Dąbrowska sztolnia

  Dąbrowska sztolnia na Szlaku Zabytków Techniki

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowska sztolnia na Szlaku Zabytków Techniki

  ©FOT. Katarzyna Domagała

  W środę w dąbrowskim Muzeum Sztygarka odbyła się prezentacja nowego, zagłębiowskiego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, czyli zabytkowej sztolni.
  Dąbrowska sztolnia na Szlaku Zabytków Techniki

  ©FOT. Katarzyna Domagała

  Inicjatorem spotkania było stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
  - Cieszymy, się, że między innymi dzięki nam, od kilku miesięcy na szlaku można oglądać trzy nowe tego typu zabytki z Zagłębia - mówi Dariusz Jurek, prezes FdZD. - Jeszcze do niedawna nasz region był reprezentowany jedynie przez sosnowiecki dworzec kolejowy. Teraz jest tu Galeria Elektrownia w Czeladzi, zawierciańska Huta Szkła i właśnie dąbrowska sztolnia ćwiczebna.
  Chcemy je promować - podkreśla. - Tu czuje się górniczy klimat. Chcemy przypomnieć, że kopalnie były znakiem charakterystycznym nie tylko Śląska, ale i Zagłębia. Chociaż obecnie mamy tylko jedną czynną - dodaje.

  W muzeum ciekawe są też prezentacje dotyczące tradycji hutniczych. Bo już w średniowieczu na naszym terenie wydobywano na przykład rudy cynku, wytapiano ołów. Na prezentacje zostały zaproszone osoby zajmujące się zawodowo bądź społecznie turystyką i krajoznawstwem skupione m.in. w Górnośląskim Kręgu Krajoznawczym.

  - Zaproszenie naszych sąsiadów Górnoślązaków na to spotkanie, to kolejny dowód na to, że można walczyć o zagłębiowską tożsamość jednocześnie współpracując także z osobami zza Brynicy. Nie mamy zamiaru budować tożsamości, zamykając się w ścisłym kręgu - mówili członkowie Forum.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama