Ważne
  Nowa fontanna w Rybniku: Różowa woda tryska w rytm muzyki...

  Nowa fontanna w Rybniku: Różowa woda tryska w rytm muzyki Bacha

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa fontanna w Rybniku: Różowa woda tryska w rytm muzyki Bacha
  1/2
  przejdź do galerii
  Gotowa jest już fontanna na deptaku w Rybniku. "Odpalona" zostanie w październiku. Są też ławki, lada dzień ruszy montaż latarni
  Ma 15,5 metra długości, 10,5 metra szerokości i powierzchnię ponad 162 metrów kwadratowych. Wodę na wysokość nawet trzech metrów wypuszcza w powietrze 70 dysz zamontowanych w posadzce. A wszystko to w rytm muzyki Bacha albo Mozarta. Właśnie tak wygląda nowiutka fontanna, która wybudowana została na placu Jana Pawła II, u stóp bazyliki w Rybniku. Gigantyczny obiekt ma być największą ozdobą rewitalizowanego właśnie deptaka, czyli ciągu ulic Sobieskiego i Powstańców.
  To będzie prawdziwe cudo techniki, które ma przyciągnąć na reprezentacyjny niegdyś trakt pieszy tłumy mieszkańców. Ci właśnie w cieniu okolicznych drzew, przy szumie płynącej wody, mają spotykać się z przyjaciółmi, odpoczywać, dyskutować o polityce. I po drodze zrobić jeszcze zakupy w sklepach zlokalizowanych na deptaku. Przedwczoraj wieczorem nową fontannę uruchomiono po raz pierwszy, na próbę. Efekt jest rewelacyjny.

  - Jesteśmy w stanie podświetlać wodę 256 różnymi kolorami. Te zmiany kolorów są czasem nawet niewidoczne dla ludzkiego oka - mówi nam Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika.

  Przy nowej fontannie, która oficjalnie "odpalona" zostanie w połowie października, na przykład w weekendy organizowane będą specjalne pokazy z muzyką w tle. Wówczas woda tryskać będzie w rytm muzyki.

  - Na razie kupiliśmy trzy utwory: po jednym Bacha, Mozarta, Beethovena. Możemy jednak zaserwować tutaj każdy utwór. Dowolnie możemy kształtować też wyrzut wody - wyjaśnia Michał Śmigielski, wiceprezydent Rybnika.

  Zarówno w rejonie fontanny, jak i na samym remontowanym deptaku, prace są już na finiszu. Wczoraj dowieziono pierwsze latarnie, które ustawione zostaną tuż obok ławek. Jedną z zamontowanych właśnie na ulicy Sobieskiego (przy kamienicy numer 15, gdzie mieści się redakcja) ławek pod opieką będzie miała redakcja "Dziennika Zachodniego". To będzie nasze miejsce spotkań z czytelnikami.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewidoczne

   J (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dla ludzkiego oka zmiany kolorów. To po c... robić coś takiego ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama