Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Duda: Wojna ze...

  Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Duda: Wojna ze związkami! [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze
  1/50
  przejdź do galerii

  Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze ©Piotr Ciastek

  Na Jasnej Górze odbyła się 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przed mszą św. przewodniczący Slidarności wygłosił przemówienie, w którym apelował o niezakłamywanie historii związku. W uroczystościach wzięło udział ok. 10 tys. wiernych. Mszy św. przewodniczył abp Edward Ozorowski z Białegostoku.
  - Sytuacja NSZZ Solidarność i całego ruchu związkowego jest coraz trudniejsza. Za to, że głośno upominamy się o prawa pracownicze, o godność człowieka pracy jesteśmy brutalnie atakowani. Sprawujący rządy w naszym kraju wspierają działania ludzi, którzy wypowiedzieli wojnę związkom zawodowym, ale my związkowcy solidarności mówimy za przykładem księdza Jerzego: Zło dobrem zwyciężaj! - grzmiał z wałów jasnogórskich Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

  Kolejna, już 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy odbyła się w roku 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który wkrótce zostanie także świętym. Niestety po raz pierwszy od 32 lat, gdy to ks. Popiełuszko zainicjował pielgrzymowanie pracowników na Jasną Górę, nie uczestniczyła w niej jego matka - Marianna, która zmarła w ubiegłym roku.

  - Tak, jak żegnałem Mamę na pogrzebie, powiedziałem: Mamo, zawsze będziesz z nami, z Solidarnością, tak dzisiaj też będzie Ona w otoczeniu pięknych białych róż i bł. ks. Jerzy też będzie z nami na ołtarzu, jego relikwie serca też będą dziś z nami po raz pierwszy, to jest dla nas coś wspaniałego, nobilitacja, ale także wielki testament bł. ks. Jerzego do zrealizowania. - mówił ze wzruszeniem Duda.

  Podczas częstochowskich uroczystości przypomniano również, że zamordowany w 1984 r. kapelan warszawskiej Solidarności został 25 sierpnia, decyzją Stolicy Apostolskiej patronem NSZZ Solidarność.
  Człowiek pracy w kryzysie

  - Pracodawca musi kierować się sprawiedliwością. Człowiek nie może być pozbawiony pracy, czy wyższego stanowiska, dlatego, że myśli inaczej, że jest dla kogoś wyrzutem sumienia, że ma inny od narzuconego pion polityczno-moralny, dlatego, że aktywnie działał w Solidarności. - wołał do zebranych przed szczytem Duda.

  Przemówienie przewodniczącego Solidarności wielokrotnie przerywane było gromkimi brawami, a tłum kilkukrotnie skandował: Solidarność! Solidarność!. Szczególne emocje wzbudziła poruszona przez Dudę kwestia fałszowania historii dorobku Solidarności. Jego zdaniem próbuje się pisać historię na nowo mówiąc, że Solidarność nie była związkiem zawodowym, tylko bliżej nieokreślonym ruchem społecznym. Ta prawdziwa Solidarność, która wywalczyła Polsce wolność skończyła się w 1989 roku, a to, co jest dzisiaj, to tylko krzykacze i karły. - Na koniec wmawia się nam, że marzenia strajkujących robotników, spisane w 21. postulatach były tylko straszakiem na komunistów i już dawno stały się nieaktualne. Nie zgadzamy się z tym! - grzmiał Duda do pielgrzymów.

  Niedzielną mszę odprawił i wygłosił homilię metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
  Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę od wieczornego Apelu Jasnogórskiego, podczas którego duszpasterz ludzi pracy bp Kazimierz Ryczan zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. Kielecki biskup zwrócił się także do prezydenta Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy o przemocy w rodzinie, która jego zdaniem jest wprowadzaniem tylnymi drzwiami ideologii gender.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej flag, fenetronów i sztandarów niż

   DOŚĆ OBŁUDY HIPOKRYZJI I OSZUKIWANIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   LUDZI PRACY,tak wygląda popularność NSZZ Solidarność pod woda DUDY,


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzis pracujom ino emeryty

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dla tego tysek ino z nimi godo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pielgrzymak

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Co to jest pielgrzymka ludzi pracy albo EMERYTOW

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama