Grzegorz Ciechowski na

  Grzegorz Ciechowski na ubraniach zakładów Bytom

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Córka Ciechowskiego jest oburzona, muzycy Republiki też. Zgodę wyraziła była żona A Kolekcja Bytom The Culture Icons to ubrania inspirowane także Cybulskim i Hłaską
  Grzegorz Ciechowski na ubraniach zakładów Bytom
  T-shirt z wizerunkiem Grzegorza Ciechowskiego, ale także ramoneska czy charakterystyczny garnitur, inspirowany stylem legendarnego, zmarłego wokalisty Republiki, za moment będzie można mieć na własność. A kupimy je w sklepach Zakładów Odzieżowych Bytom. Dobry pomysł? Jak się okazuje, nie dla wszystkich.

  Nowa kolekcja marki Bytom SA, inspirowana Grzegorzem Ciechowskim, wywołała falę protestów w internecie. Mówi się, że to przekroczenie granic smaku. Oburzeni są również członkowie zespołu i córka zmarłego muzyka, Weronika. Ta ostatnia podkreśla, że ojciec nigdy nie chciał być celebrytą.

  Na oficjalnym fanpage'u Republiki pojawiło się oświadczenie: "My, niżej podpisani byli muzycy zespołu Republika, oświadczamy, że nie mamy jakiegokolwiek związku ze sprzedażą praw do wizerunku Grzegorza Ciechowskiego marce odzieżowej Bytom SA. Wyrażając głębokie zaniepokojenie zaistniałym faktem, odcinamy się jednocześnie od jakichkolwiek dalszych komentarzy w tej sprawie. Leszek Biolik, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański".

  Weronika Ciechowska-Weiss, córka zmarłego muzyka, napisała oficjalny list w tej sprawie do Michała Wójcika, prezesa zarządu firmy, i opublikowała go na swoim profilu na portalu społecznościowym Face-book. Pisze w nim, że przykro jej, iż nikt nie zapytał jej o zgodę w tej sprawie. Podkreśla, że nie ma z pomysłem nic wspólnego. "(…) nigdy nie wyraziłabym zgody na takie wykorzystanie wizerunku i nazwiska Ojca, choćby z tego powodu, że Ojciec nigdy nie występował w żadnych reklamach za swojego życia i był temu przeciwny" - pisze.

  Dodaje, że takich propozycji składano jej zmarłemu ojcu wiele. Żadnej nie przyjął. Ona sama żąda usunięcia reklamy, bo narusza jej dobro osobiste w postaci prawa do kultu zmarłej osoby.

  Tymczasem kolekcja trafi do salonów 2 października. I Grzegorz Ciechowski nie będzie pierwszą inspiracją w ramach projektu "Bytom The Culture Icons". W poprzednich edycjach projektantka Izabella Cichocka-Mycek stworzyła kolekcje inspirowane oryginalnym stylem Zbigniewa Cybulskiego i Marka Hłaski. Pojawił się więc m.in. znany ze zdjęć kultowy płaszcz w stylu Cybulskiego czy słynny sweter w stylu Hłaski. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, projekt ma przypomnieć styl ubierania się wybitnych osobistości ze świata sztuki i kultury, które miały wpływ na polską modę. Postać lidera Republiki nie znalazła się tu przypadkowo.

  - Grzegorz Ciechowski został wybrany ikoną oraz inspiracją obecnej edycji projektu większością głosów w ankiecie uczestników klubu Bytom - tłumaczy Przemysław Wałczuk, wspierający zakłady Bytom i pełnomocnik Anny Skrobi-szewskiej, drugiej żony artysty. - To od niej uzależnione były ostateczne decyzje - dodaje.

  Podkreśla, że zgodę na wykorzystanie wizerunku wyraziła Anna Skrobiszewska, jedyna spadkobierczyni Grzegorza Ciechowskiego. Czy wobec sprzeciwów rodziny muzyka i jego córki, firma zrezygnuje z projektu? Wałczuk mówi, że nie. Sama wdowa po artyście nie widzi w tym nic złego.

  - Ubrania nie będą identyczne jak te, które znamy z teledysków czy zdjęć, ale czuć w tym inspiracje stylem Grzegorza. Na pewno będą koszulki z Obywatelem GC. Mam nadzieję, że to ucieszy fanów - mówi pani Anna.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jo go nie

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   znom !! i koszula mom kupić abo galoty?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama