Najlepsze sale koncertowe świata. NOSPR ma szansę znaleźć...

  Najlepsze sale koncertowe świata. NOSPR ma szansę znaleźć się wśród nich?[ZDJĘCIA]

  KAG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najlepsze sale koncertowe świata - Walt Disney Concert Hall - pracę nad projektem budynku rozpoczęły się w 1987 roku. Architektem został Frank Gehry
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©wikipedia.org

  Choć powstały w różnych czasach i odmiennych stylach to łączy je muzyka z najwyższego poziomu. Poniższe sale koncertowe zaliczane są do grona najbardziej elitarnych sal świata. Posiadają niepowtarzalne brzmienie, dostarczają melomanom niesamowitych przeżyć muzycznych. Czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach ma szansę dostać się do tego elitarnego grona? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach. NAJLEPSZE SALE KONCERTOWE ŚWIATA
  NAJLEPSZE SALE KONCERTOWE ŚWIATA - CZY NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA MA SZANSĘ BYĆ JEDNĄ Z NICH?

  Pierwszego października po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia otworzy swoje podwoje dla miłośników sztuki. Takiej sali koncertowej w Polsce jeszcze nie było. Projekt budynku NOSPR zaprojektowany przez Tomasza Koniora, idealnie wpisuje się w architektoniczne ramy regionu. Elewacja budynku przywodzi na myśl jedną z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Górnego Śląska - Nikiszowiec.

  CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
  KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU


  Prosta konstrukcja z zewnątrz, kryje wewnątrz cud inżynierii akustycznej. W środku budynku znajdują się dwie sale koncertowe. Większa może pomieścić 1800 osób, kameralna przyjmie 300 melomanów sztuki. Sale wprowadzają widza w ciepły nastrój, wpływają na to materiały, z których wykonano wnętrze sal: brzozowe drewno połączone z egzotycznymi gatunkami i uformowany w falujące struktury beton. Wewnątrz sal umieszczono łącznie 670 punktów świetlnych, które zmiękczają elementy wnętrza. Dalszych 500 reflektorów umożliwia stworzenie podczas koncertu niesamowitego spektaklu świateł.

  Pod sufitem wielkiej sali koncertowej zainstalowano ogromny plafon, którego zadaniem jest poprawa akustyki wnętrza sali. Nad akustyką sal koncertowych pracowała japońska firma Nagata Acoustics, jej pracami w Katowicach kierował jeden z najwybitniejszych projektantów akustycznych - Yasuhisa Toyota. Japońska firma wcześniej pracował na tak znanych salach koncertowych jak Walt Disney Hall w Los Angeles, Suntory Hall w Tokio czy Concertgebouw w Amsterdamie.

  Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zapowiada się imponująco. Z cała pewnością będzie jedną z najważniejszych sal koncertowych nie tylko w Polsce, ale w Europie. Czas pokaże co dalej czekać będzie tę perlę architektury śląskiej ziemi.

  NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH - DAJ SIĘ UNIEŚĆ MUZYCE
  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie Kopenhaga?

   zestawienie po części przypadkowe niestety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zestawienie po części przypadkowe niestety

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo