Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są zasady udzielania pomocy lekarskiej w nocy oraz w weekendy?

Monika Krężel
Każdy ubezpieczony pacjent ma lekarza rodzinnego, do którego może zgłosić się po poradę. Gdy nagła choroba dopada nas w nocy lub w święta po pomoc udajemy się do placówki, w której lekarze udzielają porad po godz. 18 oraz w weekendy. Co jednak zrobić, gdy wyjedziemy na wakacje albo spędzamy weekend w sąsiednim województwie? W jaki sposób można wtedy skorzystać z pomocy lekarza?

Z takim pytaniem zwróciła się do redakcji jedna z czytelniczek. - Często wypoczywam na granicy dwóch województw - śląskiego i opolskiego. Moja rodzina ma tam dom, on leż już w woj. opolskim. Tak się składa, że w tej małej miejscowości jest przychodnia pełniąca dyżury w niedziele i święta,a także w dni robocze po godz. 18. Zastanawiam się, czy w sytuacjach awaryjnych, w nocy czy w weekendy będę mogła być przyjęta przez lekarza z woj. opolskiego, skoro jestem zameldowana w woj. śląskim i tutaj korzystam z usług lekarza? - pyta nasza Czytelniczka. - Już raz zdarzyła się taka sytuacja, że w weekend z powodu choroby wracaliśmy z mężem do lekarza na Śląsk.
Poniżej drukujemy krótki poradnik na temat m.in. zasad korzystania z pomocy lekarskiej udzielanej podczas nocnych i świątecznych dyżurów w przychodni.

Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ w Katowicach
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (art. 28), ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (art. 29) lub szpitalnych (art. 30) spośród wszystkich świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podobnie jest w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie również nie obowiązuje rejonizacja – ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.
Odmowa udzielenia świadczenia z powodu tzw. rejonizacji stanowi naruszenie prawa pacjenta. W sytuacji takiego naruszenia, pacjent może skierować skargę np. do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia czy do Rzecznika Praw Pacjenta.

Na stronie NFZ można znaleźć informacje na temat udzielania pomocy lekarskiej w nocy oraz w dni wolne. Oto najważniejsze przepisy dla pacjentów.

W dni robocze – od godziny 18 aż do 8 rano oraz w dni ustawowo wolne od pracy pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Świadczenia udzielane w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania. Pomoc świadczona jest w punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Pacjenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.
Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza rodzinnego, we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze oraz na stronie internetowej danego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:
• w warunkach ambulatoryjnych,
• telefonicznie,
• w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:
• nagłego zachorowania,
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
• gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń w nocy i w święta uzasadniają między innymi:
• zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),
• infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
• bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych,
• bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych,
• biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,
• zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu,
• nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.,
• zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
WAŻNE!
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
• wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
• recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,
• rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.
Wszystkie te świadczenia uzyskamy w ramach podstawowej działalności naszej przychodni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!