Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez adresu w dowodzie mandatów nie płacimy?

Aldona Minorczyk-Cichy
Od 1 stycznia 2015 roku będą nowe wzory dowodów osobistych Rok później zniknie obowiązek meldunku i zaczną się... schody

Od 1 stycznia 2015 r. będziemy mieli nowe wzory dowodów osobistych, już bez adresu zamieszkania, bo wkrótce nie będzie także obowiązku meldunkowego. To zaś prawdopodobnie spowoduje kłopoty w ściganiu piratów drogowych i egzekwowaniu płacenia mandatów w całym kraju.

Obowiązek meldunkowy zniknie od 1 stycznia 2016 r. Jednak to, co ma być ułatwieniem dla nas, dla służb może oznaczać utrudnienia. Chodzi o wykroczenia drogowe i mandaty za nie wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów. Za wykroczenia odpowiada sprawca. Najpierw więc funkcjonariusze (policja, Inspekcja Transportu Drogowego i straż miejska) wyślą pismo do właściciela pojazdu z pytaniem, kto siedział za kierownicą auta. Potem wystawią mandat wskazanemu przez właściciela kierowcy albo właścicielowi. Kiedy zniknie obowiązek meldunku, skuteczność tych procedur będzie zależała od tego, czy dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców będą aktualne.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie przewiduje wprowadzenia obowiązku powiadamiania CEPiK-u przez właściciela pojazdu o zmianach adresu. Teoretycznie, jak podkreśla Paweł Majcher, rzecznik MSW, trzeba będzie o zmianie adresu informować urząd, który wydał dowód rejestracyjny pojazdu. Jednak za zaniechanie tego obowiązku nie ma kary.

Prawnicy mówią, że zmiana adresu powoduje konieczność wymiany prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a jeśli przeprowadzamy się do innej miejscowości, to także tablic rejestracyjnych. Za niedopełnienie obowiązku nie ma kary. Wyjątkiem jest kontrola drogowa. Jeśli drogówka zauważy, że adresy w dowodzie osobistym i rejestracyjnym są inne, może zatrzymać dokument. Jednak gdy w nowych dowodach osobistych nie będzie adresu, zabraknie podstaw do kwestionowania adresu w starym dowodzie rejestracyjnym i prawie jazdy.

W tej wymianie dokumentów chodzi przede wszystkim o to, by nie biegać do urzędu przy każdej przeprowadzce. Rocznie MSW wydaje ponad 3,5 mln dokumentów, w tym z powodu zmiany adresu. Jego brak w dokumencie ma jednak i złe strony. Prawdopodobnie np. zakładając konto w banku, biorąc kredyt czy podpisując umowę telekomunikacyjną, będziemy musieli pójść do urzędu po potwierdzenie adresu zamieszkania.

W nowym dowodzie nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście. Zniknie też podpis posiadacza. Za to, aby wyrobić dokument, wniosek będzie można złożyć w dowolnej gminie w kraju, także elektronicznie. Wniosek składany podpiszemy własnoręcznie, ale już formularz wypełni za nas pracownik gminy na podstawie danych w rejestrze PESEL oraz informacji, które mu podamy. Wniosek elektroniczny będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Format i wymiary dowodu osobistego będą takie jak obecnie. Za to zdjęcie ma być już takie jak w paszportach.

Nowy dowód - porady

Jeśli mieszkasz w Bielsku- Białej, a studiujesz w Gliwicach, dokument wyrobisz tam, gdzie będzie Ci wygodniej.
Nawet podczas wakacji nad morzem, czyli w dowolnej gminie w kraju. Dowodów nie trzeba będzie wymieniać na nowe od razu, ale dopiero, kiedy stary straci ważność. Dowód osobisty będzie ważny przez dziesięć lat od daty wydania, z wyjątkiem wydawanego dzieciom poniżej piątego roku życia (ten będzie ważny przez pięć lat).
Po 1 stycznia 2015 roku dotychczasowe dowody zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Nie będzie konieczności ich wymiany. AMC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!