Lech Szaraniec promuje swoją najnowszą książkę. "To moja...

  Lech Szaraniec promuje swoją najnowszą książkę. "To moja historia miasta" - mówi

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Moje Katowice" - pod takim tytułem Lech Szaraniec wydał cykl swoich historycznych felietonów, które od 2011 roku publikuje na łamach DZ.
  Lech Szaraniec promuje swoją najnowszą książkę. "To moja historia miasta" - mówi

  ©Arkadiusz Gola

  Jak 19-letni Franz Winckler został rachmistrzem w Hucie Cynku "Joanna" i Kopalni Węgla Kamiennego "Charlotte" w Załężu? Jaką historię kryje ratusz w Za-wodziu? Dlaczego linia kolejowa przecięła Katowice, a nie Bytom i ile czasu potrzeba było na przeobrażenie obecnej stolicy województwa ze wsi w nowożytne miasto? - to tylko niektóre z zagadnień, jakie porusza w swojej najnowszej książce "Moje Katowice" Lech Szaraniec, historyk, twórca i wieloletni dyrektor restytuowanego po wojnie Muzeum Śląskiego.

  Publikacja Szarańca nawiązuje do szpalt tygodnika "Kocham Katowice", dodatku do "Dziennika Zachodniego", na którego łamach od trzech lat autor prowadzi swoisty notatnik historyka.
  - Publikowane w gazecie odcinki układają się w unikalny cykl, tworząc moją historię miasta, a dotyczą świeckiej i sakralnej architektury, instytucji kultury i nauki, zakładów przemysłowych, wybitnych i zasłużonych osobowości - wyjaśnia historyk.

  Szaraniec jest doktorem nauk humanistycznych, założycielem i wieloletnim dyrektorem Muzeum Śląskiego, ale też poetą i malarzem, fotografem i kolekcjonerem przedwojennych pocztówek. Był inicjatorem powołania Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Pełnił fu-nkcję prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Od 4 grudnia 2007 jest członkiem Honorowego Komitetu Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. W 2005 roku został uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, a w 2007 - nagrodą Ha-nysa za popularyzację historii i kultury regionu.

  Promocja najnowszej książki historyka odbędzie się dzisiaj o godz. 17 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w sali Parnassos. Rozmowę z autorem poprowadzi Dominika Szczawińska-Ziemba. Podczas spotkania będzie można też zakupić album w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo