Częstochowa zmienia estetykę

  Częstochowa zmienia estetykę pojemników na śmieci

  JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa zmienia estetykę pojemników na śmieci

  ©FOT. waldemar deska

  Kosze na śmieci zaprojektowane w porozumieniu z estetykiem miejskim i konserwatorem zabytków. Tak będzie już w tym roku wyglądała w Częstochowie gospodarka odpadami.
  Częstochowa zmienia estetykę pojemników na śmieci

  ©FOT. waldemar deska

  - Mamy projekt rozmieszczenia w mieście 600 nowych, specjalnie zaprojektowanych pojemników w 200 punktach tzw. gniazdach - mówi Krzysztof Sznilik, dyrektor w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym.

  Wczoraj w CzPK zaprezentowano włoski system nowoczesnego gromadzenia i zbierania śmieci w mieście (na zdjęciu), na którym będzie się wzorować Częstochowa. Nowoczesne pojemniki mają jeszcze jedną zaletę. Pokrywy zsypów są lekkie, z pedałami ułatwiającymi otwarcie. Zamykanie jest automatyczne i bardzo ciche. Nie będzie skarg na hałas.

  Potrzeba na zainstalowanie takiego systemu i zakup sprzętu ok. 10 mln złotych. 3,7 mln zł CzPk już ma z dofinansowania unijnego.
  Reszta będzie z pożyczek z banku ochrony środowiska, umarzanych w 50 procentach, oraz z własnych dochodów spółki.

  Nowy system zbierania i wywożenia śmieci w mieście będzie m.in. polegał na zainstalowaniu pięciu sezonowych punktów odbioru odpadków np. skoszonej trawy, obciętych gałęzi.
  Do opróżniania nowoczesnych kontenerów wystarczy jedna osoba - kierowca samochodu z zautomatyzowanym systemem odbioru odpadów.

  Operator nawet nie musi wychodzić z kabiny pojazdu. Wszystkie czynności są monitorowane na panelu sterującym. Częstochowa kupi dwa takie nowoczesne pojazdy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama