Przed odlotem można prosić o pomoc dla niepełnosprawnego...

  Przed odlotem można prosić o pomoc dla niepełnosprawnego [EKSPERT PODPOWIADA]

  Iwona Zapart

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed odlotem można prosić o pomoc dla niepełnosprawnego [EKSPERT PODPOWIADA]
  1/2
  przejdź do galerii
  Pani Zofia K. z Katowic i jej siostra wybierają się wkrótce do Londynu. - Chcemy lecieć samolotem, ale kłopot polega na tym, że moja młodsza siostra nie porusza się samodzielnie. Zastanawiam się, czy linie lotnicze przyjmą na pokład takiego pasażera? A jeśli tak, chciałabym wiedzieć, komu to trzeba zgłosić, jak się do takiej podróży przygotować, no i na jaką pomoc personelu pokładowego możemy liczyć - zastanawia się Czytelniczka.
  - Osoby niepełnosprawne oraz osoby mające trudności z poruszaniem się mają prawo do pomocy podczas podróży lotniczej do i z krajów Unii Europejskiej - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Zresztą, nie tylko osoby trwale niepełnosprawne mogą skorzystać z tego prawa. Każdy, kto cierpi z powodu ograniczeń przy poruszaniu się, na przykład z powodu wieku, urazu czy upośledzenia, może uzyskać taką pomoc.


  W większości przypadków zasady bezpieczeństwa przewidują, że osoby, które nie są w stanie samodzielnie zapiąć pasów, opuścić swoich miejsc i dotrzeć do wyjścia ewakuacyjnego, powinny podróżować w towarzystwie osoby zdolnej do udzielenia im niezbędnej pomocy. Dotyczy to również pasażerów mających trudności z oddychaniem, spożywaniem pokarmów, korzystaniem z toalet lub zażywaniem leków. W przypadku mniejszych samolotów mogą wystąpić ograniczenia w liczbie osób niepełnosprawnych podróżujących na ich pokładzie w tym samym czasie. Uwaga! Linie lotnicze mogą odmówić rezerwacji dla osoby niepełnosprawnej jedynie wtedy, gdy zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na jej przewóz lub rozmiar samolotu albo jego drzwi sprawiają, że przyjęcie na pokład lub przewóz tej osoby jest fizycznie niemożliwe. W przypadku odmowy linie lotnicze muszą poinformować pasażera o jej przyczynach.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Lot z udogodnieniami. Co przysługuje niepełnosprawnemu? [NASZE SPRAWY]


  Podczas dokonywania rezerwacji należy zawsze poinformować linię lotniczą, jej przedstawiciela lub organizatora wycieczki, że w czasie podróży będzie potrzebna pomoc. Taka potrzeba powinna być zgłoszona nie później niż 48 godzin przed lotem, jednak także w przypadku późniejszego zgłoszenia lub nawet jego braku linie lotnicze i pracownicy lotniska mają obowiązek podjąć starania w celu otoczenia pasażera odpowiednią opieką.

  Rezerwacja może być dokonana telefonicznie, osobiście albo za pomocą internetu. Jednak w przypadku rezerwacji przez internet może się zdarzyć, że szczegółowe wytłumaczenie specjalnych potrzeb jest niemożliwe, dlatego trzeba się dodatkowo skontaktować z linią lotniczą, jej przedstawicielem lub organizatorem wycie-czki. Nie powinno się to wiązać się z dodatkową opłatą. W trakcie dokonywania rezerwacji należy się upewnić, czy potrzeba została właściwie zrozumiana. Można poprosić o pisemne potwierdzenie zgłoszenia udzielenia pomocy - na bilecie lub w planie podróży. Ułatwi to złożenie reklamacji, jeżeli właściwa pomoc nie zostanie udzielona.
  Jeżeli podróż lotnicza mogłaby negatywni
  e wpłynąć na zdrowie pasażera, najlepiej zapytać lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem i poprosić go o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia zezwalającego na lot. Przyda się tym bardziej, jeżeli pasażer lub jego opiekun przewozi w bagażu podręcznym płynne lekarstwa lub sprzęt medyczny. Zaświadczenie lekarskie umożliwi przeniesienie ich przez kontrolę bezpieczeństwa.

  Przed podróżą dobrze jest zapoznać się z planem lotniska i rozmieszczeniem na jego terenie wszelkich udogodnień. Informacje te można zdobyć kontaktując się z portem lotniczym lub wyszukując je w internecie.


  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama