Katowice: rozmowy ws. KWK Kazimierz-Juliusz bez ustaleń

  Katowice: rozmowy ws. KWK Kazimierz-Juliusz bez ustaleń

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach zakończyła się kolejna tura spotkań w sprawie sytuacji w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Nie udało się jednak zawrzeć porozumienia w tej sprawie między stroną związkową a Katowickim Holdingiem Węglowym.
  - Nie ma żadnych ustaleń. Nie ma też pola do negocjacji. Oczekujemy na rozmowy w obecności właściciela Katowickiego Holdingu Węglowego, czyli przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki - przekazał Grzegorz Sułkowski, szef Solidarności w sosnowieckiej kopalni. Jak dodał, nie został jeszcze ustalony termin ewentualnego spotkania.

  Pierwsza tura dotyczących Kazimierza-Juliusza rozmów odbyła się w ubiegły wtorek.
  Zadecydowano wówczas, że kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Podstawowymi punktami z planu tych rozmów były przejście górników do KHW na podstawie art. 23 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem zobowiązań, możliwość przedłużenia okresu wydobycia węgla przez kopalnię oraz sprawa wydzielenia z majątku kopalni mieszkań zakładowych tak, by ich lokatorzy mieli prawo ich pierwokupu.

  Podczas spotkania prezes KHW Roman Łój potrzymał stanowisko dotyczące zakończenia wydobycia węgla wraz z końcem września i o zatrudnieniu wszystkich pracowników tej kopalni z dniem 1 października br. na takich samych warunkach, jakie obowiązują w całym holdingu, co wiąże się z tym, że holding nie przejmie zobowiązań pracowniczych kopalni, które sięgają ponad 20 mln złotych, a zatrudnieni w kopalni pracownicy swych roszczeń z tytułu niezapłaconych pensji, nagród jubileuszowych i premii, będą musieli dochodzić sądownie. Zarząd KHW nie przedstawił też rozwiązania kwestii mieszkań zakładowych.

  Wojewoda śląski Piotr Litwa zapewnił, że przekaże resortowi gospodarki pełną informację o sytuacji w kopalni KWK Kazimierz-Juliusz i o żądaniach oraz oczekiwaniach strony społecznej i samorządu Sosnowca. Od zarządu KHW wojewoda oczekuje, iż przed następną turą rozmów, przedstawi analizy i wyliczenia, na podstawie których podjął decyzję o nagłym zamknięciu kopalni Kazimierz-Juliusz.

  Sytuacja w kopalni Kazimierz-Juliusz jest napięta od końca sierpnia. Wówczas właściciel spółki z o.o., którą jest kopalnia, czyli Katowicki Holding Węglowy, ogłosił, że zakład wraz z końcem września zakończy wydobycie węgla. Przeciwko takiej decyzji protestuje załoga kopalni, władze Sosnowca i zagłębiowscy parlamentarzyści. W ubiegłą środę odbył się Marsz Głodnych. Górnicy udali się spod kopalni pod siedzibę KHW w Katowicach, gdzie odbył się protest.

  Kolejne spotkanie w tej sprawie może się odbyć jeszcze w tym tygodniu.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezesi czy mafia

   Stan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Znowu dali znac o sobie prezesi przy zamowieniach do kopaln gigantyczne lapowy.Krytyka jak zwykle na tych ktorzy ich utrzymuja -gornikow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezesi czy mafia

   Stan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Znowu dali znac o sobie prezesi przy zamowieniach do kopaln gigantyczne lapowy.Krytyka jak zwykle na tych ktorzy ich utrzymuja -gornikow

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama