Manifestacja górników Warszawa: Nie chcemy szantażować...

  Manifestacja górników Warszawa: Nie chcemy szantażować premier Kopacz - mówią górniczy związkowcy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Górnizy protest w Warszawie

  Górnizy protest w Warszawie ©bartek Syta

  To będzie "grzeczna" pikieta - mówi o planowanym na 1 października proteście Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.
  Górnizy protest w Warszawie

  Górnizy protest w Warszawie ©bartek Syta

  Wczoraj do Kompanii Węglowej trafiły dokumenty potwierdzające wszczęcie przez działające w spółce związki zawodowe sporu zbiorowego z zarządem. Tym samym ziściły się zapowiedzi, jakie związkowcy ogłosili w ubiegły piątek po tym, jak odmówili udziału w dalszych negocjacjach na temat programu naprawczego dla spółki do roku 2020 (jeszcze tego samego dnia zarząd KW uznał konsultacje społeczne za zakończone). Związkowcy podtrzymali również zamiar zorganizowania 1 października - w dniu wygłaszania w Sejmie expose przez premier Ewę Kopacz - protestu w Warszawie. Co spodziewają się prze to osiągnąć i czego spodziewają się po nowej szefowej rządu zapytaliśmy Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Gorników w Polsce.

  Jak bardzo gorące powitanie zamierzacie zorganizować nowej szefowej rządu?
  Bez przesady. To nie ma być żadna "ostra" demonstracja. Nie chcemy stawiać pani premier w takiej sytuacji, którą mogłaby uznać za jakiś górniczy szantaż. Chcemy raczej pokazać się jej z dobrej strony i po prostu rzeczowo powiedzieć o problemach, które nurtują branżę górniczą. A przynajmniej na razie chcemy, aby tak to wyglądało. No chyba, że premier Kopacz będzie chciała zostać polską Margaret Thatcher.

  Liczycie, że Ewa Kopacz pójdzie śladem swego poprzednika i będzie osobiście uczestniczyć w rozmowach na temat przyszłości polskiego górnictwa?
  Tego akurat by nie przesądzał. Istotne jest natomiast, by reaktywować dialog na temat górnictwa, bo póki co trochę on siadł. Nasz postulat o konieczności konsolidacji został przyjęty na takiej zasadzie, że nikt nie powiedział "nie", ale od tego czasu niewiele się w tej sprawie dzieje.

  Nie macie wrażenie, że daliście się ugłaskać Donaldowi Tuskowi? Jako szef rządu spacyfikował nastroje na Śląsku, ale sytuacja w branży nie uległa znaczącej zmianie.
  Jasne, że kluczowe decyzje nie zapadły, ale chyba nikt ich w tak krótkim czasie nie oczekiwał. Ważne jednak, że pewne mechanizmy negocjacji zostały uruchomione. Zaczęły się rozmowy o strategii dla górnictwa. Przypominam też, że kiedy zaczynaliśmy rozmowy nie było wiadomo, czy górnicy z Kompanii Węglowej otrzymają wypłaty. Teraz, do końca roku, takiego zagrożenia nie ma.

  Rozmawiał Michał Wroński


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wacław Czerkawski

   klopsztangista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Brzmi to tak slasko jak Czeczen Czerkasow. :-))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konsek profdy:

   Marlena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,16693591,Niemiecka_prasa__Ewa_Kopacz_nieporadna_i_bez_wizji.html#BoxWiadTxt

   Ci "niedobzi Niemcy" znów "klamia".

   Zdjęcie autora komentarza
   Rozsądne stanowisko Górników

   Gabriel Potoczny

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Takie stanowisko Górników mnie się podoba. Mądra taktyka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka sytuacja im pasuje

   ferdek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   dlaczego związki nie chcą się zgodzić na likwidację naprawdę nie rentownych kopalń bez zwalniania załogi, dlaczego nie godzą się na sprzedaż niektórych kopalń węglokoksowi najbardziej prężnej...rozwiń całość

   dlaczego związki nie chcą się zgodzić na likwidację naprawdę nie rentownych kopalń bez zwalniania załogi, dlaczego nie godzą się na sprzedaż niektórych kopalń węglokoksowi najbardziej prężnej firmie handlującej węglem, dlaczego elektrownie nie mogą nabyć niektórych kopalń wtedy miały by pewny zbyt i zarobki, ano dlatego że niektórzy z nich musieli by się chwycić za łopatę a chaos w górnictwie jest im najbardziej na rękę a nie łopata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja ! bydymy grzeczni

   kabłonek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   jak nieftore posły w hotelu poselskim.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama