Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lot z udogodnieniami. Co przysługuje niepełnosprawnemu? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Za pomocą takiego podnośnika można przetransportować pasażera w wózku na pokład samolotu
Za pomocą takiego podnośnika można przetransportować pasażera w wózku na pokład samolotu Tomasz Bołt
Osoby niepełnosprawne oraz mające trudności z poruszaniem się mają prawo do pomocy podczas podróży lotniczej do i z krajów UE.
  • Porty lotnicze muszą wyznaczyć punkty, w których osoby niepełnosprawne mogą zwrócić się o pomoc. Po przybyciu do terminala, należy zgłosić się do wyznaczonego punktu pomocy albo stanowiska odprawy. Linie lotnicze określą, na ile przed odlotem trzeba zgłosić się do odprawy.
  • Często względy bezpieczeńst-wa nie pozwalają na parkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie terminala, dlatego należy zatrzymać się na najbliższym parkingu z wyznaczonymi miejscami dla niepełnosprawnych i oznakowanymi punktami, w których można zwrócić się o pomoc. Wejścia dla pieszych powinny być odpowiednio oznaczone i w pełni dostępne dla wszystkich użytkowników.
  • Jeżeli podróżny porusza się na wózku inwalidzkim, prawdopodo-bnie będzie mógł pozostać na nim do momentu opuszczenia poczekalni przedodlotowej w zależności od rodzaju niepełnosprawności i infrastruktury portu lotniczego. Jeżeli nie będzie to możliwe, wózek inwalidzki zostanie odprawiony, a pasażer skorzysta z wózka udostępnionego przez port lotniczy.
  • Przewoźnicy lotniczy - prócz przewozu sprzętu medycznego - mają również obowiązek trans-portowania nie więcej niż dwóch urządzeń do poruszania się na jedną osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym elektrycznych wózków inwalidzkich - pod warunkiem powiadomienia z 48-godzinnym wyprzedzeniem (z zas-trzeżeniem możliwych ograniczeń miejsca na pokładzie samolotu).
  • Wszyscy pasażerowie oraz ich bagaż, włączając w to sprzęt używany do poruszania się, poddawani są kontroli bezpieczeństwa. Jest ona przeprowadzana w sposób uwzględniający stopień i rodzaj niepełnosprawności. Sprzęt umo-żliwiający podróżnemu poruszanie się zostanie - zgodnie z przepisami - poddany kontroli manualnej lub - w zależności od potrzeb - kontroli przy użyciu urządzeń rentgenowskich. Personel wykonujący kontrolę bezpieczeństwa jest szkolony w zakresie poprawnego wykonywania kontroli osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wszelka pomoc jest bezpłatna i o-bejmuje m.in. odprawę biletowo-bagażową oraz przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!