Powtórka z historii, czyli znów kontrakt dla Śląska

  Powtórka z historii, czyli znów kontrakt dla Śląska

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kontrakt podpisany w 1995 roku miał pionierski charakter
  1/2
  przejdź do galerii

  Kontrakt podpisany w 1995 roku miał pionierski charakter ©arc

  Województwo śląskie jako pierwsze w kraju podpisze z rządem w tym tygodniu kontrakt terytorialny. Zawarte w umowie przedsięwzięcia wyceniono na 41 mld złotych. Na liście jest 90 projektów. Najważniejsze dotyczą dróg i kolei.
  Marszałek śląski Mirosław Sekuła zaprosił na uroczystość zarówno obecną premier Ewę Kopacz, jak byłego premiera Donalda Tuska. Nie wiadomo jednak, czy przyjadą.

  Zawarte w umowie przedsięwzięcia wyceniono na 41 mld zł. To wielka szansa dla regionu na przełamanie stagnacji. Tak jak stało się za sprawą kontraktu dla województwa katowickiego, który w Urzędzie Wojewódzkim w 1995 roku, podpisał z władzami regionu oraz stroną społeczną rząd Józefa Oleksego (SLD). Wtedy nie wszystko się udało, ale ówczesna umowa pozwoliła przetrwać trudny czas restrukturyzacji górnictwa firmowanego przez gabinet Jerzego Buzka.

  - Chodziliśmy dumni jak pawie, bo całe przedsięwzięcie odbyło się w społecznej zgodzie, a celowo wyeliminowaliśmy z niego partie polityczne - wspomina Marek Kempski, który był wtedy przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Wymyśliliśmy bardzo oryginalne rozwiązanie, byliśmy pionierami - dodaje.

  Teraz mamy powtórkę z historii: górnictwo, od którego przyszłości zależy los kilkuset tysięcy rodzin, czeka okres trudnych reform. Wciąż niezakończona pozostaje bardzo droga przebudowa Stadionu Śląskiego, którego finansowanie stało się kulą u nogi dla budżetu regionu. Niepewny jest los spółki Koleje Śląskie. Przed sejmikiem bardzo ważne decyzje dotyczące projektu ustawy finansowej na 2015 r.

  Chodzi głównie o działania mające przynieść nowe miejsca pracy. Kontrakty ostatecznie podpiszą wszystkie województwa. Mają one koordynować współpracę pomiędzy rządem i samorządem regionalnym i określić najważniejsze potrzeby. Wiadomo, że Śląsk potrzebuje więcej, bo jest bardziej zdegradowany od innych regionów. Ale nawet największe pieniądze nie przyniosą przełomu, jeśli zarządzać nimi będą ludzie bez wizji i umiejętności, którzy wydadzą je na nieprzemyślane inwestycje.

  - Celem numer 1 w przypadku Śląska powinna być rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Przeznaczenie dla Bytomia 100 mln euro to kropla w morzu potrzeb. Moim zdaniem powinna powstać instytucja pod nazwą Śląskie Inwestycje Rozwojowe, która koordynować będzie wydawanie pieniędzy i pozyskiwać środki - mówi poseł Zbyszek Zaborowski (SLD), który lobbował przed laty na rzecz kontraktu dla Śląska.

  Wejście Polski do Unii Europejskiej i tak skuteczne pozyskiwanie przez województwo środków unijnych pozwala na nieco odważniejsze plany. - Zależało nam na wprowadzeniu do kontraktu inwestycji prorozwojowych, które będą ważne i aktualne w perspektywie wielu lat. Obecnie, ponad połowa, bo 56 proc. produktu PKB naszego województwa pochodzi z usług a 35 proc. z przemysłu, czyli ta wielka restrukturyzacja się udała, w dużym stopniu dzięki tamtemu kontraktowi. Nowy Kontrakt Terytorialny będzie lokomotywą naszego rozwoju gospodarczego i społecznego w najbliższych latach - mówi marszałek Sekuła.

  Z analizy zakontraktowanych przedsięwzięć wynika, że do priorytetów zaliczono inwestycje komunikacyjne: budowę autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy, budowę odcinka autostrady od Częstochowy do Tuszyna oraz budowę drogi ekspresowej S1 (Pyrzowice - Bielsko-Biała), linię kolejową nr 182 (Zawiercie - Pyrzowice H Tarnowskie Góry). W sumie na długiej liście znalazło się 90 projektów.

  a
  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Polska pomaga w rozwijaniu przedsiębiorczości ?

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Otóż nie,gdyż przedsiębiorca nim zarobi złotówkę, już musi odprowadzić ZUS. Nim otrzyma środki z tytułu wystawienia faktury musi zapłacić VAT.
   Czy Polska stwarza takie same zasady dla wszystkich...rozwiń całość

   Otóż nie,gdyż przedsiębiorca nim zarobi złotówkę, już musi odprowadzić ZUS. Nim otrzyma środki z tytułu wystawienia faktury musi zapłacić VAT.
   Czy Polska stwarza takie same zasady dla wszystkich firm ?
   Oczywiście,że nie,gdyż firmy zagraniczne instalujące się w strefach gospodarczych zwolnione są z płacenia podatków na lata,a co zostawiają w regionie ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matoły do szkoły!

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   A debile z Dziennika Zachodniego dalej swoje:

   województwo tzw. „śląskie” = Śląsk !
   mieszkańcy tzw. „śląskiego” województwa = Ślązacy !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cytat z artykułu.

   To nie jest śmieszne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

   ". Przeznaczenie dla Bytomia 100 mln euro to kropla w morzu potrzeb."

   To nie jest kropka w morzu-to są jaja,które przygotowuje dla Bytomia władza Polski i Śląska!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpadam w przedbiegach

   amator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   Postanowilem miec to wszystko w rzici.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yes

   otttake (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

   LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY
   Gdybym był okupantem podszywającym się pod Polaka pod bardziej lub mniej zmienionymi nazwiskami i chciał zniszczyć naród polski, pracując na zlecenie obcych wrogich służb to...rozwiń całość

   LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY
   Gdybym był okupantem podszywającym się pod Polaka pod bardziej lub mniej zmienionymi nazwiskami i chciał zniszczyć naród polski, pracując na zlecenie obcych wrogich służb to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym
   ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło w Polsce trwa cicha wojna zmuszając do uchodźstwa przeszło 3 milionową rzeszę Polaków!!!" dla państwa najtańsza( czytaj: najlepsza) jest rodzina bez dzieci" - herr Donald TuSSk to właśnie tym sposobem Naród Polski poddawany jest z premedytacją DEPOPULACJI !!! Niech każdy prawdziwy Polak wklei to choć raz pod jakimś artykułem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przetarg za przetargiem kasa leci, no i oto chodzi Walduś !

   Egon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   Znowu urzędasy napchają swoje firmy forsą. Te same gęby się kręcą gdzie czuć kasę. To jest ta prawdziwa niezależna samorządność.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Siała baba mak...

   Z Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Spółka "Euroterminal Sławków" Sp. z o.o. powstała w kwietniu 2010 r. na bazie funkcjonującego od 2004 r. Oddziału CZH S.A. w Katowicach Euroterminal w Sławkowie. Udziałowcami "Eurtoterminala...rozwiń całość

   Spółka "Euroterminal Sławków" Sp. z o.o. powstała w kwietniu 2010 r. na bazie funkcjonującego od 2004 r. Oddziału CZH S.A. w Katowicach Euroterminal w Sławkowie. Udziałowcami "Eurtoterminala Sławków" są spółki CZH S.A., PKP Cargo S.A. oraz PKP LHS Sp. z o.o.

   ”Euroterminal Sławków" Sp. z o.o. jest terminalem logistycznym usytuowanym na styku najdalej na zachód wysuniętego odcinka linii kolejowych o szerokim rozstawie toru (1520 mm) i linii normalnotorowej (1435mm) dzięki czemu doskonale wpisuje się w rozwój transportu kontenerowego na trasie Daleki Wschód i Azja – Europa Zachodnia.
   CZYŻBY ? Okazuje się,że wpompowane miliony w tę spółkę nie przynoszą oczekiwanych rezultatów,gdyż prywatne firmy działające na szerokim torze radzą sobie znacznie lepiej z własnych środków. Czy Rafał Klabun powinien być nadal prezesem Euroterminala ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejna sciema.

   sid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24

   Idą kolejne wybory ,a z Wawy idzie na Sląsk kolejna porcja ściemy i obietnic..To samo od 1922 r...Teraz do kompletu mamy jako bonus red.Sciemkę..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hosanna

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Mirek rozpala kadzidło. Rząd poddany, a Nowy zatwierdzi się za 2 tygodnie. Ale będzie dym, he.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy pani A. Pustułka w końcu odpowie na pytanie?

   prezessss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Czy pani A. Pustułka tak chwaląc marszałka Sekułę ma w końcu odpowie na pytanie jaki to sens ma remont linii Zawiercie - TG w kontekście zignorowania dużo ważniejszych inwestycji...rozwiń całość

   Czy pani A. Pustułka tak chwaląc marszałka Sekułę ma w końcu odpowie na pytanie jaki to sens ma remont linii Zawiercie - TG w kontekście zignorowania dużo ważniejszych inwestycji infrastrukturalnych na kolei?
   Pozytywna ocena marnotrawstwa publicznych środków w tej sytuacji to absurd albo, co gorsze, służalczość. Decyzja taka powinna być piętnowana.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama