Ważne
  Przesądy, czyli co zrobić, aby teatr nie obraził się na...

  Przesądy, czyli co zrobić, aby teatr nie obraził się na aktorów?

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przesądy, czyli co zrobić, aby teatr nie obraził się na aktorów?
  1/2
  przejdź do galerii
  Skąd się wziął przesąd, że aktorzy boją się pawich piór? W Polsce jego początków możemy szukać u Hanki Ordonówny. Kiedyś znajomi aktorki zostawili w jej garderobie pawie pióro. Ordonówna tak się wystraszyła, że wyszła z teatru i już więcej do niego nie wróciła, obawiając się pecha, którego może przynieść nieszczęsne piórko w teatrze.
  Trudno wyobrazić sobie teatr bez publiczności i... całej masy nakazów, zakazów, gróźb i zapowiedzi. Przesądów, bez których nie ma normalnego życia w teatrze.

  - W latach 50., kiedy przyszedłem do teatru, przesądy były bardzo ważne. A przesądni byli zwłaszcza aktorzy ze Lwowa - mówi Bernard Krawczyk, znakomity aktor, znany m.in. z Teatru Śląskiego w Katowicach. - Zwyczaje były najróżniejsze, począwszy od tego, że na scenę nie należy wchodzić z kapeluszem na głowie. Bo teatr to świątynia - podkreśla.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  METROPOLITALNA NOC TEATRÓW 2014 PROGRAM + WYDARZENIA


  - Ja jestem strasznie przesądna - zapowiada Aleksandra Gajewska, aktorka Teatru Nowego w Zabrzu. Z zawodem związana od 20 lat. - Kiedy kot przebiegnie mi drogę, to będę tak długo czekać, aż ktoś inny przejdzie. A najlepsze jest to, że sama miałam w domu czarnego kota i to przez 18 lat! W niczym mi nie przeszkadzał, natomiast zdarzało mi się zatrzymywać na poboczu z powodu kota tylko dlatego, by ktoś inny tą drogą przejechał - dodaje.

  Przesądów uczyła się od Marii Meyer, aktorki świetnie znanej chociażby widzom Teatru Rozrywki w Chorzowie. A sama Maria? - Jak przyszłam do teatru, to nie miałam pojęcia o żadnych przesądach. Ale szybko zostałam o nich poinformowana i nauczyłam się korzystać z tej wiedzy - opowiada Maria Meyer. - I przez te trzydzieści parę lat pracy zawodowej bardzo pilnie przestrzegam wszystkich przesądów. Nawet jeśli niektóre traktuję z przymrużeniem oka - dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama