieniowych i łokciowych. MOM można stosować wyłącznie w produktach mięsnych poddawanych obróbce termicznej, wytwarzanych w zatwierdzonych zakładach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!