Protest górników KWK Kazimierz-Juliusz. Prezes KHW odwołany...

  Protest górników KWK Kazimierz-Juliusz. Prezes KHW odwołany - podaje Sierpień 80

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z górnikami KWK Kazimierz-Juliusz spotkał się wojewoda Piotr Litwa
  1/71
  przejdź do galerii

  Z górnikami KWK Kazimierz-Juliusz spotkał się wojewoda Piotr Litwa ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Górnicy KWK Kazimierz-Juliusz nadal protestują na dole. Ani myślą wyjeżdżać na powierzchnię. W piątek spotkał się z nimi wojewoda Piotr Litwa. W kopalni trwają masówki. O 22.20 Sierpień 80 na Twitterze podał informację, że prezes KHW został odwołany. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO
  [AKTUALIZACJA 22.45]
  Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego został odwołany ze stanowiska - podają na Twitterze TVP Info i Sierpień 80.  CZYTAJ WIĘCEJ
  Prezes KHW Roman Łój odwołany. Czy zastąpi go Zygmunt Łukaszczyk?


  [AKTUALIZACJA 20.10]

  Protestujący górnicy kopalni Kazimierz-Juliusz, mimo apeli wojewody śląskiego, który dziś zjechał do nich na dół, nie wyjadą na powierzchnię. - Górnicy mieli się zastanowić nad propozycją wojewody, ale zostają. Co prawda prezes kopalni podał informację, że część wynagrodzeń została dziś wypłacona, ale nie mamy potwierdzenia. Dlatego zostajemy - mówi nam o godzinie 20.43 Szczepan Kasiński, szef "Sierpnia 80" w KHW.

  Gdy wojeowda spotkał się z górnikami, Kasiński mówił, by ci poważnie się zastanowili nad jego propozycją.
  - Znacie mnie ludzie. Za was decyzję nie podejmę. Ale jeśli chcecie posłuchać mojego zdania. Wojewoda jest górnikiem. Możecie nie ufać złodziejom, nie ufać Łojowi. Ale możemy pomyśleć o zaufaniu dla byłego górnika. Myślę że rozmawiamy, jak górnik z górnikiem - mówił związkowiec, a wojewoda potwierdził, że tak jest.

  Jednocześnie dodał, że górnicy zaczną rozmawiać, jak rozpoczną się przelewy ich wypłat.

  [AKTUALIZACJA 17.30]

  Biskup Kaszak spotkał się ze strajkującymi górnikami


  Strajkujących górników w kopalni Kazimierzu-Juliusz w Sosnowcu odwiedził wczoraj, późnym wieczorem biskup Grzegorz Kaszak. Biskup sosnowiecki przez godzinę rozmawiał z liderami wszystkich zawiązków zawodowych działających na ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni węgla kamiennego oraz z przedstawicielem kierownictwa zakładu.

  Podczas spotkania górnicy poinformowali bp. Kaszaka o swojej sytuacji i o sytuacji ich rodzin. Ordynariusz sosnowiecki zapewnił o wsparciu Kościoła. Przekazał przedstawicielom strajkujących pomoc pieniężną oraz zobowiązał diecezjalną Caritas do niesienia pomocy zarówno strajkującym górnikom jak i pozostających w domach rodzinom. Dyrektor Caritas skontaktował się już ze strajkującymi i otrzymał informacje o materialnych potrzebach.

  Bp Kaszak poprosił również kierownictwo zakładu o możliwość odprawienia niedzielnej Mszy św. dla strajkujących. Dyrekcja wyraziła zgodę i w niedzielę, o godz. 10 zostaną odprawione na terenie kopalni dwie Msze św.: jedna na powierzchni, a druga pod ziemią, gdzie przebywa ok. 150 górników.

  Poruszony sytuacją górników bp Kaszak wystosował także komunikat do wszystkich diecezjan, w którym pisze m.in.: „Protestujący górnicy domagają się m.in. wypłaty wynagrodzeń za wykonaną pracę. Brak należnych pieniędzy szczególnie mocno dotyka ich rodzin. Proszę módlcie się, aby sprawiedliwości w naszym kraju stało się zadość.” Komunikat zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji, a w świątyniach Sosnowca, zostanie przeprowadzona, w tę samą niedzielę zbiórka do puszek, z której pieniądze zostaną przekazane protestującym w Kazimierzu-Juliuszu.

  [AKTUALIZACJA 16.00]

  Wojewoda Litwa pod ziemią


  Pod ziemią zbudowali małe miasteczko. Śpią na deskach przykrytych kocami. Na ścianie wisi krzyż. Jest mokro i zimno. Górnicy z KWK Kazimierz Juliusz zapowiadają, że zostaną na dole tak długo, jak będzie to konieczne.

  - Tak już było w Polsce nie powiem, w których latach. Ludzie tak jak my też już spali na pryczach - mówi Dariusz Lechocki, na którego w domu od kilku dni czeka żona i dwoje dzieci. - Na szczęście możemy się kontaktować. Dajemy radę, wytrzymamy - mówi górnik, który 23 lata pracuje na kopalni.

  Do górników zjechał dziś Piotr Litwa, wojewoda śląski. Apelował, by wyjechali na powierzchnię. Obiecał, że będzie dobrze. Że w sobotę odbędą się rozmowy. Górnicy dziękowali, za obecność, ale nie podjęli decyzji o wyjeździe. - My wyjedziemy, a jutro pogaszą na kopalni światła i już nigdy tu nie zjedziemy - denerwowali się górnicy.

  - Nam już dużo obiecano. Przyjeżdżali prezesi i inni. A Za każdą masówką zmianiali zdanie. To ostatnia forma naszej obrony. Naszą gwarancją jest to, że siedzimy na dole - mówi Marek Wrzosek. W domu czeka na niego syn. Nie mają kontaktu.

  Wojewoda śląski liczy, że górnicy jednak wyjadą na powierzchnię.
  - Górnicy nie wierzą, bo czują się oszukani, mają bardzo mały kredyt zaufania, ale ja swoją głową ręczyłem, że ten kredyt zaufania powinien być większy z ich strony, ponieważ podjęte zostały konkretne działania. Rozmowy są przyspieszone. Nie odbędą się we wtorek, tylko już jutro, w sobotę. W składzie poszerzonym również o wiceministra gospodarki. Trzeba czasu by zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami - mówi Litwa.  [POPRZEDNIO PISALIŚMY:]

  Protest w kopalni Kazimierz-Juliusz wciąż trwa.

  Ok. 150 górników kontynuuje w piątek podziemny protest w przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń, chcą też przedłużenia działania kopalni.

  - Udało się pozyskać środki na wypłaty dla górników, ale nadal problemem są zablokowane konta - powiedział Artur Krawiec, rzecznik prasowy kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Ok. 170 górników nadal protestuje pod ziemią, domagając się wypłaty zaległych pensji. Nie zamierzają ustąpić, dopóki pieniądze nie wpłyną na ich konta.

  Jak mówi rzecznik kopalni, tylko 15 górników protestuje, reszta "wykonuje swoje obowiązki i swoją pracę".
   
  - My tu nie mamy nic do stracenia - mówi Grzegorz Sułkowski z górniczej "Solidarności". - Jeżeli nie będzie konkretnych rozwiązań, to i górnicy też nie ustąpią - podkreśla.  W piątek z protestującymi ma spotkać się wojewoda śląski Piotr Litwa. Tego dnia ma się też odbyć pilne posiedzenie rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego.

  Rzecznik kopalni Artur Krawiec powiedział PAP, że obecnie w podziemnych wyrobiskach przebywa 154 protestujących górników. Przed południem ma ich odwiedzić wojewoda, który dzień wcześniej o problemach związanych z likwidacją kopalni rozmawiał z premier Ewą Kopacz.  Krawiec powiedział, że protestujący deklarowali chęć podjęcia pracy na swoich zmianach. „Zarząd zdecydował, że ze względów bezpieczeństwa nie będą kierowani do prowadzenia eksploatacji – są już zmęczeni protestem” - wyjaśnił Krawiec. Wraz z górnikami stale pod ziemią przebywa co najmniej jedna osoba z nadzoru. W odległości ok. 150 m od protestujących jest jeden oddział ratowniczy.

  Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Pierwotnie kopalnia miała działać dłużej, przyspieszenie jej likwidacji zarząd Holdingu tłumaczy wyczerpaniem dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczeństwem resztkowego wydobycia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w jaki sposób Kmiecikowa kobieta związana z budownictwem została handlarzem węgla ?

   777 POlskie MAFIE oligoANARCHUF =Chcecie mordować górnictwo w imię czyich interesów ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nikt nie mówi o utrzymywaniem nierentownych kopalń

   Już oceniłeś tę opinię. +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GoldAdler (gość) • 25.07.14, 15:04:27

   za wszelką cenę,są jednak sztuczne...rozwiń całość

   Nikt nie mówi o utrzymywaniem nierentownych kopalń

   Już oceniłeś tę opinię. +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GoldAdler (gość) • 25.07.14, 15:04:27

   za wszelką cenę,są jednak sztuczne koszta,które doprowadzają tą branżę do ruiny. Są także aspekty społeczne wynikające z dzikiej likwidacji kopalń, bez pomysłu na zagospodarowanie takiej masy ludzi w wieku produkcyjnym. Odprawa pieniężna nie załatwi sprawy bezrobocia i wynikającej z tego patologii !
   Atomu nigdy w Polsce nigdy nie będzie ! Polska jest za cienka na to...

   +11 / -2
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GoldAdler (gość) • 25.07.14, 09:02:41

   To tak jak wierzba energetyczna miała być źródłem biomasy i co ?
   Rolnicy zasiali,a elektrownie ich olali ciepłym moczem. Dopóty dopóki rynkiem energetycznym będą zarządzały spółdzielnie kolesi ustawiające ceny zakupu i od kogo biorą towar,to nigdy nie będzie wolnego rynku. Bierzcie przykład z Czech tak każdy może dostarczać surowiec bez łapówek i innych układów !
   Ps.Aleksander Grad (50 l.), który od lipca kieruje dwiema spółkami Skarbu Państwa - PGE Energia Jądrowa Spółka Akcyjna i PGE EJ1 Spółka z o.o. - postanowił przerwać medialne spekulacje wokół swoich zarobków. - Nie jest prawdą, że zarabiam 110 tys. zł miesięcznie. Moje łączne miesięczne wynagrodzenie to 55 286,45 zł brutto - mówi tylko nam Aleksander Grad. 55 286,45 ZA CO ?

   ..JAK ZA CO ...??

   +2 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Krzyś (gość) • 25.07.14, 15:08:27

   ZA kolesiostwo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   To dlaczego "SKŁADY WĘGLA" handlowały importowanym węglem

   +11 / -2
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GoldAdler (gość) • 25.07.14, 09:25:21

   okłamując ludzi,że jest ze Śląska ?
   Jak zawsze porywacie się z motyką na słońce dziady kalwaryjskie hehehehe z atomem będzie jak z Pendolino ! Polnische Wirtschaft !
   Węgiel węglowi nie jest równy...tylko dyletant o tym nie wie. Ruski węgiel jest zasyfiony ile wlezie i na dodatek do jego produkcji dopłaca państwo... Chcecie mordować górnictwo w imię czyich interesów ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a po średnicy i "układające się strony" muszą mieć dużą kasę

   POlskie MAFIE oligoANARCHUF =Chcecie mordować górnictwo w imię czyich interesów ?mo ss kali? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   brak kolejek to zbędność pośredników

   +8 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   nadgórnik (gość) • 26.09.14, 08:40:18

   a pośrednicy i "układające się strony" muszą mieć dużą kasę. Wystarczy...rozwiń całość

   brak kolejek to zbędność pośredników

   +8 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   nadgórnik (gość) • 26.09.14, 08:40:18

   a pośrednicy i "układające się strony" muszą mieć dużą kasę. Wystarczy okresowe zainstalowanie dodatkowej wagi oraz kilka osób do jej obsługi i kasowania pieniędzy wraz z prowadzeniem ewidencji. Przerasta to jednak chęci i możliwości kierownictwa Kompanii Węglowej . ONI chyba nie chcą poprawy ekonomiki górnictwa. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P0 co nom taki drogi wegiel

   Sorki za wyplaty - Taki mamy klimat. \POgodynka z sosnofca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ale to już było

   +12 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   nadgórnik (gość) • 25.07.14, 10:39:23

   praca w soboty i niedziele była przypisana górnikom w zamierzchłym PRL.
   Przechodzenie na wolne...rozwiń całość

   ale to już było

   +12 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   nadgórnik (gość) • 25.07.14, 10:39:23

   praca w soboty i niedziele była przypisana górnikom w zamierzchłym PRL.
   Przechodzenie na wolne soboty dotkliwie zmniejszało wydobycie.
   Wprowadzono więc w niektórych kopaniach tak zwany czterobrygadowy system pracy, czyli pracę na okrągło w wyrobiskach , ale dając w zamian dość dużo wolnych dni górnikom w ciągu technologicznym.
   Optymalizacja wyników ekonomicznych była oczywista .
   Dodatkowy węgiel ratował Polskę przed odsetkami karnymi od wierzycieli zagranicznych. Lepiej zaspakajano popyt zewnętrzny / eksport dziesiątków milionów ton węgla / oraz wewnętrzny.
   Niestety niektórzy dziennikarze żyją w krainie niewiedzy i zakłamania.
   Dlatego poniżej kilka zdań o rzeczywistości górnictwa węglowego dla mniej douczonych internautów.
   Kompania Węglowa , a nie spółki dostały przesunięcie terminu płacenia składek do ZUS , o zwolnieniu nie ma mowy . A to jest zasadnicza różnica.
   Emerytom ukradziono deputat węglowy , a ich równowartość pieniężną / oszczędność wydatków/ , którą nie musi płacić państwo sobie poprzez Kompanię Węglową, można z budżetu dawać do ZUS.
   Węgiel ze Wschodu opłaca się sprowadzać, ponieważ w Rosji obowiązuje podatek od wynagrodzeń 13 procent bez względu na wysokość zarobku. W Polsce górnicy płacą ponad 18 procent podatku , bo wierchuszka zarządzająca górnictwem węglowym, chyba wielu związkowców a i niektórzy pracownicy zarabiają ponad 85 tysięcy złotych w ciągu roku przez co wchodzą w wyższy próg podatkowy 32 procentowy.
   Według Piechocińskiego w Kompani Węglowej 70 procent kosztów wydobycia węgla ,to wynagrodzenia i pochodne od nich.
   W Polsce obowiązuje najwyższy w Unii Europejskiej VAT na węgiel 23 procent, oraz akcyza.
   Tylko powyższe wybiórcze uwarunkowania stworzone przez państwo uniemożliwiają w sposób zasadniczy uzyskanie wysokich zysków przez górnictwozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co nom taki drogi wegiel.

   Prezes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pozamykac te nierentowne kopalnie wreszcie. My prezesi nie mozemy sie tak splukac zeby nam na wyprawki zabraklo. Sorki za wyplaty - Taki mamy klimat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powodzenia

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   trzymajcie sie tam na dole tez jestem gornikiem i doskonale was rozumie ...ja i wielu innych gornikow jestesmy z wami..powodzenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteśmy Dumni z was!

   PATRYCJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   W mojej rodzicie jest bardzo dużo górników. Mój tata nie dawno przeszedł na emeryturę. Ale co z wujkami? Walczą o to co im się szczególnie należy, narażając swoje życie. Wujku siedzisz tam od środy...rozwiń całość

   W mojej rodzicie jest bardzo dużo górników. Mój tata nie dawno przeszedł na emeryturę. Ale co z wujkami? Walczą o to co im się szczególnie należy, narażając swoje życie. Wujku siedzisz tam od środy jestem z ciebie bardzo dumna! Wiem, że robisz to w słusznej sprawie. Całym sercem cię wspieramy i dopingujemy. Płacze z dumą gdy was wszystkich oglądam. Nie którym brakuje tylko krok, a może dwa do emerytury! NIE ZABIERAJCIE IM TEGO, CO IM SIĘ NALEŻY!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Gówno im się należy. Na wszystko trzeba samemu sobie zapracować. Pozamykać kopalnie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   roszczeniowcy

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   wreszcie mają to co zgotowali reszcie społeczeństwa mieli zyski strajkowali o podwyżki mieli straty strajkują o podwyżki a kto na nich narobi zacząć zatapiać kopalnie sami wylazą ,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kopalnie śladem stoczni wystarczy zamknąć na trzy spusty?

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Po czym można wziąść pieniądze z Unii lub Kataru na utworzenie ekologicznych rezerwatów po przemysłowych wraz z budową aqua parków na poszczególnych pokładach. Natomiast pozostałe wartościowe...rozwiń całość

   Po czym można wziąść pieniądze z Unii lub Kataru na utworzenie ekologicznych rezerwatów po przemysłowych wraz z budową aqua parków na poszczególnych pokładach. Natomiast pozostałe wartościowe nieruchomości zwyczajowo podzielić na działki budowlane i oddać za złotówkę międzynarodowym lichwiarzom od nieruchomości, albo polskim oligarchom z PO & SLD. Z kolei sam węgiel można by zaimportować stamtąd, gdzie jest znacznie tańszy. Jednak wówczas górników trzeba by za zgodą wyeksportować do kopalń niemieckich, francuskich, afrykańskich, norweskich... Notabene, wielu stoczniowców ze zamkniętych stoczni już tam przebywa.

   A tak już zupełnie na serio, otóż, takim rzeczywistym i dobrym rozwiązaniem ku restauracji kopalń, czyli przede wszystkim w kierunku odnowy ich finansów, byłyby i takie proste przedsięwzięcia:

   (1) zarządy kopalń odesłać bez odpraw do poszczególnych partii, bo przecież z nich są i tam opłacają składki
   (2) związki zawodowe przebudować, a obecnych szefów (Duda & Krzaklewski) skierować do pracy
   (3) zmienić status prawny kopalń, i powiedzmy że na spółki pracownicze lub spółdzielcze

   Jak z powyższego widać, wcale nie potrzeba poczynić aż tak wiele, aby kopalnie wreszcie mogły wyjść na prostą i to bez kolejnej dotacji ze strony podatników. Nawiasem mówiąc, dlaczego górnicy strajkują akurat w tym czasie, kiedy ich pupil i rodaczka udali się na partyjną banicję? Notabene, banicję tak sowicie płatną niczym wynosi wynagrodzenie prezydenta USA, bo po 300 i 240 tysięcy na głowę i bez podatków.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Frugo

   Zefel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Wiynkszego ciula Jak ty to niyma - kiej bys wiedziol Co to byc berkmonym to bys nie pierdolol sam flekow i zycza cobys zdech mondry !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Protest

   frugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

   a niech tam siedzą do usranej śmierci, tam przynajmniej mają co jeść i gdzie spać, szczęść Boże


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   frugo z zarzondu niyRZONDU ramzesuf i prezesów

   777 ko nfede racja krwipijc uf prywaty ujatan =nowe bogi jeremy kut asewicza =elyty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   ciule polackie miliardy kradnom z kraju uciekajom bo prawo ich nagradzo UJfrug0 a robol za to PLaci bo wto sie w elicie urodził tyn na caraibach zdechnie z usmiychym na bufobniastym hama ryju i z...rozwiń całość

   ciule polackie miliardy kradnom z kraju uciekajom bo prawo ich nagradzo UJfrug0 a robol za to PLaci bo wto sie w elicie urodził tyn na caraibach zdechnie z usmiychym na bufobniastym hama ryju i z uciechy za stan życio tych co tego nigdy mieć niy bydom =po lackich niywolaków roboli neo kapytolizoomu feudalizoomu polackich hamoaf.pies z lewiatana wyrzy stoiji nirz robol =po lakofsky hamosocjal =kretynkowy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @777

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Mało rozumie z tego "posta" aleś ty jest totalnie pierdolniety ,pod innym artykułem plujesz na Sosnowiec i Zagłębie ,a tu zabierasz głos ,jak się domyślam z poparciem dla tych protestujacych .Tyś...rozwiń całość

   Mało rozumie z tego "posta" aleś ty jest totalnie pierdolniety ,pod innym artykułem plujesz na Sosnowiec i Zagłębie ,a tu zabierasz głos ,jak się domyślam z poparciem dla tych protestujacych .Tyś naprawdę jest jakiś chory .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Godka to zaszczyt i wyroznienie! BO TO POCHODZENIE bez slomy w butach

   .Tyś naprawdę jest jakiś chory . na afio horoba poltonio 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   777 polakowski jynsssyk ciul tur ralny bordzo afi w ślonskim taki perfidi niyma co w AFIM jynku. (gość) • 25.09.14, 21:10:50

   Godka to zaszczyt i wyroznienie! BO TO POCHODZENIE bez slomy w...rozwiń całość

   777 polakowski jynsssyk ciul tur ralny bordzo afi w ślonskim taki perfidi niyma co w AFIM jynku. (gość) • 25.09.14, 21:10:50

   Godka to zaszczyt i wyroznienie! BO TO POCHODZENIE bez slomy w butach

   Zgadzasz się z opinią. +5 / -3
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   otto (gość) • 25.09.14, 11:50:27

   Obciach to myc chazle w Londymie u Pakistana,obcierac stare d*** Niemcom . To juz lepiej byc turasem i jezdzic na smieciarce ,bo mniejszy obciach. Ale po studiach i doktoracie ze znajomoscia jezyka francuskiego taki polak slowianin moze nawet zostac hydraulikem we Francji hehe Ino ze we Francji nikt nie chce zostac hydraulikiem BO TO OBCIACH hehe A wtakiej hameryce taki polak moze nawet zryfac azbest z dachow ,ale to obciach,bo nawet afroamerykanin nie chce zryfac azbestu z dachu hehe A w Norwegii taki polak pracuje zwykle na dachach ale to ociach,bo norweg nie chce pracowac na dachach,bo tylko oatologia po wyrokach pracuje na dachach hehe A w polsce taki polak pracuje na umowach smieciowych BO JEST SMIECIEM dlatego na smieciowych,. Reasumując ! To co robi polak na emigracji to obciach,reszta polakow w polsce pracujacych na umowach smieciowych TO SMIeCI upodlone przez prafffciwych polakow zwanych potocznie przez Slazakow poltoniami. Az chce sie powiedziec "Polak Polakowi zgotowal ten los" I na koniec PODZIEKOWANIE !!!!! Ja otto pragne podziekowac narodowi polskiemu za to ze 3miliony jego obywateli pracuje na nasze Niemieckie,Angielskie czy Norweskie wysokie emerytury!!! Dziękujemy hehe =Bo ludzie na Śląsku mają rozum. bo nigdy niy bydom gorolami polackimi.i russami z onr. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @777

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ty mosz chopie słome we łbie , większy pożytek z taką przypadłością jest ze stracha na wróble niż z ciebie .Kopiuj ,wklej,kopiuj,wklej do tego się nadajesz bo twojego(przez ciebie pisanego) bełkotu...rozwiń całość

   Ty mosz chopie słome we łbie , większy pożytek z taką przypadłością jest ze stracha na wróble niż z ciebie .Kopiuj ,wklej,kopiuj,wklej do tego się nadajesz bo twojego(przez ciebie pisanego) bełkotu nawet lekarz psychiatra nie zrozumie .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmierć za kromkę chleba.

   Pielgrzym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Ostatnia kopalnia w Zagłębiu do likwidacji,ale miał robotnik chleb z masłem,chciał mieć bułki z szynką ? A nawet dziś robotnika nie stać na czarną pajdę chleba.Posłuchaliśmy MY oszołomów z KOR ,i...rozwiń całość

   Ostatnia kopalnia w Zagłębiu do likwidacji,ale miał robotnik chleb z masłem,chciał mieć bułki z szynką ? A nawet dziś robotnika nie stać na czarną pajdę chleba.Posłuchaliśmy MY oszołomów z KOR ,i mamy to co mamy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama