Bolek i Lolek doczekali się

  Bolek i Lolek doczekali się pomnika w Bielsku

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bolek i Lolek - bohaterowie w całej krasie

  Bolek i Lolek - bohaterowie w całej krasie ©fot.arc semafor

  Bolek i Lolek, bohaterowie najsłynniejszej polskiej kreskówki, którą obejrzał na świecie prawie miliard osób, w końcu doczekają się w mieście nad Białą swojego pomnika.
  Bolek i Lolek - bohaterowie w całej krasie

  Bolek i Lolek - bohaterowie w całej krasie ©fot.arc semafor

  Na razie sprawa owiana jest tajemnicą, ale nie zmienia to faktu, że władze Bielska-Białej wreszcie dogadały się ze spadkobiercami praw autorskich do postaci bajkowych urwisów.

  - Podpisaliśmy umowę z kancelarią prawniczą w Krakowie, reprezentującą spadkobierców, na postawienie rzeźby Bolka i Lolka - zdradza Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta UM w Bielsku-Białej. Na razie nie może zdradzić, jak pomnik będzie wyglądał ani gdzie stanie, bo takie są zapisy w umowie. Poza tym prezydent miasta Jacek Krywult chce zgotować mieszkańcom i turystom niespodziankę. Zapowiada, że pomnik Bolka i Lolka ma być odsłonięty tuż po Wielkanocy.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że postaci bohaterów będą wykonane z brązu. Mają mieć ok. 130-140 cm wysokości. Pojawi się przy nich także globus - pomysł pomnika zaczerpnięto z kadru z kreskówki. Rozważano, by do duetu dołączyć także Tolę, ale ten pomysł upadł, bo na wykorzystanie jej wizerunku nie zgodziła się kancelaria zarządzająca prawami autorskimi.
  - Rzeźba już się tworzy - dodaje Zgierska.

  Mieszkańcy zgadują, gdzie stanie pomnik Bolka i Lolka. Padały już różne propozycje, m.in. przed bielskim Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie przez lata powstawały odcinki przygód Bolka i Lolka. Taki pomnik chętnie widziałaby na swoim terenie bielska Galeria Sfera. Marek Bukowski, właściciel kancelarii zarządzającej prawami do Bolka i Lolka, nie wyklucza, że pomnik może stanąć właśnie tam.

  Bielskie urwisy zawojowały świat


  Bolek i Lolek to bohaterowie jednego z najpopularniejszych polskich seriali animowanych.
  Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów (Bolek: czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek: fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Seria przygód Bolka i Lolka została zainicjowana w 1962 roku w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Przy realizacji jednego odcinka pracowało około 20 osób. Zajmowało im to kilka miesięcy. Duet bohaterów szybko zdobył sympatię młodych i starszych widzów na wszystkich kontynentach. Ostatnie filmy o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku.


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajer

   bajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 53

   Niestety, w Bielsku nigdy nie powstanie Bolkoland, bo potrafimy tylko gadać. Powinniśmy brać przykład z Amerykanów. Ci, to na wszystkim potrafią robić kasę. A my tylko marudzimy i maruszimy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Supcio

   Iwka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 44

   Cieszę się, że wreszcie miasto dogadało się ze spadkobiercami. Już dawno w Bielsku-Białej powinien być nie tylko pomnik Bolka i Lolka, ale Bolkoland. Nie mielibyśmy przynajmniej problemu ze...rozwiń całość

   Cieszę się, że wreszcie miasto dogadało się ze spadkobiercami. Już dawno w Bielsku-Białej powinien być nie tylko pomnik Bolka i Lolka, ale Bolkoland. Nie mielibyśmy przynajmniej problemu ze ściągnięciem nad Białą turystów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a teraz co mamy?

   Pucek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 35

   Teraz w telewizji emitują durne bajki z zachodu i lasują dzieciom mózgi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama