Ekspert podpowiada: ZUS umorzy tylko do 31 lipca

  Ekspert podpowiada: ZUS umorzy tylko do 31 lipca

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Od lat borykam się z problemem niezapłaconych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składek, kiedy byłam na urlopie wychowawczym z pracy, ale nie wyrejestrowałam działalności gospodarczej. Część składek już takim kobietom jak ja umorzono - ale po latach walki. Podobno są jakieś nowe rozstrzygnięcia w tej sprawie. Czego one dotyczą?
  Pszczynianka


  Chodzi o możliwość umorzenia składki na Fundusz Pracy.
  Każda kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą lub choćby współpracowała przy jej prowadzeniu i jednocześnie przebywała na urlopie wychowawczym, może starać się o umorzenie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy. Dotyczy to kobiet, które w takiej sytuacji znajdowały się między 1 stycznia 1999 r., a 31 sierpnia 2009 r. Możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy wprowadziła ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725). Z wnioskiem o umorzenie wskazanych należności można występować od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. włącznie. Wniosek może dotyczyć zarówno niezapłaconych składek, jak też naliczonych z tego tytułu odsetek.

  Jeżeli składki zostały opłacone po terminie, umorzeniu będą podlegały odsetki za zwłokę. Formularz wniosku dostępny jest w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl
  Tam też trzeba szukać wszelkich istotnych informacji w sprawie umorzenia należności na Fundusz Pracy. Należy pamiętać, że wnioski skierowane do ZUS po 1 sierpnia 2011 r. nie będą rozpatrywane.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama